Uncategorized

Ciekawe artykuly zebral Adam Mer


Śmieć chrześcijaństwa w Betlejem

Dlaczego prześladowania chrześcijan w Betlejem i innych obszarach kontrolowanych przez Autonomię Palestyńską są tak rzadko relacjonowane lub niedostatecznie nagłaśniane? 

Wiecej TUTAJ


Czy Niemcy wstydzą się swojej historii, czy są z niej dumni? A Polacy ze swojej? 

Aż 87 proc. osób dumnych w Polsce z narodowej historii, to wyraz doskonałego samopoczucia, choć zapewne z drugim dnem. Niemieckie jest znacznie gorsze, przy czym Niemki odpowiadają inaczej niż Niemcy 

wiecej TUTAJ


Demokracja i apokalipsa. Co czeka świat i Polskę w 2023 roku?

Jesteśmy w samym środku procesów, które zmienią świat. Świat, który zaczął się na początku lat 70., oparty na usługach, finansach i Dolinie Krzemowej, właśnie się kończy. Ale przemoc, której kulminacją była agresja na Ukrainę, zostanie z nami na długo – tłumaczy Edwin Bendyk

Wiecej TUTAJ


Fizycy depczą metafizykom po piętach

Co znaczy zwrot „przed Wielkim Wybuchem”? To odwieczne pytanie budzące skojarzenia z rozważaniami filozofów na temat wieczności Stwórcy i statusu czasu.

wiecej TUTAJ


Zdjęcia z teleskopu Webba podważają modele powstawania galaktyk

Gra toczy się o zrozumienie tego, w jaki sposób znany nam, uporządkowany Wszechświat wyłonił się z pierwotnego chaosu. Wczesne rewelacje, jakich dostarczył JWST, mogą przysłużyć się do napisania na nowo początkowych rozdziałów kosmicznej historii, która obejmuje nie tylko odległe epoki i dalekie galaktyki, ale także nasze istnienie tutaj, w dobrze znanej Drodze Mlecznej.

Wiecej TUTAJ


Żydzi w Krakowie byli od zawsze. W miejscach, których nikt z nimi nie kojarzy

Kraków, miejsce zamieszkania Żydów przez wieki, miał w językach żydowskich różne nazwy: Kraka, Krakow czy Kroke, a w przypadku Kazimierza używano także nazwy Kuzimir czy Kuzmir. Kroke jest więc tylko jedną z nazw. 

Wiecej TUTAJ


Skarb w Łodzi odkryto podczas remontu kamienicy przy Północnej. Żydowski skarb z czasów okupacji niemieckiej

Przedwojenne świeczniki, szkatułki, salaterki, sztućce, kieliszki, serwetniki, pierścionki i różne naczynia odkryto podczas renowacji kamienicy w centrum Łodzi. W sumie znaleziono około 400 szklanych, metalowych lub posrebrzanych przedmiotów użytku codziennego. To prawdziwy skarb mający dużą wartość historyczną i religijną.

Wiecej TUTAJ


Newsletter ŻIH 5.01 – 12.01.2023 

Trwa darmowy miesiąc z wystawą czasową

Wiecej TUTAJ


Rejwach, cymes, mecyje! No i git! – czyli jidyszyzmy w polszczyźnie

Choć mówiący w jidysz Żydzi mieszkali obok Polaków niemal przez tysiąclecie, słowa jidyszowe do polszczyzny na większą skalę wchodzą dopiero w XIX wieku. Przyglądamy się znaczeniowym przeobrażeniom jidyszyzmów w polszczyźnie, a także trwałości krzywdzących stereotypów, zastanawiając się – za Aleksandrem Brücknerem – dlaczego w tak wielu “tych nazwach odczuwamy pewien odcień pogardy”. Zaczynamy jednak od pytania najprostszego, a mianowicie: gdzie szukać jidyszyzmów w polszczyźnie?

Wiecej TUTAJ


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.