Uncategorized

Krotko i zwiezle : wiadomosci z Izraela dzien po dniu 12.2 – 13.2Były sekretarz skarbu USA Lawrence Summers oświadczył w piątek, że wysiłki obecnego rządu Izraela zmierzające do ograniczenia uprawnień władzy sądowniczej wydają się “zbyt gwałtowne”, mogą wywołać “poważne i głębokie wątpliwości dotyczące rządów prawa” i “mogą mieć dość poważne negatywne skutki dla gospodarki Izraela”.


Ambasador Izraela Rodica Radian-Gordon w Hiszpanii została w tym tygodniu zabrana w bezpieczne miejsce przez uzbrojonych strażników po tym, jak grupa aktywistów pro-BDS przerwała jej przemówienie na uniwersytecie w Madrycie.


Tylko 1 na 4 Izraelczyków chce, aby rząd kontynuował reformę sądownictwa Sondaż przeprowadzony na antenie Kanału 12 pokazuje, że 62% osób preferuje wstrzymanie lub opóźnienie planów w warunkach silnej presji opinii publicznej, w tym 42% wyborców bloku Netanjahu.


Znany żydowski filantrop Ronald S. Lauder zatrzyma obraz znanego artysty Gustava Klimta po osiągnięciu porozumienia w sprawie jego zwrotu ze spadkobiercami kobiety pochodzenia żydowskiego, która twierdzi, że sprzedała go pod przymusem z powodu nazistowskich prześladowań w przedwojennej Europie.


Prezydent USA Joe Biden odniósł się do proponowanej reformy sądownictwa w wywiadzie dla New York Timesa i powiedział, że osiągnięcie szerokiego porozumienia jest kluczowe przed uchwaleniem reformy.


Przedstawiciele IDF poinformowali w niedzielę że wojsko nie dokonało odwetu za rakietę wystrzeloną w kierunku Izraela ze Strefy Gazy poprzedniej nocy, ponieważ “warunki na to nie pozwalały”. “Odpowiemy w odpowiednim czasie” – dodali.


Minister sprawiedliwości Yariv Levin oświadczył, że odwołania do Sądu Najwyższego w próbach dyskwalifikacji premiera Benjamina Netanjahu są zbliżone do “zbrojnego zamachu stanu”. “Próba zdyskwalifikowania premiera, który został demokratycznie wybrany, dowodzi potrzeby reformy sądownictwa” – powiedział Levin.


Grupa byłych doradców ds. bezpieczeństwa narodowego, w tym kilku mianowanych przez premiera Benjamina Netanjahu, wezwała w sobotę przeciwników rządowego nacisku na radykalne przekształcenie systemu sądownictwa do spotkania w celu osiągnięcia kompromisu.


Liderzy koalicji zaatakowali Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości za rozpatrzenie petycji o uznanie premiera Benjamina Netanjahu za niezdolnego do sprawowania urzędu, twierdząc, że sąd nawet rozważający taką możliwość jest równoznaczny z wojskowym zamachem stanu.


Kneset uchwalił przepisy pozbawiające obywatelstwa terrorystów, którzy otrzymują wynagrodzenie od Autonomii Palestyńskiej w ramach polityki Ramallah “pay for slay”.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Biden jest ekspertem od zgody narodowej. Wystarczy zapytać kogokolwiek bardziej konserwatywnego od Szababu z uniwersytetów amerykańskich.
    Biden nigdy nie wyraził opinii na temat głębokiej reformy sądownictwa w Afganistanie, szczególnie w ostatnim roku. Nie krytykuje znaczy popiera reformy Talibanu. Może nawet zaoferował pomoc najtęższych prawników amerykańskich. Nie zdziwię się.
    James Baker kiedyś powiedział że Ameryka zawsze ma rację, nawet kiedy nie ma. Ale ja nie wierzę że był taki twórczy. To pewnie wymyślił Kissinger.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.