Uncategorized

Obalanie Izraela przez Unię Europejską

Melanie Phillips


Kontrowersyjna izraelska Trójka Makabeuszy może na nowo podążać za żydowską historią.
Liberalni Żydzi, zarówno w diasporze jak i w Izraelu, ekscytują się ” ekstremalnymi” ministrami w nowym rządzie, na czele którego stoi nominowany premier Izraela Benjamin Netanyahu.

Są to: awanturnik Itamar Ben-Gvir, teokrata Bezalel Smotrich i ultrakonserwatywny Avi Maoz.

Ponieważ Netanyahu podkreśla, że będzie trzymał tych trzech na krótkiej smyczy, rozsądne jest ocenianie tego rządu na podstawie tego, co faktycznie robi, a nie szybkiego potępiania tych ludzi na podstawie ich wcześniejszego zachowania.

Ale czy liberalni Żydzi są zdolni do czegokolwiek innego niż histerii, gdy chodzi o ludzi, których potępili jako będących poza skalą ludzkości? Czy są w stanie osądzić te osoby zgodnie z dowodami, które można udowodnić?

Weźmy na przykład Smotricha. Sprzeciwia się on państwu palestyńskiemu, utrzymuje, że tylko Izrael ma prawo osiedlać się na spornych terytoriach Judei i Samarii i twierdzi, że palestyńska agenda arabska ma na celu wypędzenie Żydów z ziemi. W związku z tym został oskarżony o wspieranie nielegalnego zagarnięcia ziemi i obłożony gromami jako nazista.

Jednak teraz pojawiły się informacje, które pokazują, że Smotrich ma rację co do arabskiej strategii na spornych terytoriach – i że tę strategię promują właśnie ci ludzie, którzy potępiają go jako ekstremistę.

Na początku tego tygodnia, izraelski kanał 13 ujawnił, że dokument przygotowany przez Komisję Europejską we wschodniej Jerozolimie proponował pomoc Autonomii Palestyńskiej w potajemnym przejęciu kontroli nad ziemią w strefie C – która zgodnie z porozumieniami z Oslo powinna być pod pełną kontrolą Izraela – i sugerował wykorzystanie do tego celu lewicowych organizacji pozarządowych w Izraelu.

W dokumencie, sporządzonym prawdopodobnie w czerwcu, ustalono, że UE powinna sporządzić mapę ziemi, aby “udowodnić” palestyńskie prawa arabskie na spornych terytoriach, a także naruszyć lokalne prawo planowania przestrzennego, nie pozostawiając żadnych śladów swojej działalności.

Dokument wezwał również do “śledzenia i monitorowania izraelskiej aktywności archeologicznej na tym obszarze”, twierdząc, że jest ona wykorzystywana jako pretekst do budowy osiedli w Judei i Samarii.

To, co to naprawdę oznacza, to fakt, że UE chce wstrzymać te badania, ponieważ konsekwentnie odkrywają one niepodważalny dowód archeologiczny, że Żydzi są rdzennymi mieszkańcami tej ziemi.

Stwierdzając, że chce “udowodnić” palestyńskie prawa do ziemi, E.U. ujawniła swoje prawdziwe intencje: sfabrykować uprawnienie, które nie istnieje. Jedynymi ludźmi, którzy mają prawne, historyczne i moralne roszczenia do tej ziemi są Żydzi.

Jednak najważniejszą rzeczą, którą ujawnił dokument UE jest nieustanna próba Autonomii Palestyńskiej i UE wymazania tego jedynego żydowskiego roszczenia poprzez nielegalną budowę.

Jak stwierdził szef Rady Gush Etzion i przewodniczący Rady Yesha Shlomo Ne’eman: “Każdego tygodnia państwo Izrael traci duże obszary, każdego dnia wznoszone są dziesiątki nielegalnych domów, drogi są niszczone i brukowane w znaczących punktach jako część zorganizowanego planu strategicznego. Rządy europejskie aktywnie pracują nad rewizją granic naszego kraju. W latach minionych byłoby to podstawą do wojen między narodami”.

Ze swojej strony Smotrich stwierdził: “Rażące zaangażowanie Unii Europejskiej w wysiłki Autonomii Palestyńskiej w celu ustanowienia faktów na ziemi i jednostronnego utworzenia de facto arabskiego państwa terrorystycznego w centrum terytorium Izraela jest niedopuszczalne, sprzeczne z prawem międzynarodowym i niezgodne z podstawowymi zasadami dyplomacji w stosunkach między państwami.”

Kto mógłby się z tym spierać? Ma on rację. E.U. została przyłapana na łamaniu prawa. Podczas gdy liberałowie krzyczą, że Smotrich zamierza dokonać nielegalnej “aneksji”, to w rzeczywistości E.U. i palestyńscy Arabowie kradną ziemię, do której Arabowie nie mają prawa.

Jak zauważył międzynarodowy prawnik profesor Eugene Kontorovich, Autonomia Palestyńska i E.U. szybko anektują obszary otaczające żydowskie miasta w Judei i Samarii. “Proponowana polityka [przyszłej koalicji pod przywództwem Benjamina Netanjahu] w obszarze C nie dotyczy zmiany status quo – to absolutne minimum, by je zachować” – stwierdził.

