Uncategorized

Leon Weintraub :Immatrykulacja


Aula Wydziału Lekarskiego 11.11.2022, Dziekan Prof. Wolfgang Brück. Moderator Dietmar Sedlaczek

Pamiętna dla mnie data: Immatrykulacja na wydziale lekarskim w Göttingen11.11.1946 i 11.11.2022 wystąpienei w Auli uniwerstytetu……..

„Przepełniała mnie radość życia” – opowiada o swoim życiu ocalały z Holokaustu Leon Weintraub
…96-letni Leon Weintraub jest nie tylko jednym z najstarszych absolwentów Uniwersytetu w Getyndze, ale także honorowym absolwentem: zarząd medycznego oddziału stowarzyszenia absolwentów Getyngi jednogłośnie przegłosował przyjęcie Weintrauba jako członeka honorowego, poinformował rzecznik zarządu Uniwersytetu Medycznego w Getyndze (UMG), profesor Wolfgang Brück.

Aula Wydziału Lekarskiego 11.11.2022. Moderator Dr, Sedlaczek

Rzecznik zarządu UMG Brück cieszył się, że na audytorium przybyło wielu studentów medycyny i uczniów. Jest to „dar”, który Weintraub chce przekazać swojemu doświadczeniu młodszemu pokoleniu. Na początku wydarzenia wiceprzewodnicząca uniwersytetu Valérie Schüller przypomniała, że ​​era nazistowska nie była dniem chwały dla Uniwersytetu w Getyndze.

Podczas wydarzenia w auli Uniwersytetu w Getyndze Leon Weintraub otrzymał specjalny prezent: Dainis Medjaniks (skrzypce) i Asen Tanchev (fortepian) zagrali dwie części z Koncertu skrzypcowego D-dur op.61 Ludwiga van Beethovena.

Ocalały z Holokaustu ostrzega przed prawicowymi ideami

Nawet w wieku 96 lat naoczny świadek Holokaustu Leon Weintraub opowiada swoją historię, aby chronić młodych ludzi przed prawicowymi ideami, jak mówi. Pomimo rosnących prawicowych prądów w Europie, trzyma się nadziei, która jest dla niego najważniejsza.

Ocalały z Holokaustu Leon Weintraub przemawia na konferencji prasowej na Uniwersytecie Georga-Augusta w Getyndze.
Ocalały z Holokaustu Leon Weintraub przemawia na konferencji prasowej na Uniwersytecie Georga-Augusta w Getyndze.Zdjęcie: Swen Pförtner/dpa

Naoczny świadek Holokaustu i ocalały z Auschwitz Leon Weintraub ostrzegał przed prawicowymi ideami. „Wciąż są źli ludzie, którzy uważają się za lepszych i patrzą z góry na innych” – powiedział w piątek w Getyndze. Tam 96-latek czytal studentom Uniwersytetu im. Georga Augusta fragment swojej książki „Pojednanie ze złem”, która właśnie ukazała się w Niemczech.

Do niedawna Weintraub, który obecnie mieszka w Szwecji, myślał: „Neo-naziści to biedni nieszczęśnicy i zagubieni ludzie”. W międzyczasie zdał sobie sprawę, że tych ludzi, jak mówi, nie da się już odwieść od ich drogi. Stara się więc, jako współczesny świadek, przestrzec młodych ludzi przed przyjmowaniem prawicowych idei. „Każdy rodzi się bez uprzedzeń” – powiedział. Jako nieuleczalny optymista ma nadzieję, że w przyszłości ludzie będą w stanie rozwiązywać swoje konflikty bez zabijania.

Leon Weintraub urodził się 1 stycznia 1926 roku w slumsach Łodzi w dzisiejszej Polsce. W grudniu 1939 r. został przesiedlony do miejscowego getta. W sierpniu 1944 został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i otrzymał numer więzienny 82 707 . Weintraub został później przeniesiony do innych obozów koncentracyjnych.

11 listopada 1946 r. – dokładnie 76 lat przed jego spotkaniem w Getyndze – został przyjęty na studia medyczne na Uniwersytecie w Getyndze na mocy specjalnego rozporządzenia dla wypędzonych. Później został m.in. lekarzem ginekologii i położnictwa w warszawskiej klinice. „Chciałem zostać lekarzem i pomagać ludziom żyć po zobaczeniu tylu ofiar” – powiedział Weintraub. Dziś mówi: „Jestem szczęśliwym człowiekiem. Jestem bardzo szczęśliwy.”

NZ

Ocalały z Holokaustu ostrzega przed prawicowymi ideami

Artykuly Przetlumaczyl Sir Google Translate

Wiele watkow z ksiazki jest umieszczonych na blogu

Wszystkie wątki TUTAJ

Ksiazke mozna kupic TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Po pierwsze – ksiażka Dr. Weintrauba jest bardzo ciekawa. Po drugie – kto powiedział, że Niemcy Hitlera były prawicowe? Oczywiscie byly lewicowe i wszystko czego nauczyli się od Sowietów to obozy koncentracyjne i metody eliminacji wrogów ustroju. Dla przypomnienia: NSDAP = Nationalsozialistische deutsche Arbeiterpartei czyli Socjalistyczna niemiecka partia pracy. Prawica zawsze uważała i dalej uważa, że człowiek jest odpowiedzialny za swój los i ma prawa, które wzbogacają go finansowo i emocjonalnie.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.