Uncategorized

Aktualne artykuly minionego tygodnia zebral Adam MerMeloni to czerwony Jędraszewski

Oglądamy zdjęcia fanatyków religijnych bijących kobiety w Iranie. I zdjęcia z Polski, na którym ogłupiona i zastraszona przez religijne pranie mózgów policja zakuwa w kajdany dziewczynę spokojnie protestującą przeciwko homofobii i pedofilii w Kościele.

Wiecej TUTAJ


Arnold Schwarzenegger w Muzeum Auschwitz: To jest historia, którą musimy opowiadać na okrągło


Wybory w Szwecji. Antyimigrancka, ksenofobiczna prawica wchodzi do gry

Co się stało w państwie szwedzkim? Drugą siłą w parlamencie zostali Szwedzcy Demokraci, których lider – jeszcze przed wojną w Ukrainie – nie był pewien, czy woli Bidena, czy Putina. W dodatku Jimmie Åkesson chce w przyszłości zostać premierem

Wiecej TUTAJ


Po co Putinowi uszkodzony Nord Stream?

Uszkodzone gazociągi Nord Stream. “To dla Putina ostatni moment, żeby wykorzystać broń gazową. Takie wstrzymanie jest bardzo mocnym sygnałem, że nie będzie wznowienia dostaw, że na ścieżce energetycznej wkraczamy na ścieżkę wojenną” – mówi ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich

Wjecej TUTAJ


Yizkor ZGIERZ

Wiecej TUTAJ


‘Mogilizacja’ w Rosji. Z ‘wojennym biletem’ w jedną stronę

 Panie Profesorze, co to jest ‘wojenny bilet’ (Военный билет)?

– W sensie dosłownym jest to dokument żołnierski identyfikujący posiadacza i wskazujący aktualny przydział do jednostki wojskowej, do której ma trafić. W sensie bardziej symbolicznym czy nawet metafizycznym jest to desygnat wierności ojczyźnie i gotowości oddania życia w jej obronie. Legendę ‘wojennego biletu’ zbudowała II wojna światowa, zwana w państwie sowieckim – ojczyźnianą. Podtrzymywały ją kolejne kremlowskie reżimy. Doczekała się miejsca w literaturze i pieśni. Jest głęboko osadzona w umysłach rosyjskich.

Wiecej TUTAJ


Żydowskie miasteczko w Polsce

Buczacz, senne galicyjskie miasteczko, w którym od wieków żyli obok siebie Polacy i Żydzi. Oziac Fromm wspomina swoje beztroskie dzieciństwo przed wybuchem II wojny światowej.

Wiecej TUTAJ


Palestyńczycy i świat nie potrzebują jeszcze jednego, skorumpowanego, upadłego, terrorystycznego państwa arabskiego

Ani przywódcy Autonomii Palestyńskiej (AP), ani naród palestyński nie są gotowi do państwowości. Odpowiedzialność za ten fakt spoczywa bezpośrednio na bezwzględnych i nieudolnych przywódcach palestyńskich. Ostatnie wybory parlamentarne, które przeprowadziła AP odbyły się w 2006 roku, kiedy Hamas wygrał głosowanie. Ostatnie wybory prezydenckie w AP odbyły się w 2005 roku, co oznacza, że 87-letni prezydent Mahmoud Abbas jest obecnie w 17. roku swojej czteroletniej kadencji

Wiecej TUTAJ


Osiem rzeczy, które warto wiedzieć o wpływie na środowisko wycieków z Nord Streamu

Rozerwane w wyniku domniemanego sabotażu gazociągi Nord Stream uwolnią duże ilości bardzo szkodliwego metanu, ale to “mała bańka” w porównaniu z tym, co i tak jest emitowane na świecie każdego dnia. Tym niemniej ten incydent może okazać się jedną z najgorszych w historii przemysłowych katastrof związanych z metanem, twierdzą specjaliści.

Wiecej TUTAJ


Kościół a prawo do mitu

Niedawno w katastrofie autokaru jadącego do Medjugorie zginęło dwanaście osób. Pisałem wtedy o odpowiedzialności spoczywającej na Kościele katolickim, aby w obliczu takiej tragedii przyznać otwarcie, że ci ludzie zginęli z powodu poddawania się iluzjom i brania na serio legend i fikcji, do czego namawia ich Kościół. Nie zostałam zrozumiany i dlatego chciałbym raz jeszcze, nieco szerzej, odnieść się do tego dość niezwykłego zagadnienia moralnego, jakim jest odpowiedzialność za niechciane i może nawet przypadkowe ofiary moralne dwuznacznej działalności, która akurat sama przez się nie stwarza ryzyka śmierci, lecz przypadkiem do śmierci się przyczyniła.

Wiecej TUTAJPrześladowania chrześcijan: “Te ataki mają rasistowskie, religijne motywacje”

4 lipca Aszfak Masih, chrześcijański mechanik, który przez ostatnie pięć lat czekał na proces pod fałszywym oskarżeniem o obrazę muzułmańskiego proroka Mahometa, został skazany na śmierć przez powieszenie w sądzie pakistańskim. 

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.