Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.10 – 7.10


Izraelski gabinet bezpieczeństwa miał zebrać się w czwartek w celu omówienia warunków proponowanej przez Stany Zjednoczone umowy o granicy morskiej z Libanem.


Zdecydowana większość Amerykanów popiera dyplomację z Iranem, aby ograniczyć jego program nuklearny, wynika z sondażu 


Siły bezpieczeństwa aresztowały czterech Palestyńczyków podejrzanych o udział w działalności terrorystycznej


Premier Izraela Yair Lapid odrzucił proponowane przez rząd libański zmiany w umowie dotyczącej granicy morskiej i wydobycia gazu.


Ponad 2000 chrześcijan z ponad 70 krajów przybędzie do Jerozolimy w najbliższych dniach, aby wziąć udział w 43. dorocznym obchodach Święta Namiotów, sponsorowanych przez Międzynarodową Ambasadę Chrześcijan w Jerozolimie.


Itamar Ben-Gvir, szef partii Otzmah Yehudit („Siła Żydów”), wydał we wtorek oświadczenie w odpowiedzi na doniesienia, że ​​senator USA Robert Menendez (DN.J.) niedawno ostrzegł, że jego włączenie w przyszłości rząd izraelski zaszkodziłby stosunkom Waszyngtonu z Jerozolimą.


Minister obrony Benny Gantz wezwał IDF do przygotowania się do eskalacji na froncie północnym, w związku z pogorszeniem procesu negocjacji z Libanem w sprawie konfliktu na granicy morskiej i planów rozpoczęcia produkcji gazu na złożu Karish.


Izrael prawdopodobnie uniknie recesji, powiedział prezes Banku Izraela Amir Yaron w wywiadzie dla agencji Reuters , dodając, że wzrost będzie silniejszy niż w Stanach Zjednoczonych i Europie.


Generalny prokurator Gali Baharav-Miara początkowo powiedziała, że gabinet bezpieczeństwa może zatwierdzić porozumienie z Libanem, ale potem zmienila zdanie i powiedziała, że plenum Knesetu musi podjąć decyzję.


 Natan Sharansky przyjął stanowisko przewodniczącego Rady Doradców Ruchu Walki z Antysemityzmem ( CAM )


Przed domem izraelskiego ministra obrony Benny’ego Gantza w Rosh Ha’ayin w czwartek po południu, setki mieszkańców Judei i Samarii oraz Doliny Jordanu domagali sie rozpoczęcia operacji wojskowej w celu zakończenia fali terroryzmu palestyńskiego.


Gubernator Nablusu Ibrahim Ramadan powiedział w czwartek, że matki dzieci którzy zginęli w starciach z siłami izraelskimi, nie powinny gloryfikować ich śmierci jako męczenników.


Netanjahu: Naciski izraelskiej opozycji zmusiły Lapida do wycofania się z morskiej umowy z Libanem


izraelskie siły specjalne wkroczyły do miasta Deir al-Hatab w środkowej Samarii i zatrzymały poszukiwanego terrorystę z Hamasu.


IDF ogłosiło w piątek, że po 74 latach zidentyfikowało szczątki dwóch żołnierzy poległych podczas wojny o niepodległość.


Turcja mianowała nowego ambasadora w Izraelu,


Po raz pierwszy Rada Praw Człowieka ONZ (UNHRC) przyjęła w czwartek rezolucję kierowaną przez Izrael Inicjatywa przeciwko cyberprzemocy chwalona jako „Izraelska dyplomacja w najlepszym wydaniu”


Spłonęła rolnicza farma rodziny Dor w moszawie Mehola, położonym w Dolinie Jordanu. Pożar gasiło 11 sekcji strażackich. Spłonęły magazyny, pakowalnia, szklarnie, traktory i inny sprzęt rolniczy. Policja podejrzewa podpalenie, a wojskowi tropiciele odnaleźli ślady prowadzące do pobliskiej arabskiej wioski Ein El Bida.


Nowa umowa morska z Libanem to dobra wiadomość. Jak to bywa z większością transakcji, nie jest idealna, ale alternatywa – niebezpieczna eskalacja na północnej granicy – ​​byłaby znacznie gorsza.


Minister gospodarki i przemysłu Orna Barbivai zdecydowała o przywróceniu roli izraelskiego attaché gospodarczego w Turcji


Izrael zezwoli na wydobycie gazu ziemnego u wybrzezy Gazy


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.