Uncategorized

Izrael dostarcza Ukrainie system ostrzegania przed dronami

Masowe ataki rosyjskich dronów na ludność ukraińską prowadzą do ponownego przemyślenia rządu izraelskiego. Chociaż Izrael nie dostarczy Ukrainie broni, zapewni jej najnowocześniejszy system ostrzegania o dronach.

Izraelski minister obrony Benny Gantz zapowiedział, że jego kraj zapewni Ukrainie system ostrzegania przed dronami wroga. Reaguje on na falę terroru, którą Rosja rozpętała w ukraińskiej stolicy Kijowa za pomocą irańskich dronów, a także na krytykę rzekomej bezczynności Izraela, którą ostatnio wyraził sam izraelski rząd.

Gantz powiedział, że Izrael pomoże Ukrainie „zbudować i dostarczyć inteligentny system ostrzegania”. Pomoże to chronić ludność cywilną.

Jak  pisze Times of Israel  , izraelski system ostrzegania wykorzystuje kombinację urządzeń radarowych i elektrooptycznych do wykrywania nadlatujących samolotów, klasyfikowania ich według wielkości i zagrożenia, jakie stanowią, oraz wskazywania na mapie obszarów zagrożonych. Ludność jest następnie ostrzegana przez syreny, SMS-y lub WhatsApp oraz wiadomości w telewizji i radiu.

„Strategiczna katastrofa”

Tydzień spotkań izraelskiego rządu rozpoczął się w przedostatnią niedzielę, kiedy minister wezwał na Twitterze o pomoc wojskową dla Ukrainy. Nadszedł czas,  napisał  Nachman Shai, minister ds. diaspory i członek Socjaldemokratycznej Partii Pracy (Avoda), aby zapewnić Ukrainie pomoc wojskową, tak jak czynią to już USA i inne kraje NATO.

„Dzisiaj rano poinformowano, że Iran dostarcza Rosji rakiety balistyczne. Nie ma już żadnych wątpliwości, gdzie Izrael powinien stanąć w tym krwawym konflikcie”.

Ostatnio komentowały to gwiazdy w mediach społecznościowych. Amerykański historyk i badacz Holokaustu Timothy Snyder  napisał na Twitterze:

„Izraelska neutralność w ludobójczej wojnie Rosji przeciwko Ukrainie zawsze była etycznym błędem. Dziś jest absolutnie jasne, że jest to również katastrofa strategiczna”.

Trzeba powiedzieć, że łatwo jest obwiniać etyczne błędy innych, gdy nie ponosi się odpowiedzialności. Rząd Izraela odpowiada za dziewięć milionów obywateli i osiem milionów Żydów w diasporze. Wszystkie z nich mogą być zagrożone przez jeden zły krok. Nawiasem mówiąc, Izrael nie jest neutralny, ale od wiosny udziela  Ukrainie pomocy medycznej i humanitarnej.

Wojna terrorystyczna Iranu na Ukrainie

Z pomocą Iranu rosyjski władca Władimir Putin rozpoczął późnym latem nową fazę swojej agresji na Ukrainę. Ponieważ armia rosyjska nie odniosła spodziewanego sukcesu przy użyciu konwencjonalnych środków wojskowych, a teraz najwyraźniej kończą jej się nawet rakiety, taktyka, którą reżim irański zna najlepiej, ma teraz przynieść zwycięstwo: terror przeciwko ludności cywilnej.

Według  informacji agencji Reuters irański reżim wyśle ​​do Moskwy rakiety balistyczne Fateh i Zolfaghar o zasięgu od 300 do 700 km, którymi Rosja może zaatakować ukraińskie miasta. Ponadto Rosja używa irańskich dronów do atakowania infrastruktury cywilnej, takiej jak źródła energii, i przeraża cywilów. W zeszły poniedziałek dron  zabił ciężarną kobietę . Irański władca ajatollah Chamenei chwalił się później  na Twitterze, że ataki na Ukrainie przynoszą „honor” Iranowi  .

