Uncategorized

KONTRA REWOLUCJA – MADE IN ISRAEL

CZYLI KTO KIM RZĄDZI i DLACZEGO? 

Napisala i przyslala Zosia Braun

Po ostatnich wyborach w Izraelu i po zwyciestwie prawicy pod przywodztwem Beniamina Nataniajhu (wybory super demokratyczne) ponizej podaje statystyczne wyniki. 

ליברמן: "מקווה שכך או אחרת מערכת הבחירות הזו תביא ליציבות שלטונית"

Winiki wyborow do Kneset 2022:

PARTIA                   ILOSC GLOSOW
HALIKUD                            30
LAPID YESH ATID              24
HAZIONUT HADIT             14
HAMACHABE HAMAMLACHTI         11
SHAS                             10
YAHADUT HATORA      7
HAAVODA                     6
MERETZ                         5
ISRAEL BEITEINU          5
HADASH                         4
ARABSKA PARTIA          5

nadal są wymagania od partii przegranych aby kontynuowac „ich prywatną demokrację” – rozumiem, że porażka zawsze jest bolesna, chociaż sprawiedliwa lecz trudno jest rezygnowac z „ogrzanego krzesła”w Kneset. 

Przez 33 lata bardzo pomysłowym sposobem, niezaleznie od wyników wyborów w Izraelu, jako jedyne panstwo na swiecie rzadzil lewicowy, antyreligijny „Wyzszy Sad”, sklad 15 sedziow Sadu Najwyzszego (czyli sklad potajemnego i nie wybranego rzadu w Izraelu) wybierany przez z gory ustalona komisje wyborcza.

Rewolucja konstytucyjna zrodziła się z celowego oszustwa polityków, którzy trzydzieści lat temu wprowadzili Kneset w błąd. 

Na koniec dolaczam wywiad z dnia 2.2.2023 z Ministrem Sprawiedliwosci P. Gadi Taub na temat ostatnich reform w sądownictwie.

Minister of Justice Yariv Levin. From his office in Tel Aviv, above the Azrieli Junction, the world does not look the same as it does on the Motzash at the junction itself. There is constant public pressure, he says, from all corners of the territory, to move forward with the reform. The public wants it, and the government will do it. We talked extensively about the reform and the criticism towards it.

Prof. Gadi Taub Minister Sadownictwa z prawej strony

1. Według profesora Gadi Tauba, zdecydowanego zwolennika ruchu na rzecz reformy sądownictwa w Izraelu, izraelski Sąd Najwyższy uzurpuje sobie władzę, która słusznie należy do Knesetu i ministerstw. Ma wpływ nie tylko na stanowienie prawa, ale także na kształtowanie polityki, który nie ma precedensu w zachodnich demokracjach.

2. Ta dynamika pozwala większościowemu lewicowemu sądowi negować poglądy większości Izraelczyków, którzy głosują na prawicowych lub centrowych polityków.

3. Obecny system powoływania sędziów izoluje izraelski system sądowniczy od przeciwstawnych punktów widzenia, więc zasiadający sędziowie mogą skutecznie powoływać własnych następców. Reformy, do których dąży obecny rząd, są zgodne z normami zachodnich demokracji.

Cały wywiad TUTAJ

Zosia Braun

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Zosiu, ta tabelka to ocena wyników wyborów, ale nie końcowe wyniki. Tam widzimy że Meretz przeszedł próg wyborczy, kiedy w rzeczywistości nie przeszedł (progiem są 4 mandaty poselskie). Także Likud zdobył 32 miejsc, a Szas 11, zamiast 30 i 10 odpowiednio w tabelce.

    Gdyby Meretz przeszedł próg wyborczy, znowu byłby impas polityczny w Knesset – plus minus 60/60. A Meretz padł w wyniku agresywnej kampanii wyborczej “Yesz Atid” Lapida, skierowanej praktycznie przeciw skrajnej lewicy. Czyli prawica zwyciężyła dzięki samobójstwu lewicy.
    Nigdy nie zapominajmy jak chwiejna jest nasza demokracja parlamentarna.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.