Uncategorized

Krotko i zwiezle.wiadomosci z Izraela dzien po dniu 13.1 – 14.1


Upamiętnienie izraelskiej ofiary terroru Esther Horgen odbyło się w Parlamencie UE Matka sześciorga dzieci została zamordowana przez Muhammada Mruh Kabha w pobliżu jej domu w północnej Samarii 20 grudnia 2020 roku.


Nowy raport dotyczący indonezyjskiego programu szkolnego pokazuje, że jest on w dużej mierze tolerancyjny, promujący pokój i współistnienie, według izraelskiej organizacji pozarządowej IMPACT-se-The Institute for Monitoring Peace and Cultural Tolerance in School Education.


Izraelski minister finansów Bezalel Smotrich spotkał się w czwartek z ministrem obrony Yoavem Gallantem i szefem koordynacji działań rządowych na terytoriach (COGAT), starając się określić zakres ich odpowiedzialności.


Biały Dom poinformował w czwartek, że Douglas Emhoff pojedzie w tym miesiącu do Europy, aby wziąć udział w wydarzeniach upamiętniających Holocaust.


Izraelski minister sprawiedliwości Yariv Levin opublikował w środę projekt swojej ustawy o reformie sądownictwa. Proponowane przepisy, przedstawione jako poprawka do ustawy zasadniczej: Prawo o sądownictwie, nie zostało jeszcze przedstawione w Knesecie.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu i minister finansów Bezalel Smotrich w środę wieczorem wspólnie ujawnili środki ekonomiczne mające na celu rozwiązanie problemu rosnących kosztów życia, w tym kroki mające na celu zminimalizowanie podwyżek cen energii elektrycznej, wody, paliwa i podatków od nieruchomości.


Przewodniczący komisji spraw zagranicznych i obrony Yuli Edelstein powiedział ambasadorowi USA w Izraelu Tomowi Nidesowi, że ekspansja osadnicza będzie kontynuowana, pomimo sprzeciwu Waszyngtonu


Nowy raport ujawnił, że nagroda Ballon d’Or Cristiano Ronaldo z 2013 roku została wylicytowana na cele charytatywne w 2017 roku, zbierając około 645 000 dolarów od najbogatszego człowieka Izraela, Idana Ofera, dla Fundacji Make-A-Wish.


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen rozmawiał w czwartek ze swoimi odpowiednikami w Unii Europejskiej, Chorwacji, Cyprze i Gwatemali. Cohen podkreślił, że zwołanie Rady Stowarzyszenia UE-Izrael było ważnym posunięciem, które odzwierciedla dobre stosunki dwustronne między Jerozolimą a Brukselą.


Były minister obrony Benny Gantz oświadczył , że zamierza dołączyć do antyrządowego protestu zaplanowanego na sobotę. “Użyjemy wszystkich legalnych środków do walki”


Prezes sadu najwyzszego Esther Hayut powiedziała, że proponowana przez rząd reforma systemu sądownictwa jest zagrożeniem dla izraelskiej demokracji.


Minister sprawiedliwości Yariv Levin złożył publiczne oświadczenie w odpowiedzi na krytykę zaproponowanej przez niego reformy sądownictwa, wyrażoną przez prezesa sadu najwyzszego Eshter Hayut. Levin powiedział, że jej komentarze dowodzą, że była motywowana przez swoje poglądy polityczne, a jej krytyka nie była oparta na argumentach sądowych.


IDF poinformował, że podczas nocnej obławy na południe od Jeninu kilku podejrzanych w przejeżdżającym pojeździe oddało strzały w kierunku żołnierzy, na co ci odpowiedzieli ogniem karabinowym. Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało , że dwóch mężczyzn w wieku 20 lat zostało zabitych. Po przeszukaniu pojazdu żołnierze znaleźli i skonfiskowali karabin M-16. (Einav Halabi)


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen rozmawiał ze swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem Jeyhunem Bayramovem i podziękował mu za decyzję jego kraju o otwarciu ambasady w Izraelu.


Nawiązując do procesu Netanjahu, Amit Aisman mówi, że groźby wobec prokuratorów i ich rodzin nasilają się, ostrzega przed wzrostem przemocy, jeśli organy ścigania zostaną stłumione


Mimo deszczu policja szacuje, że na antyrządowym wiecu w Tel Awiwie zebrało się 20 tys. osób


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.