Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 6.2 – 7.2


Członkowie Koalicji Knesetu zwiedzili w niedzielę północną Jerozolimę i stary terminal lotniska w Atarot, gdzie planuje się budowę dzielnicy żydowskiej.


Fundacja Azrieli ogłosiła darowiznę w wysokości 3,75 mln dolarów na utworzenie Azrieli Center for Excellence in Engineering Education w Izraelu.


Izraelskie siły bezpieczeństwa wieczorem aresztowały komórkę terrorystyczną odpowiedzialną za próbę masowej strzelaniny w restauracji w pobliżu Jerycha w zeszłym miesiącu – podały Siły Obronne Izraela.


Potężne trzęsienie ziemi o sile 7,8 magnitudy w południowej Turcji powodujac fale uderzeniowe odczuwalne w całym regionie, w tym na Cyprze, w Libanie, Egipcie, Jordanii, Iraku i Izraelu.


Izrael oświadczył, że jest przygotowany do pomocy Turcji. Minister obrony Yoav Gallant powiedział, że siły bezpieczeństwa Izraela są gotowe do udzielenia wszelkiej potrzebnej pomocy, a minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział, że przygotowywany jest program szybkiej pomocy.


Ukraina domaga się, aby Izrael potępił Rosję przed wizytą ministra spraw zagranicznych.
Kijów twierdzi również, że rząd musi zgodzić się na leczenie rannych żołnierzy i pożyczyć 500 milionów dolarów


Pomijając wątpliwości dotyczące nowego rządu, nowojorscy parlamentarzyści deklarują zdecydowane poparcie dla Izraela


Reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada wysłał do Izraela “niemal bezprecedensowy” apel o pomoc po silnym trzęsieniu ziemi, które nawiedziło kraj w poniedziałek.


Siły Obronne Izraela wznowiły poszukiwania zaginionego żołnierza Korpusu Artylerii Guy Hevera, który zniknął rano 17 sierpnia 1997 roku po opuszczeniu swojej bazy na Wzgórzach Golan.


Premier Benjamin Netanjahu poprowadził ceremonię sadzenia drzew z okazji święta Tu Biszwat w dzielnicy Neve Ya’akov w Jerozolimie, gdzie w zeszłym miesiącu palestyński terrorysta zabił siedem osób.


Izrael wysyła pomoc do Syrii i Turcji, które zmagają się z następstwami niszczącego trzęsienia ziemi, które zabiło ponad tysiąc osób w regionie, powiedział w poniedziałek premier Benjamin Netanjahu.


Szpital Beilinson w Petach Tikva był niedawno gospodarzem konferencji Medical AI Roadmap, gromadząc wiodących izraelskich lekarzy, pracowników akademickich, naukowców i przedsiębiorców w celu omówienia wpływu sztucznej inteligencji (AI) na przemysł opieki zdrowotnej.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu złożył w poniedziałek kondolencje ofiarom potężnych trzęsień ziemi, które zabiły tysiące ludzi w Turcji i Syrii.


Rzecznik IDF potwierdził, że izraelska ekspedycja poszukiwawczo-ratownicza wyruszy do Turcji w ciągu najbliższych kilku godzin, aby pomóc uratować jak najwięcej ludzi Ekspedycja, w której skład wchodzi 150 osób, wyląduje w prowincji Adana, na północ od Cypru. IDF jest przygotowany do wysłania większej ilości jednostek w razie potrzeby, w tym jednej do budowy szpitala polowego.


Premier Benjamin Netanjahu interweniował, aby opóźnić rozbiórkę nielegalnie wybudowanego budynku we wschodniej Jerozolimie z powodu amerykańskich nacisków.


Prezydent Issac Herzog powiedział prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi, że izraelscy przywódcy wszystkich opcji są zjednoczeni w chęci pomocy po niszczącym trzęsieniu ziemi, które zabiło już ponad 2000 osób w Turcji i Syrii. Erdoğan podziękował izraelskiemu prezydentowi i powiedział, że pomoc, która zostanie wysłana do jego kraju, będzie najbardziej pomocna. Złożył również kondolencje dla ofiar ataku terrorystycznego w Jerozolimie na początku tego miesiąca.


Koalicja zapowiedziała ponowną ocenę anulowania podatku od słodkich napojów z powodu obaw o zdrowie
Grupa kobiecego lobby w partii Shas wysyła list do Deriego z prośbą o interwencję w celu utrzymania dopłat; podatek może zostać zniesiony tylko w przypadku napojów dietetycznych


Rządowy projekt ustawy o reformie sądownictwa szybko przechodzi do pierwszego czytania na posiedzeniu plenarnym Knesetu, po tym jak jeden z posłów koalicji ogłosił , że głosowanie nad ustawą w komisji rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia.


Wybitny działacz antyrządowy wycofał się z wpisu w mediach społecznościowych, w którym zdawał się usprawiedliwiać potencjalne zabójstwo premiera Benjamina Netanjahu i przeprosił ruch protestu za szkody wyrządzone przez ten wpis.


Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Kijów nie prosi, a zada, jak wobec Zydow w Sredniowieczu. Glupota oficjalnego Izraela nie zna granic o ile Minister Spraw Zagranicznych tam pojedzie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.