Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 249

Jaroslaw Kosiaty

Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Ten mężczyzna powiedział do swojej córki: “Nie mów nikomu, że Twój ojciec jest śmieciarzem. Będą się z Ciebie śmiać”. Opublikowała to zdjęcie w mediach społecznościowych i napisała: “Mój ojciec jest śmieciarzem. Jestem z niego dumna. Kocham Cię Tato.”

Po przeczytaniu tej wiadomości przypomniał mi się jeszcze inny, anonimowy wpis z Internetu: “Posiadanie miliona znajomych nie jest cudem. Cudem jest mieć kogoś, kto stanie obok Ciebie, gdy milion innych będzie przeciwko Tobie.” 

Wybitna polska uczona, laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii – Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) powiedziała kiedyś: „Aby uwierzyć w siebie potrzebuję kogoś, kto uwierzy we mnie”. Zaczął się nowy rok. Nadal walczymy ze skutkami pandemii SARS-CoV-2 (media donoszą o ponownym wzroście liczby zakażeń w Chinach), od wielu miesięcy trwa wojna na Ukrainie, z niepokojem śledzimy ceny w sklepach oraz rachunki za paliwo, prąd, gaz i ogrzewanie. Tak trudno o nadzieję i optymizm, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami garścią cytatów na ten temat:

„Optymiści sądzą, że to jest najlepszy ze wszystkich możliwych światów. Pesymiści obawiają się, że to może być prawda.”

Robert Oppenheimer (1904-1967)

„Wolę być optymistą i głupcem, niż pesymistą i mieć rację.”

Albert Einstein (1879-1955)

„Pesymista: optymista z praktyką życiową.”

Julian Tuwim (1894-1953)

„Oprócz optymistów i pesymistów istnieje jeszcze trzeci gatunek – przewidujący.”

Magdalena Samozwaniec (1894-1972)

„Człowiek prawicy to pesymista radosny, człowiek lewicy to smutny optymista.”

Bernard Antony (1944- )

„Uważam, że nie mają racji optymiści, którzy twierdzą, że żyjemy w najlepszym ze światów, ani też pesymiści, którzy podejrzewają, że optymiści mogą mieć rację… Przyłączam się do trzeciej kategorii naszych współczesnych – ludzi z nadzieją, którzy uważają, że świat można uczynić bardziej dla ludzi gościnnym, niż jest w tej chwili.”

Zygmunt Bauman (1925-2017)

„Pesymista powie, że szklanka jest do połowy pusta, a optymista, że do połowy pełna. Wiecie, co ja o tym myślę? Że ta szklanka nie jest w połowie ani pełna, ani pusta, tylko że to jest zła szklanka. Wyraźnie za duża. Takie jest moje zdanie. A wiecie, o czym to świadczy? Że jestem pragmatykiem! To znaczy osobą o praktycznym, zdroworozsądkowym podejściu do życia. Takich ludzi nazywa się pragmatykami i ja właśnie taka jestem, do problemów życiowych podchodzę praktycznie. Więc jeśli nie wiecie, czy wasza szklanka jest w połowie pusta, czy w połowie pełna, może lepiej się zastanówcie, czy po prostu nie jest ona za duża. Rozumiecie, do czego zmierzam? Nie chodzi o to, co myślicie o swojej szklance, ale o to, co z nią zrobicie. Powtarzam, że powinnyście ruszyć tyłek z miejsca i wziąć sobie inną szklankę! I zawsze pamiętajcie: odpowiedź to tylko zwykłe słowo. Rozumiecie? Drzwi do sukcesu są oznaczone nalepką z napisem: PCHAĆ! Nie da się zostawić odcisków swoich stóp w piasku czasu, jeśli się nie nosi obuwia roboczego.”

Olivia Goldsmith (1949-2004)

„Nie bój się cieni. One świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.”

(Oscar Wilde, 1854-1900)

„Mówią często o mnie, że jestem optymistą, ale ja jestem pesymistą straszliwym. Myślę sobie tak: wolę się ucieszyć niż zmartwić. Wolę spodziewać się, że będzie źle, a potem się ucieszę, niż oczekiwać radości i się rozczarować. Najlepiej byłoby być jakby pośrodku, między optymizmem a pesymizmem, ale to jest szalenie trudne.”

Wiesław Gołas (1930- 2021)

„Myślę, że gdyby młodzi ludzie w tym kraju byli informowani na lekcji, kto to jest Żyd (…), to nie mielibyśmy napisów na ścianach, komentarzy na ulicach, okrzyków na stadionach i nieprzyjemnych psychologicznych sankcji, ale chyba potrzeba 150 lat, aby to zmienić, no może 100. Jestem optymistą.”

Kuba Wojewódzki (1963- )

Na zakończenie słowa polskiego aktora teatralnego i filmowego – Wiktora Zborowskiego: “Nie życzę wam zdrowia, bo na Titanicu wszyscy byli zdrowi. Nie życzę wam pieniędzy, bo na Titanicu wszyscy mieli pieniądze. Życzę wam szczęścia w życiu!”. 

A więc Szczęśliwego Nowego 2023 Roku!

Niels Bohr (1885-1962) – duński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1922 roku za badania struktury atomu, został kiedyś zapytany: “Czy wierzy Pan w działanie zawieszonej w Pana domu na ścianie podkowy?”. Odpowiedział bez wahania: „Nie wierzę, ale słyszałem, że to działa, nawet jeśli się nie wierzy.”

A zatem życzę Wam także optymizmu, nadziei i miłości.

Jarek Kosiaty

Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Wszystkie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Dzieki Ci Jarku za wspanialy, wyjatkowy artykul i zycze Tobie i Twoim Najblizszym Dobrego Szczescia – Mazal Tow – na zawsze, takze w Nowym 2023 Roku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.