Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 11.1 – 12.1


Parlamentarzysta Zvika Fogel z Oztma Yehudit oskarżył we wtorek lidera opozycji Yair Lapida i trzech innych o “zdradę” za to, co uważa za podsycanie wojny domowej.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu ostrzegł we wtorek “reżim terrorystyczny” w Iranie, by nie przekraczał “czerwonych linii” państwa żydowskiego, w wystąpieniu podczas wizyty w Dowództwie Północnym Sił Obronnych Izraela.


Prezydent Izraela Isaac Herzog zaapelował we wtorek do polityków i opinii publicznej o złagodzenie retoryki w związku z groźbami, że rządowa propozycja reformy sądownictwa wywoła “wojnę domową”.


The Deborah Project (TDP), kancelaria prawna o charakterze publicznym, poświęcona od 2016 roku ochronie żydowskich praw obywatelskich w amerykańskim systemie edukacyjnym, ogłosiła niedawno, że dzięki hojnej darowiźnie zatrudni więcej prawników prowadzących sprawy sądowe.


Karim Yunis, izraelsko-arabski terrorysta, który został niedawno zwolniony i członek Komitetu Centralnego Fatah, powiedział w sobotę w telewizji palestyńskiej, że Palestyńczycy nie uznają Zielonej Linii (granicy sprzed 1967 roku) i że cała “Palestyna” jest ich.


Stany Zjednoczone “mocno wspierają” wysiłki mające na celu “budowanie mostów i możliwości” na Bliskim Wschodzie, powiedział sekretarz stanu Antony Blinken witając grupy robocze Forum Negev, którego gospodarzem były Zjednoczone Emiraty Arabskie w dniach 9-10 stycznia w Abu Dhabi.


Konsorcjum pod przewodnictwem indyjskiej Adani Group sfinalizowało zakup portu w Hajfie w północnym Izraelu za 4 mld szekli (1,15 mld USD), oświadczyło we wtorek izraelskie Ministerstwo Finansów.


Film Stevena Spielberga “The Fabelmans” wygrywa “Zloty Glob ” w kategori dramaturgia na festiwalu “Złote Globy” w USA


Wysłannik USA Nides powiedzial, że w ciągu kilku tygodni dowiemy się, czy Izrael kwalifikuje się do programu zniesienia wiz, ale nadal musi przyjąć odpowiednie ustawy na czas, aby zapewnić arabskim Amerykanom swobodny wjazd.


Międzynarodowy Marsz Żywych uhonorował byłego głównego rabina Izraela Yisraela Meira Lau oraz izraelskiego ministra spraw strategicznych Rona Dermera i jego żonę Rhodę podczas gali z okazji 35-lecia w Miami na Florydzie


Były izraelski minister Tzachi Hanegbi rozpoczął w tym tygodniu swoją nową pracę jako szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego


Prokuratorzy zwrócili się do Sądu Okręgowego w Jerozolimie o skazanie palestyńskiego terrorysty Arafata Irfaiya na dożywocie plus 21 lat za zabicie w 2019 roku Ori Ansbachera.


Nowy ambasador Turcji w Izraelu, Sakir Ozkan Torunlar przedstawił swoją akredytację prezydentowi Issacowi Herzogowi, po tym jak stosunki między krajami uległy ochłodzeniu i od 2018 roku nie było żadnego ambasadora. Herzog stwierdził, że z przyjemnością przyjął akredytacje i ma nadzieję, że odnowienie pełnych więzi dyplomatycznych przyniesie postęp i korzyści dla obu krajów. Itamar Eichner


W ciągu 2022 roku 51 483 Żydów odwiedziło Górę Świątynną w Jerozolimie, co oznacza wzrost z 34 651 w 2021 roku i 20 684 w 2020 roku, według statystyk opracowanych przez Beyadenu, organizację pozarządową zajmującą się wzmacnianiem żydowskiego związku ze świętym miejscem.


Federalny Urząd Statystyczny Rosji opublikował dane ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2021 r. Według tych danych zaledwie 82 644 osób określiło się jako Żydzi.Dane ze spisu powszechnego z 2010 r. mówiły o 160 000 osób, które identyfikowały się jako Żydzi.


Netanyahu i Modi obiecują rozwijać więzi izraelsko-indyjskie
Premier Holandii Mark Rutte również zadzwonił do Netanyahu, aby pogratulować mu utworzenia nowego izraelskiego rządu.


Izraelczyk lekko ranny po ataku nożownika w Judei Terrorysta został zastrzelony


Izraelska prokuratura państwowa nie będzie prowadzić śledztwa przeciwko byłemu ministrowi obrony Benny’emu Gantzowi ani członkowi Knesetu Ramowi Ben-Barakowi w związku z rzekomą próbą sprzedaży technologii szpiegowskiej do Kataru


Sieć sklepów 7-Eleven otworzyła w środę swój pierwszy sklep w Izraelu.


Po raz pierwszy od 35 lat Izrael odnotowuje nadwyżkę budżetową dzięki wyższym wpływom z podatków
Ministerstwo Finansów mówi, że ostatnie 12 miesięcy przyniosło “wyjątkowo wysoki wzrost dochodów państwa” i “imponujące wyjście” gospodarki z kryzysu pandemicznego


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.