Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 15.11 – 16.11


Amerykańska firma Barnes & Noble usunela ze swojej platformy antysemicką książkę „Hebrews to Negroes: Wake Up Black America”.


W zeszły weekend odbyło się jedno z największych światowych wydarzeń jedności Żydów, ponieważ około 1 miliona Żydów wzięło udział w corocznej inicjatywie Projektu Szabat.


Według wspólnego międzynarodowego śledztwa przeprowadzonego przez dziesiątki mediów na całym świecie, libańska grupa terrorystyczna Hezbollah szeroko wykorzystywała konsulów honorowych do przemytu i prania pieniędzy. 


Izraelczycy wyrzucili w zeszłym roku ponad 2 miliony ton żywności, według badania które wykazało, że kraj jest ostatnim spośród 18 krajów rozwiniętych we wdrażaniu polityki ograniczania marnotrawienia żywności.


Minister spraw zagranicznych Estonii powiedział, że kraj bałtycki zmienił swoją politykę wobec Izraela i nie będzie już głosował za rezolucjami ONZ potępiającymi działania Izraela na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy.


 Izraelski minister obrony Benny Gantz zatwierdziplan Ministerstwa Obrony dotyczący przedłużenia bariery bezpieczeństwa na linii graniczącej z północną Samarią o 50 kilometrów (31 mil).


Trzech zabitych, trzech rannych w ataku terrorystycznym w Samarii; napastnik zneutralizowany


120 posłów wchodzących w skład 25. izraelskiego Knesetu zostanie zaprzysiężonych we wtorek, dokładnie dwa tygodnie po zwycięstwie kandydata na premiera Benjamina Netanjahu w wyborach krajowych.


Obecny i byly ambasadorowie USA w Izraelu, Tom Nides i David Friedman, poprowadzą Międzynarodowy Marsz Żywych w 2023 r., który organizacja określiła jako dwustronne zaangażowanie w walkę z antysemityzmem.


Izrael podpisał wstępną umowę z TotalEnergies i Eni, która umożliwia firmom energetycznym rozpoczęcie poszukiwań gazu ziemnego w ramach przełomowej umowy na granicy morskiej z Libanem.


Ambasador Ukrainy w Izraelu, Jewgen Korniczuk, został wezwany do izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych w celu udzielenia “oficjalnej nagany” za głosowanie Ukrainy w ONZ w zeszłym tygodniu w sprawie poparcia palestyńskiego wniosku o skierowanie sprawy izraelskiej “okupacji” Judei i Samarii do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze.


Doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Aleksiej Arestowich powiedział: “Głosowanie Ukrainy przeciwko Izraelowi w ONZ było poważnym błędem.”


Gruzińscy funkcjonariusze bezpieczeństwa udaremnili próbę Siłom Quds, zabicia izraelsko-gruzińskiego biznesmena  Icyka Mosze mieszkającego w stolicy Tbilisi, dowiedział się The Times of Israel.


Lapid o dochodzeniu FBI w sprawie śmierci Abu Akleha: FBI nie będzie przesłuchiwać naszych żołnierzy


Premier Litwy Ingrida Simonyte przedstawiła we wtorek projekt ustawy rozszerzającej plan kompensacyjny za mienie żydowskie przejęte przez nazistów i Sowietów.


Były prezydent USA Donald Trump ogłosił we wtorek zamiar kandydowania na prezydenta w 2024 roku,


Izraelskie badanie: Intensywne ćwiczenia zmniejszają ryzyko raka z przerzutami o 72%


Administracja Bidena wezwała Izrael i Autonomię Palestyńską do podjęcia kroków w celu złagodzenia napięć w Judei i Samarii, zaledwie kilka godzin po tym, jak palestyński terrorysta zabił trzech Izraelczyków w ataku nożem i taranowaniem samochodów w wokół miasta Ariel.


W Izraelu z oficjalną wizytą przebywał dowódca Centralnego Dowództwa Stanów Zjednoczonych (CENTCOM) gen. Michael Erik Kurilla. Głównym celem było pogłębienie współpracy.


Izrael podpisał porozumienie z dwoma europejskimi firmami energetycznymi dotyczącą sposobu obliczania izraelskiego udziału w dochodach z libańskiego złoża gazu ziemnego Kana-Sidon. Umowa pozwoli Libanowi, poprzez francuską firmę energetyczną TotalEnergies i włoską ENI, na zagospodarowanie zbiornika Kana i rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego.


izraelscy żołnierze wkroczyli do arabskiej wioski Kafr Hares na północy Samarii, skąd pochodził sprawca dzisiejszego ataku terrorystycznego w mieście Ariel. Przeszukano jego dom i zatrzymano członków rodziny w celu przesłuchania.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.