Uncategorized

TEL AWIW. NOWOCZESNE MIASTO STAROŻYTNEGO NARODU

Przyslala Rimma Kaul
Łukasz Tomasz Sroka (ur. w 1979) – polski historyk, profesor nauk humanistycznych. W latach 2016–2019 był dyrektorem Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W tym samym okresie był też profesorem wizytującym Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki. Od 2019 przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Historia UP w Krakowie. Członek m.in. Komisji Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. W 2020 wybrany na członka Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (kadencja 2020–2023). Od 2022 roku przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Żydowskimi w Krakowie, działającego w ramach Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.
Autor przeszło stu prac naukowych poświęconych historii i kulturze Żydów w XIX i XX wieku, stosunkom polsko-żydowskim, historii współczesnego Izraela, stosunkom polsko-izraelskim, historii Galicji (zwłaszcza Lwowa i Krakowa), historii elit i wolnomularstwa, historii idei, historii komunikacji społecznej i źródłoznawstwa. Twórca lub współtwórca szeregu wystaw eksponowanych w kraju i za granicą – dotyczących głównie historii Żydów oraz historii Krakowa i Lwowa.

Dzieło profesora Łukasza Tomasza Sroki jest oparte na założeniu, że problematyka miasta winna być podejmowana z perspektywy holistycznej. Tel Awiw jako „pierwsze miasto hebrajskie i syjonistyczne” wymaga przy tym od autora zarysowania szerokiej perspektywy historycznej i przywołania wydarzeń zarówno z dziejów narodu wybranego, jak i krótkiej, acz skomplikowanej historii Państwa Izraela. Profesor Sroka po mistrzowsku łączy fascynującą opowieść o budowie nowego miasta na pustyni z opowieścią o losach narodu żydowskiego w XX wieku, nierzadko cofając się w głąb jego historii aż do czasów starożytnych. W ten sposób otrzymujemy nie tylko opowieść o ważnej metropolii basenu Morza Śródziemnego, ale i przystępnie opracowane kompendium genezy i dziejów współczesnego Izraela. Wykład wytrawnego historyka splata się przy tym z żywą narracją wrażliwego przewodnika po niezwykłym mieście. Czytelnik dostaje więc – jak sam autor podkreśla we wstępie – wykład w swojej istocie naukowy, który przyjmuje konwencję podróży po mieście i jego historii.

prof. dr hab. Jacek Purchla


Język opracowania jest lekki i przystępny, co sprawia, że książka będzie atrakcyjna nie tylko dla akademików różnych specjalności (tak politologów, historyków, kulturoznawców, jak geografów i urbanistów), ale także studentów, dziennikarzy, pasjonatów Izraela oraz Bliskiego Wschodu i wielu innych. Nie ulega wątpliwości, że książka będzie cennym nabytkiem dla chcących odwiedzić (niekoniecznie pierwszy raz) Tel Awiw turystów i podróżników. Monografia może także stać się źródłem inspiracji i dostarczyć pomysłów na eksplorowanie miasta osobom, które ten tętniący życiem i pełen paradoksów śródziemnomorski ośrodek znają i w jakimś sensie jest on już częścią ich osobistych historii. Książka wreszcie może być odczytywana, również przez mieszkańców Tel Awiwu, jako zachęta do bardziej wnikliwego poznania miasta.

dr hab. Joanna Dyduch, prof. UJ


W swym frapującym i wielostronnym portrecie Tel Awiwu Łukasz Tomasz Sroka odnosi się wnikliwie i z głębią do jego unikalnej historii oraz przedstawia współczesne oblicze tego tętniącego życiem miasta. Jeżeli Jerozolima jest ikoną państwowości, to Tel Awiw jest symbolem odrodzenia, miastem, które odegrało historyczną rolę w urzeczywistnieniu wizji odnowy – było bramą dla żydowskich emigrantów do historycznej Ziemi Izraela. Autor przebadał w swym szerokim studium historyczne korzenie miasta. Bazował na sylwetkach, dokonaniach i wypowiedziach jego wyjątkowych i wielobarwnych założycieli, goszczących tu pisarzy, muzyków oraz spostrzeżeniach międzynarodowych obserwatorów, nie pomijając przy tym wyjątkowej architektury tego miasta.

Gerszon Zohar
w latach 1993–1997 ambasador Izraela w Polsce

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.