 Jak po raz pierwszy  doniosła brytyjska gazeta  Daily Mirror , irańscy żołnierze elitarni bezpośrednio wspierają Rosję w jej atakach. Około pięćdziesięciu specjalistów z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zostało wysłanych do szkolenia sił zbrojnych Moskwy w zakresie obsługi dronów kamikaze. Gwardia Rewolucyjna została wysłana na front południowy i wschodni wraz z setkami dronów Shahed-136, które w ostatnich dniach bombardowały ukraińskie miasta. W niektórych z tych ataków podejrzewa się nawet, że bezpośrednio instruują zespoły dronów Shahed-136 w zakresie określania trajektorii i zdobywania celu.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba  ogłosił w  miniony wtorek, że zerwie stosunki z Iranem w odpowiedzi na irańskie działania wojenne przeciwko Ukrainie. Jednocześnie powiedział, że Ukraina poprosi Izrael o dostawy broni.

Dylemat Izraela

To trudna kwestia strategiczna i moralna dla izraelskiego rządu. Nie dlatego, że nie ma wątpliwości, że Rosja jest wrogiem Izraela. Poza krótkim okresem w 1948 r., kiedy Stalin poparł powstanie Izraela i pozwolił Czechosłowacji  na wsparcie państwa żydowskiego, najeżdżanego w momencie jego powstania przez siedem armii arabskich,  dostawami broni (której Izrael nie otrzymał w prezencie ). ale zapłacono), Rosja i Związek Radziecki zawsze po stronie tych, którzy chcieli zniszczyć Izrael.

 Po tym, jak Związek Radziecki nie mógł już używać Albanii jako bazy dla swojej floty na Morzu Śródziemnym, wzrosło znaczenie jego sojuszników, Egiptu i Syrii. Moskwa hojnie dostarczała im broń: czołgi, myśliwce, pociski przeciwlotnicze, pociski przeciwpancerne. Bez sowieckiej broni wojna Jom Kippur w październiku 1973 r., w której zginęło 2700 Izraelczyków, z pewnością nie miałaby miejsca.

W tym samym czasie Moskwa wspierała terroryzm OWP Jasera Arafata i prowadziła antysemicką kampanię propagandową przeciwko Izraelowi w ONZ. Szczytem oszczerstw była słynna rezolucja  Zgromadzenia Ogólnego ONZ „Syjonizm to rasizm” z listopada 1975 r., która pojawiła się w dużej mierze za namową Moskwy.

Ochronna moc najbardziej złych dyktatur na świecie

Związek Radziecki jest teraz znowu nazywany Rosją, a obecny reżim z pewnością nie jest identyczny z komunistycznym. Ale jedno pozostało niezmienne: Moskwa jest opiekuńczą potęgą najbardziej złych dyktatur na świecie: jej najbliższymi sojusznikami są kraje takie jak Korea Północna, Białoruś, Syria, Algieria, Kuba, Wenezuela, Nikaragua i Iran – i najniebezpieczniejsze organizacje terrorystyczne.

W czasach komunizmu terroryści OWP byli szkoleni w Związku Radzieckim i NRD. Dziś Rosja wysyła głównie broń, na przykład do Hezbollahu. Naprowadzany laserowo pocisk przeciwpancerny Kornet dostarczony przez Rosję, żeby wymienić tylko jeden przykład, został użyty przez Hezbollah przeciwko czołgom izraelskim podczas drugiej wojny libańskiej w 2006 roku z pewnym sukcesem, a później także przez Hamas przeciwko ludności cywilnej, na przykład w  ataku  w autobusie szkolnym w kwietniu 2011 r.

Ale nawet jeśli nie ma wątpliwości, że polityka Rosji jest zasadniczo sprzeczna z interesami Izraela, nie oznacza to, że Izrael może zareagować bez wahania. Gdyby rząd w Jerozolimie miał dostarczyć Ukrainie broń, byłby to sposób na wyrównanie rachunków z Moskwą przez dziesięciolecia zabijania Izraelczyków bronią dostarczoną przez Rosję. Ale czy Izrael może sobie pozwolić na zirytowanie rosyjskiego reżimu? Najwyższym priorytetem izraelskiej polityki zagranicznej musi zawsze być zrobienie wszystkiego, co możliwe, aby zabezpieczyć istnienie Izraela i powstrzymanie się od wszystkiego, co zagraża jego istnieniu.

