Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.11 – 24.11


Izrael udzielił Katarowi zgody na udział w odwiertach na polu gazowym Qana w Libanie. Oczekuje się, że Katarska firma Energy Consortium zastąpi rosyjską firmę, która miała być częścią wierceń wraz z francuskim Totalem i włoskim ENI.


laboratorium U.S.Navy w Bahrajnie potwierdziło związek Iranu z atakiem bezzałogowego drona z 15 listopada na tankowiec Izraelski pływający pod banderą Liberii.


W eliminacjach do mistrzostw Europy w koszykówce kobiet Izrael pokonal Szwecje 75-68


Rano doszło do wybuchu bomby podłożonej przy centralnym dworcu autobusowym na bulwarze Weizmanna przy wjeździe do Jerozolimy. Bomba była ukryta w torbie na skuterze. Wybuch poważnie uszkodził autobus. Rannych zostało 10 osób, w tym 1 w stanie krytycznym i 2 w stanie ciężkim. Jedna z rannych zmarła w szpitalu.


Rano doszło do wybuchu bomby podłożonej na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu Ramot w północno zachodniej Jerozolimie. Rannych zostało 9 osób. Prawdopodobnie bomba była ukryta w bombie na rowerze. Do wybuchu doszło w momencie, gdy na przystanek podjechał autobus.


Policja podniosła poziom alarmu terrorystycznego w Jerozolimie. Jednostki antyterrorystyczne sprawdzają różna podejrzane miejsca w mieście. Rzecznik policji powiedział, że istnieje ryzyko podłożenia dodatkowych materiałów wybuchowych na innych skrzyżowaniach w Jerozolimie.


Rzecznik policji powiedział: “Były to duże bomby, które zostały zdetonowane zdalnie przez telefon z dużej odległości, po umieszczeniu ich w workach wypełnionych kulkami, gwoździami i trującym sprayem w celu zwiększenia efektu odłamków i większej liczby rannych.


Berlińska prokuratura oświadczyła, że ​​nie będzie prowadzić śledztwa w sprawie przywódcy Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa za twierdzenie, że Izrael popełnił „50 Holokaustów”.


Administracja Bidena wyznaczyła specjalnego przedstawiciela do spraw palestyńskich w celu poprawy stosunków z Palestyńczykami, poinformował we wtorek Axios .


Irańska Gwardia Rewolucyjna oskarżyła Izrael o zabicie irańskiego oficera sił powietrznych stacjonującego w Syrii. Zgodnie z oskarżeniem irański oficer zginął we wtorek, gdy w jego samochodzie wybuchł ładunek wybuchowy.


Lider partii Religijny Syjonizm Bezalel Smotrich wezwał lidera Likudu Benjamina Netanjahu do jak najszybszego utworzenia rządu po dwóch eksplozjach, które miały miejsce w środę rano w Jerozolimie. „Arabski terroryzm jest u naszych drzwi, musimy jak najszybciej utworzyć rząd.


Prezydent Isaac Herzog powiedział w środę, że atak terrorystyczny, który spowodował dwie eksplozje w Jerozolimie, „nie osłabi nas”. „Atak nie osłabi naszej wiary w nasze prawo do bezpiecznego i spokojnego życia w Izraelu” – powiedział Herzog podczas wizyty w Jerozolimie.


Netanjahu opublikował tweet z wideo, na którym rozmawia z przyjaznym Izraelowi saudyjskim blogerem Mohammedem Saudem z podpisem: „Pogratulowałem mojemu bratu Mohammedowi Saudowi niesamowitego zwycięstwa Arabii Saudyjskiej dzisiaj w Pucharze Świata,


Administracja Bidena potępiła dwa zamachy terrorystyczne w Jerozolimie, w których zginął jeden izraelski nastolatek, a ponad 20 innych zostało rannych.


 Setki osób uczestniczyło w pogrzebie 16-letniego Izraelczyka Aryeha Szechopka, który zginął wcześniej tego dnia w zamachu terrorystycznym w Jerozolimie.


Ambasador USA w Izraelu Tom Nides potwierdził , że dwóch obywateli amerykańskich było wśród rannych w zamachu terrorystycznym w Jerozolimie


Przedstawiciele Rosji i Ukrainy spotkali się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, aby omówić możliwość wymiany jeńców wojennych


Włoska premier Giorgia Meloni podkreśliła „istotne znaczenie” włoskiej społeczności żydowskiej dla narodu i Europy podczas środowego spotkania z szefem Światowego Kongresu Żydów i włoskimi grupami żydowskimi.


Badacze z Uniwersytetu Hebrajskiego (HU) twierdzą, że używając „bionicznej mikro-nerki” odkryli nowy mechanizm uszkodzenia nerek wywołanego antybiotykami.


Izraelska Agencja Bezpieczeństwa (Shin Bet) ogłosiła w czwartek, że udaremniła zamach na autobus.


Prezydent Izraela Izaak Herzog rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, który wyraził ubolewanie z powodu bombardowań w Jerozolimie


Kończąc swoją podróż w USA, szef sztabu IDF Aviv Kochavi powiedział, że „w najbliższej przyszłości wspólne działania z Centralnym Dowództwem Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych zostaną znacznie rozszerzone. 


Izrael i Jordania podpisały w czwartek deklarację intencji oczyszczenia i ochrony rzeki Jordan. Odbylo sie to podczas  szczytu klimatycznego ONZ COP27 w Sharm el-Sheikh w Egipcie.


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.