Nie jest to jednak nowość dla tych, którzy zwracają uwagę. Organizacja pozarządowa Regavim od lat podnosi alarm w tej sprawie. Ostrzegała również przed podobną działalnością na Negewie, z rozprzestrzenianiem się nielegalnego osadnictwa Beduinów i związanym z tym bezprawiem, w tym systematyczną kradzieżą broni i amunicji IDF. To również jest finansowane i wspierane przez UE.

W lutym ubiegłego roku Alan Baker, były doradca prawny izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, napisał dla Jerusalem Center for Public Affairs, że dyrektywa E.U. o mobilizacji i aktywizacji “krajowych i międzynarodowych stron zainteresowanych poprzez doraźne działania wpływające na prawa do ziemi w celu zakwestionowania izraelskiego systemu planowania i pozwoleń w obszarze C” celowo zachęcała Palestyńczyków do przeciwstawiania się i podważania władzy Izraela w tym obszarze, co jest sprzeczne z porozumieniami z Oslo.

“E.U. nie może utrzymywać statusu ‘świadka’ Porozumień z Oslo, jednocześnie systematycznie podważając te Porozumienia i zachęcając Palestyńczyków do ich naruszania” – napisał Baker.

Konsekwencje są zdumiewające. Unia Europejska w efekcie pomaga Palestyńczykom w budowie państwa w Judei i Samarii. Pomaga również Beduinom nielegalnie podzielić Negew, co stanowi kolejne poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Izraela.

Jednak niewielu zwróciło na to uwagę. Rządy izraelskie zignorowały to, ponieważ postanowiły nie otwierać kolejnego frontu przeciwko zachodniemu porozumieniu dyplomatycznemu. A ten kompromis odrzuca jako “prawicowego ekstremistę” każdego, kto ma czelność sugerować – zupełnie słusznie – że Arabowie nie mają żadnych prawnych praw do żadnej z tych ziem.

W istocie, głównym powodem, dla którego Smotrich i Ben-Gvir zdobyli władzę jest to, że tak wielu Izraelczyków jest całkowicie zbulwersowanych sposobem, w jaki kolejne rządy – w tym te kierowane przez Netanyahu – ignorowały to rosnące zagrożenie dla Izraela.

Teraz jest to jawne. Unia Europejska nie może już dłużej udawać, że jedynie przyczynia się do rozwoju palestyńskiego “społeczeństwa obywatelskiego”. Jednak nawet teraz zachodnie media głównego nurtu nic o tym nie wspominają. W Wielkiej Brytanii BBC zajęła się wzmacnianiem jeszcze bardziej antyizraelskich nastrojów, mówiąc swoim widzom, że Netanyahu powołał “najbardziej skrajnie prawicowy rząd w historii Izraela”.

Podobne wypowiedzi ustępującego lewicowego premiera Izraela, Yair Lapida, podsycają histerię na Zachodzie, nie tylko wśród liberalnie myślących Żydów z diaspory.

Można było usłyszeć, jak opisują oni jeszcze nieutworzony rząd izraelski jako “przerażający” i już obwiniają Izrael o to, że w rezultacie naraża ich na niebezpieczeństwo.

Teraz UE została uwikłana w ujawnienie skorumpowanych relacji z Katarem – sponsorem Hamasu i śmiertelnym wrogiem Izraela. Choć szczegóły wciąż są ujawniane, ta oś nie jest zaskakująca. Istnieje związek między powszechną ideą Unii Europejskiej i pragnieniem zniszczenia Izraela, państwa narodowego o najbardziej specyficznej kulturze na świecie.

I nie jest przypadkiem, że większość brytyjskich Żydów, którzy w 2016 roku głosowali za pozostaniem U.K. w E.U. częściowo dzięki absurdalnej wierze, że powszechność faktycznie chroni ich przed antysemityzmem, również przełknęła wiele kłamstw na temat sprawy palestyńskiej – i, podobnie jak ich liberalni amerykańscy odpowiednicy, teraz zaciskają dłonie jak perły nad Smotrichem, Ben-Gvirem i Maozem.

Podczas gdy obawy dotyczące ekstremizmu tej trójki są uzasadnione, ludźmi, których najbardziej przypominają są Machabeusze. Byli oni żydowskimi gorliwcami religijnymi, którzy walczyli z zhellenizowanymi Żydami, ponieważ Hellenizatorzy przyjmowali greckie uniwersalistyczne nakazy i w rezultacie niszczyli żydowskie praktyki, takie jak obrzezanie i przestrzeganie szabatu.

Ale Machabeusze walczyli i pokonali greckich ciemiężców Żydów. Choć słusznie oskarża się ich o brutalny ekstremizm, bohaterowie chanukowej opowieści uratowali naród żydowski przed tyranią.

Możliwe, że dzisiejsi Trzej Makabeusze po raz kolejny podążają za żydowską historią.

Melanie Phillips – brytyjska dziennikarka, publicystka i autorka.

Obalanie Izraela przez Unię Europejską

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.