Uncategorized

Krotko i zwiezle ; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 3.1 – 4.1


Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził Ścianę placzu z okazji inauguracji swojego rządu, 37. w historii państwa żydowskiego.


Dwóch Palestyńczyków, zostało zabitych podczas starć z izraelskim wojskiem w mieście Kafr Dan w Samarii


Izraelski resort obrony wystąpił o nadzwyczajne zwiększenie budżetu obronnego o 10 mld szekli (2,8 mld dolarów) na ten i następny rok budżetowy


Wyżsi rangą członkowie izraelskiej policji, w tym komisarz policji Yaakov Shabtai, omówią w poniedziałek prośbę ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira o umożliwienie odwiedzenia Góry Świątynnej w Jerozolimie, podały izraelskie media.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie już w przyszłym tygodniu, co będzie jego pierwszą podróżą za granicę od czasu zaprzysiężenia nowego rządu.


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen spotkał się w poniedziałek z pracownikami ministerstwa i jego przedstawicielami w izraelskich misjach na całym świecie.


Autonomia Palestyńska oświadczyła w poniedziałek, że zmiany statusu na Górze Świątynnej, takie jak dopuszczenie tam żydowskiej modlitwy, byłyby “deklaracją wojny z poważnymi konsekwencjami dla wszystkich”.


Komitet Monetarny Banku Izraela podniósł stopę procentową kraju do 3,75% – co oznacza podwyżkę o 0,5%, największą od 2008 roku.


Nieżyjąca już izraelska piosenkarka Ofra Haza została uznana przez magazyn Rolling Stone za jedną z najlepszych piosenkarek wszech czasów.


Naczelny rabin Moskwy Rabin Pinchas Goldschmidt (od lipca poza Rosją) wezwał Żydów do opuszczenia Rosji, gdyż ci, którzy pozostaną, staną się kozłami ofiarnymi za niepowodzenia wojny w Ukrainie.


W bazie sił powietrznych Nevatim na Negewie wylądowało 6 amerykańskich myśliwców F-15. Przeprowadzą one wspólne ćwiczenia z izraelskimi samolotami F-35I.


Syryjskie media poinformowały, że izraelskie siły powietrzne zbombardowały w nocy cele położone w rejonie Damaszku. Aktywowany został syryjski system obrony powietrznej. Wybuchy było słychać w pobliżu międzynarodowego portu lotniczego w Damaszku. Zginęło 2 syryjskich żołnierzy, a 2 kolejnych zostało rannych. Prawdopodobnie celem był transport irańskiej broni dla Hezbollahu.


W rozmowie z nowym ministrem spraw zagranicznych Izraela Eli Cohenem sekretarz stanu Antony J. Blinken pogratulował mu nowego stanowiska i potwierdził zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Izraela i partnerstwo amerykańsko-izraelskie.


U.S. News & World Report wymienił Izrael jako 10 najpotężniejszy kraj na świecie w rankingu krajów na rok 2022, wskazujac na siłę militarną państwa a także jego wpływ na politykę i globalną gospodarkę.


Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gvir odwiedził Górę Świątynną na Starym Mieście w Jerozolimie. Była to jego pierwsza wizyta w najświętszym miejscu judaizmu od objęcia stanowiska w zeszłym tygodniu.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyrzekł udaremnić nuklearne ambicje Iranu, mówiąc podczas cotygodniowego posiedzenia gabinetu, że jego nowy rząd jest zjednoczony w osiągnięciu tego celu.


Biden-administrationen fördömde besök på Tempelberget av den israeliske säkerhetsministern Itamar Ben-Gvir som “oacceptabelt”.


“Premiärminister Benjamin Netanyahu har bestämt sig för att strikt upprätthålla status quo, utan förändringar, på Tempelberget”, enligt ett uttalande från premiärministerns kansli på tisdagen.


Trzydziestu trzech żydowskich parlamentarzystów zostało zaprzysiężonych we wtorek w nowym 118 Kongresie, jak podaje Pew Research Center.


Kijów ocenia rozmowę telefoniczną ministra spraw zagranicznych Eli Cohena z najwyższym dyplomatą Rosji Siergiejem Ławrowem jako dowód na zmianę stanowiska Jerozolimy w sprawie wojny – stwierdził ambasador Ukrainy w Izraelu Jewgen Korniychuk.


W ubiegłym roku Izrael odwiedziło 2 675 000 zagranicznych turystów.


Foreign Minister Eli Cohen is scheduled to have a phone conversation with Turkish minister of foreign affairs, Mevlut Cavusoglu.


Siły bezpieczeństwa aresztowały 12 Palestyńczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną, w obławie na Zachodnim Brzegu

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.