Uncategorized

Krotko i zwiezle :wiadomosci z Izraela dzien po dniu 21.11 – 22.11


Uderzając w ruch bojkotu, (BDS), wszystkie 11 zagranicznych drużyn narodowych w szachach będzie rywalizować o Drużynowe Mistrzostwa Świata wraz z Izraelem w Jerozolimie, począwszy od niedzieli.


Sąd w Tel Awiwie orzekł w poniedziałek, że były premier Izraela Ehud Olmert zniesławił Benjamina Netanjahu i jego rodzinę.Olmertowi nakazano zapłacić Netanjahu, jego żonie Sarze i synowi Yairowi nieco ponad 28 000 dolarów – 18 000 dolarów odszkodowania, a resztę na pokrycie kosztów prawnych – za nazwanie ich chorymi psychicznie.


izraelscy żołnierze udaremnili próbę przemytu broni przez granicę z Libanu. Zatrzymano 2 osoby, przy których znaleziono 21 pistoletów, 2 karabiny M-16 oraz 50 różnych dodatkowych części do karabinów M-16.


Około 100 arabskich robotników protestowało przy bramie wjazdowej do strefy przemysłowej przy mieście Ariel w zachodniej Samarii. Demonstranci protestowali przeciwko zaostrzonym procedurom bezpieczeństwa, które wprowadzono po ostatnim ataku terrorystycznym.


Szef Dyrekcji Wywiadu Wojskowego IDF, generał dywizji Aharon Haliva, powiedział w poniedziałek, że Iran rozważa przerwanie meczów mistrzostw świata w Katarze, ale obawia się konsekwencji takiego działania. 


Piłkarze reprezentacji Iranu w piłce nożnej nie zaśpiewali słów hymnu przed poniedziałkowym meczem mistrzostw świata z Anglią, protestując przeciwko reżimowi.


Bank Izraela podniósł w poniedziałek swoją referencyjną stopę procentową o pół punktu, po raz szósty z rzędu, podnosząc stopy procentowe, aby spróbować ochłodzić inflację, która pozostaje powyżej 5%. Bank centralny podniósł główną stopę procentową do 3,25% z 2,75%. 


Największy szpital w Izraelu podpisał umowę o współpracy strategicznej w celu opracowania nowej technologii medycznej z naukowcami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.


 Iran podejmuje działania odwetowe przeciwko Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w związku z rezolucją krytykującą brak współpracy Teheranu z organem nadzoru nuklearnego.Pierwsza runda rozmów w sprawie umowy o wolnym handlu między Izraelem a Bahrajnem zakończyła się w poniedziałek zsukcesem – poinformowało izraelskie Ministerstwo Gospodarki.


Przewodniczący Religijnej Partii Syjonizmu Bezalel Smotrich zgodził się zostać kolejnym ministrem finansów Izraela, , wycofując swoje żądanie aby zostac ministerstwem obrony torując drogę kandydatowi na premiera Benjaminowi Netanjahu


 Kneset powinien zmienić prawo powrotu, aby ograniczyć nieżydowską imigrację do Izraela, nalegał naczelny rabin Izraela Aszkenazyjczyk, rabin David Lau z Izraela.


Izrael dostarczył władzom brytyjskim informacje wywiadowcze, które umożliwiły im na początku tego miesiąca udaremnienie irańskiego spisku mającego na celu zaatakowanie brytyjskich dziennikarzy,


Przewodniczący Szefów Sztabów USA Mark Milley odznaczył izraelskiego dowódcę wojskowego Aviva Kohaviego Legią Zasługi za „pogłębianie strategicznego partnerstwa między Izraelem a USA” 


Saudyjski dziennik Al-Hadath napisał, że Irańczycy zdołali przewieźć 110 rakiet Fajr (zasięg 75 km, głowica bojowa 175 kg) i ponad 300 rakiet Fateh (zasięg 300 km, głowica bojowa 500 kg) do syryjskiego miasta Al-Kusajr, położonego 5 km od granicy z Libanem


Vancouver stało się ostatnim kanadyjskim miastem, które przyjęło definicję antysemityzmu (IHRA)


Oddziały IDF aresztowaly 16 Palestyńczyków podczas nocnych akcji w Nablusie


Izraelska aplikacja uruchamia alarm przed zawałem serca — po prostu analizując Twój głos


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.