Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 5.12 – 6.12


Premier Jair Lapid przeprowadził ocenę sytuacji bezpieczeństwa w Judei i Samarii, oraz otrzymał raport z działań operacyjnych i dane wywiadowcze z tego obszaru.


Anthony Blinken powiedział: “Będziemy sprzeciwiać się jakiemukolwiek krokowi w kierunku aneksji Zachodniego Brzegu.


Gen. dyw. Hossein Salami, głównodowodzący irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC), przewidział, że Izrael wkrótce upadnie, a Iran wykorzysta zbliżającą się “wojnę światową” jako “cmentarzysko” dla polityki Stanów Zjednoczonych, Izraela, Arabii Saudyjskiej i ich sojuszników.


Kandydat na premiera Benjamin Netanjahu próbował w niedzielę uspokoić krytyków swojego powstającego prawicowego rządu, przyrzekając podtrzymać liberalną demokrację Izraela, wskazując na swoje długie doświadczenie w kierowaniu narodem i podkreślając, że to na nim spoczywa odpowiedzialność za tworzenie polityki.


Izraelski minister obrony potępia reakcję wysłannika ONZ do spraw Bliskiego Wschodu na incydent terrorystyczny w Hawarze Specjalny koordynator ONZ na Bliskim Wschodzie Tor Wennesland napisał na Twitterze, że jest “przerażony” po tym, jak funkcjonariusz izraelskiej policji granicznej zastrzelił napastnika z nożem.


W odpowiedzi na żądanie MK Avi Maoza, który domagał się, aby wszystkie sprawy związane z ministerstwem edukacji zostały przekazane pod jego zwierzchnictwo, burmistrz Tel Awiwu Ron Huldai stwierdził, że Izrael stopniowo staje się państwem halachicznym (rządzonym przez prawo religijne), w którym demokracja stanie się drugorzędna. “Sposób, w jaki nasi przywódcy podążają, nie mogę wykluczyć rozlewu krwi między Izraelczykami w najbliższej przyszłości”


Bahrajn udzielił wotum zaufania Benjaminowi Netanjahu gdy minister spraw zagranicznych królestwa określił przywódcę Likudu jako człowieka pokoju.


Izraelska Toskania” czyli Galilea na liście najlepszych miejsc na wakacje wedlug prestiżowego magazynu Condé Nast Traveler


Wstępna wersja umowy koalicyjnej między Likudem a Partią Religijnego Syjonizmu, na czele której stoi Bezalel Smotrich, zawiera drastyczne zmiany w strukturach władzy rządowej dotyczące działań cywilnych i wojskowych w Judei i Samarii


Siły izraelskie zabiły Palestyńczyka podczas obławy na Zachodnim Brzegu w poniedziałek


Prezydent Isaac Herzog odniósł się w poniedziałek do relacji Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i stwierdził, że “współpraca może przekształcić nasz piękny region w globalne centrum rozwiązań ekologicznych.”


Prezydent Izraela Isaac Herzog w poniedziałek wylądował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, rozpoczynając drugi dzień swojej państwowej wizyty w Zatoce Perskiej.


Przywódca Yisrael Beytenu, Avigdor Liberman, powiedział w poniedziałek, że przyszły premier Benjamin Netanjahu stoi na czele „państwa ciemności”, które próbuje zniszczyć „syjonistyczny, liberalny Izrael”.


Rafael Advanced Defense Systems i American Lockheed Martin Corporation podpisały w poniedziałek umowę o współpracy, która obejmuje rozwój, eksperymenty i koprodukcję potężnych systemów laserowych w Izraelu i USA.


Lapid o oskarżeniu Netanyahu o ” bunt”: Jeszcze nic nie widziałaś
Ustępujący premier Izraela Yair Lapid odpiera zarzut, że jego wezwanie do zlekceważenia dyrektyw nowego rządu jest równoznaczne z buntem.


Avi Maoz, przewodniczący partii Noam, odpowiedział w poniedziałek na krytykę jego nominacji w Ministerstwie Edukacji, określając ją jako “próbę uniemożliwienia kandydatowi na premiera utworzenia jedynego legalnego rządu po wyborach”.


Członek Knesetu Tali Gottlieb, nowy członek partii Likud i zapalony obrońca Benjamina Netanjahu, który został oskarżony o korupcję, stwierdził w poniedziałek, że ma wiadomość dla sędziów Sądu Najwyższego. “Będziemy wybierać sedziow SN , tak jak wybieramy szefa sądu okręgowego lub magistrackiego”. W Izraelu sędziowie SN są mianowani według stażu pracy, a nie przez polityków.


Żołnierz Straży Granicznej odniósł drobne obrażenia w poniedziałek po tym, jak ładunek wybuchowy został rzucony w siły Straży Granicznej w trakcie zamieszek mających miejsce w Grobowcu Racheli w pobliżu Jerozolimy.


Wraz z protestami wybuchającymi w całym Iranie po pobiciu i śmierci w areszcie Mahsy Amimi, była sekretarz stanu i kandydatka na prezydenta Hillary Clinton stwierdziła, że Stany Zjednoczone nie powinny negocjować z Iranem.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Aktywny ten rząd Lapida, w jego ostatnich dniach. Pośpieszne nominacje urzędników i coraz wścieklejszy krakanie o końcu demokracji. Tu przypominam że demokracja to rząd większości obywateli. System przyjęty na Zachodzie, powiedzmy ostatnie 100 lat, to demokracja liberalna parlamentarna, zgoła różna od oryginalnej definicji demokracji. Ten system wyznaje około 12-15% ludności świata i co roku traci wyznawców. W reszcie świata przyjętym systemem zarządu jest albo dyktatura albo oligarchia.
    Jeśli ktoś zapomniał.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.