Tak więc izraelski rząd musi wziąć pod uwagę, że pomimo ostatnich niepowodzeń Rosja jest nadal potężnym krajem i może zrobić wiele, aby jeszcze bardziej zaszkodzić Izraelowi: dostarczać więcej i lepszej broni Hezbollahowi, Hamasowi i Iranowi, Iranowi, aby wesprzeć rozwój jego pocisków i broni nuklearnej masowego rażenia, lub nie stać z boku, gdy Izrael bombarduje irańskie pozycje w Syrii. Jak dotąd izraelskie siły powietrzne wydawały się mieć tam wolną rękę. To może się zmienić.

Moskwa grozi

Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew  w poniedziałek ostrzegł  Izrael, aby nie wysyłał broni na Ukrainę, mówiąc, że zakończy to stosunki dyplomatyczne między Jerozolimą a Moskwą.

„Wydaje się, że Izrael dostarczy broń reżimowi kijowskiemu. Bardzo lekkomyślny ruch. Zniszczy wszystkie stosunki dyplomatyczne między naszymi krajami”.

Miedwiediew jest obecnie wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Rosji i jest uważany za kluczowego sojusznika i rzecznika prezydenta Władimira Putina.

Masowe rozmieszczenie irańskich dronów kamikaze jest strategicznym wyzwaniem dla Izraela i eskalacją wojny przeciwko narodowi ukraińskiemu. Jaka jest ochrona? Zwłaszcza, gdy drony są używane w rojach, mogą z łatwością pokonać konwencjonalną obronę przeciwlotniczą. Ponieważ drony są często bardzo małe, mają niewiele metalowych elementów, latają bardzo szybko i bardzo nisko oraz mogą być precyzyjnie sterowane z ziemi, nie ma możliwości skutecznej obrony całego miasta (nie mówiąc już o całym kraju) przed nimi jak ekspert od dronów Igor Tchouchenkov wyjaśnił w  rozmowie  z Mena-Watch.

Oczywiste jest, że Iran wykorzysta doświadczenia zdobyte na polu bitwy na Ukrainie, aby poprawić swoje zdolności uzbrojenia, zwłaszcza jeśli chodzi o ataki dronów. Dlatego dla Izraela ważne byłoby dalsze ulepszanie swoich zdolności wykrywania dronów.

Wsparcie Ukrainy w tej dziedzinie jest chyba najlepszym sposobem. W ten sposób, po pierwsze, Izrael robi coś, co bezpośrednio przyczynia się do bezpieczeństwa życia ukraińskich cywilów. Po drugie, Izrael zdobędzie doświadczenie w obszarze kluczowym dla przyszłych wojen i wykorzysta je we własnych badaniach i rozwoju. Po trzecie, w ten sposób Izrael nadal nie angażuje się w zabicie jednego rosyjskiego żołnierza. Jest to więc mniejsza eskalacja w stosunku do Moskwy niż np. dostawa rakiet przeciwlotniczych. I po czwarte, jeśli system ostrzegania się powiedzie, Izrael może wysłać światu sygnał, że nie opłaca się szukać pomocy u irańskiego reżimu, ponieważ Izrael podejmie wtedy działania, aby go zneutralizować.

Stephen Frank

Izrael dostarcza na Ukraine system ostrzegania przed dronami

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

  1. Polska zawsze głosuje z Iranem i Wenezuelą. To taka reguła że normalnie nie wspomina się, bo jasne z góry. Aż nudne.

  2. Ganz jest kompletnym oszołomem. Ostatnie dni na posadzie ministra i dalej rozrabia.
    Ukraina znajduje się w obozie państw które systematycznie głosują na arenie międzynarodowej przeciw interesom izraelskim. W niedawnym głosowaniu Ukraina znowu stawiła się przeciw Izraelowi i za śledztwem międzynarodowego trybunału w sprawie rzekomych zbrodni „okupacji”.
    Przez to głosowanie, ale i dziesiątki podobnych, Ukrainie nie należy się żadna pomoc „humanitarna” ze strony Izraela. Mają dosyć przyjaciół w obozie antyizraelskim, którzy tylko czekają na oficjalną prośbę aby Ukrainie pomóc. A moze nie, ale spróbować mogą.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.