Uncategorized

Opowieść o dwóch miastach

Prof. Jan Grabowski


Jego Ekscelencja Ronen Hoffman jest ambasadorem Izraela w Kanadzie. Spotkałem Pana Hoffmana dwa miesiące temu, na Uniwersytecie w Ottawie. Rozmawialiśmy o zagrożeniach dla pamięci o Holokauście i o innych kwestiach, które martwią historyków takich jak ja. To była dobra, choć krótka rozmowa i widać było, że ambasador Izraela jest przejęty odradzającym się agresywnym nacjonalizmem, który podnosi swój paskudny łeb nie tylko w Polsce, ale wszędzie.


Wcześniej dzisiaj, jadąc do pracy, dowiedziałem się z CBC News, że Ronen Hoffman ogłosił swoją zbliżającą się rezygnację. “Wraz z transformacją do obecnego nowego rządu i do innej polityki w Izraelu, moja osobista i zawodowa uczciwość zmusiła mnie do prośby o skrócenie mojego stanowiska i powrót do Izraela tego lata” – napisał Hoffman.


Pocieszające jest to, że istnieją tacy dyplomaci jak Ronen Hoffman. Interesujące jest również porównanie pryncypialnego stanowiska Ronena Hoffmana z działaniami pana Yacova Livne. Pan Livne jest ambasadorem Izraela w Polsce. Spędzałem wiele miesięcy w Warszawie, ale nigdy nie miałem okazji porozmawiać z izraelskim wysłannikiem. Szkoda. Rozumiem jednak, że pan Livne jest bardzo zajętym człowiekiem.


Podczas gdy Ronen Hoffman składał swoją rezygnację, ambasador Izraela w Warszawie był zajęty zabawami z Tadeuszem Rydzykiem (dyrektorem Radia Maryja), nadawcą opisanym przez Departament Stanu USA jako propagator antysemityzmu.
Drugim partnerem pana Levine w tych “dyskusjach” (rozmawiali o historii!) był osławiony Przemysław Czarnek, polski minister edukacji odpowiedzialny za wszechogarniający atak nacjonalistów na polski system szkolny, samodzielny ekstremista kwestii nacjonalistycznej.


Rozumiem, że dyplomaci muszą spotykać się z ludźmi, z którymi Ty i ja chętnie byśmy się nie związali. Rozumiem też, że nie każdy może złożyć rezygnację. Ludzie mają kariery, dzieci w drogich szkołach, hipoteki i kredyty. To wszystko prawda. Ale ambasador Izraela zabawiający Rydzyka i Czarnka?!!! Chyba już czas na emeryturę.


Wszystko po to, by powiedzieć: chwała i cześć Jego Ekscelencji Ronenowi Hoffmanowi!

Text z FB

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Rozumiem pretensje do Rydzyka, ale co chcemy od Czarnka ? Ze nie chcoe wpuscic dewiantow seksualnych do szkol i przedszkoli w celu demoralizowania mlodziezy ??? To pomieszanie z poplataniem…

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.