Uncategorized

Krotko i zwiezle: wiadomosci z Izraela dzien po dniu 23.1 – 24.1


Osadnicy próbowali odbudować nielegalną placówkę rozebraną w piątek przez wojsko. Oddziały policji granicznej rozebrały konstrukcje i aresztowały siedmiu osadników. 


Dwóch Palestyńczyków zostało aresztowanych w niedzielę, w związku z posiadaniem noży, w pobliżu centralnego izraelskiego miasta Modi’in


Ustępujący dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Nachman Asz powiedział w niedzielę, że zamiar nowego rządu, by mianować “przyjaznych” radców prawnych w ministerstwach, jest błędny i niebezpieczny.


Wspólny komitet organizacji sprzeciwiających się kontrowersyjnym reformom prawnym rządu przedstawionym przez premiera Benjamina Netanjahu i ministra sprawiedliwości Yariva Levina, ogłosił, że we wtorek odbędzie się strajk ponad 130 firm z branży hi-tech.


Premier Netanjahu twierdzi, że w miesiącu styczniu siły bezpieczeństwa zburzyły 38 nielegalnych budynków palestyńskich w Judei i Samarii.


Ranking sieci mediów społecznościowych w walce z antysemityzmem w 2022 roku: Facebook usuwa największy odsetek treści antysemickich.


Pierwsza Palestynka wyświęcona na pastora w luterańskim kościele w Jerozolimie


Minister kultury Miki Zohar ogłosił, że obcina wszelkie fundusze na wydarzenia odbywające się w szabat. “Przestrzegający prawa Żydzi nie będą dyskryminowani na mojej zmianie” – powiedział Zohar. Ynet


Byli szefowie Banku Izraela ostrzegają, że rewizja sądownictwa “może zadać poważny cios” gospodarce
Jacob Frenkel i Karnit Flug twierdzą, że “siła systemu sądowniczego jest głównym czynnikiem określającym status izraelskiej gospodarki w świecie”;


Hezbollah zbudował ponad 20 posterunków wzdłuż granicy z Izraelem
Zgodnie z rezolucją ONZ nr 1701, wspierana przez Iran grupa terrorystyczna ma zakaz działania w pobliżu granicy.


Unia Europejska nie może wpisać na czarną listę irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, zanim sąd w jednym z państw członkowskich nie uzna, że ta paramilitarna grupa spełnia kryteria organizacji terrorystycznej, powiedział w poniedziałek szef polityki zagranicznej bloku.


Izrael pozyskał 2 mld dolarów z obligacji rządowych “Rynki tego nie kupują” – mówi izraelski premier w odniesieniu do twierdzeń, że planowana przez rząd reforma sądownictwa zaszkodzi krajowi gospodarczo.


Jordański sąd nakazał ambasadzie Izraela w Ammanie wypłacenie 500 000 dolarów odszkodowania obywatelowi Jordanii zranionemu przez ochroniarza ambasady 23 lipca 2017 roku.


Prezes American Jewish Committee Ted Deutch powiedział, że współpracuje ze swoimi izraelskimi przyjaciółmi, aby uniemożliwić rządowi w Jerozolimie zmianę Prawa Powrotu.


Lider izraelskiej opozycji Yair Lapid wezwał prezydenta Isaaca Herzoga do powołania komisji, która zarekomenduje “zrównoważony” plan reformy sądownictwa.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyrzekł w poniedziałek zwalczać nielegalne palestyńskie budownictwo w Judei i Samarii.


USA, Izrael rozpoczynają ćwiczenia wojskowe na “dużą skalę” w wyraźnym przekazie dla Iranu
W ćwiczeniach, nazwanych Juniper Oak 2023, bierze udział ponad 140 samolotów, 12 okrętów wojennych i systemów artyleryjskich obu narodów, które ćwiczą w Izraelu i we wschodniej części Morza Śródziemnego.


Dermer odbył tajną podróż do ZEA, aby utorować drogę do wizyty Netanjahu Wizyta izraelskiego ministra spraw strategicznych Rona Dermera miała również podobno na celu uspokojenie obaw dotyczących prawicowych członków rządu Netanjahu.


Sekretarz stanu USA Antony Blinken odwiedzi Izrael i Zachodni Brzeg, aby spotkać się z izraelskimi i palestyńskimi przywódcami.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.