Uncategorized

Kluczowe wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego Izraela w 2023 r.


Yoram Ettinger


(Może dotyczyć dodatkowych zachodnich demokracji).

Podstawowym wyzwaniem dla bezpieczeństwa narodowego Izraela w 2023 roku jest wzmocnienie edukacji dotyczącej 4.000-letnich żydowskich korzeni w Ziemi Izraela oraz wzmocnienie żydowskiej/syjonistycznej tożsamości (“samookreślenia”), wizji (przywrócenie państwa żydowskiego do jego ojczyzny) i przeznaczenia (zebranie emigrantów).

Te podstawowe wartości są obecnie zagrożone przez światopogląd globalny i post-syjonistyczny – oprócz światopoglądu antysyjonistycznego, który jest poświęcony całkowitemu zniszczeniu Izraela – który ma na celu umniejszenie, zniekształcenie i zastąpienie żydowskich i syjonistycznych korzeni i wartości wielokulturowymi i uniwersalnymi wartościami i instytucjami.

Post-syjonizm uważa żydowską/syjonistyczną tożsamość, wizję i przeznaczenie za główną przeszkodę na drodze do osiągnięcia swojego głównego celu: bycia przyjętym przez społeczność międzynarodową. Ten światopogląd odzwierciedla również zmęczenie walkami. Odmawia zaakceptowania rzeczywistości syjonizmu jako wielopokoleniowego maratonu pod górę; łudząc się, że syjonizm to sprint.

Post-syjonizm chętnie abdykuje z kolosalnej odpowiedzialności bycia jedynym państwem żydowskim (np. zabezpieczenie fizycznego i duchowego przetrwania Żydów i zwalczanie antysemityzmu).

Ponadto, post-syjonizm chce uciec od, rzekomo, frustrującej rzeczywistości ciągłej żydowsko-syjonistycznej walki z jasnymi i obecnymi śmiertelnymi zagrożeniami na z natury nieprzewidywalnym, brutalnym, despotycznym, nietolerancyjnym i anty-“niewiernym” Bliskim Wschodzie. Pragnie zastąpić niewygodną rzeczywistość bliskowschodnią wygodnym, sztucznym “Nowym Bliskim Wschodem”, który wyznaje anulowanie kultury, anulowanie historii i dramatyczne ustępstwa z ziemi izraelskiej, kolebki żydowskiej historii, kultury i religii oraz krytycznej dla bezpieczeństwa narodowego kraju.

Żydowska/syjonistyczna tożsamość, wizja i przeznaczenie – które reprezentują judaizm jako podmiot historyczny, kulturowy, językowy, religijny i terytorialny – nie są jedynie kwestiami intelektualnymi. Leżą one raczej u podstaw bezpieczeństwa narodowego Izraela oraz jego duchowej i fizycznej niezłomności. Im silniejsza tożsamość żydowska/syjonistyczna, tym silniejsza determinacja, by przeciwstawić się militarnym, dyplomatycznym i intelektualnym wyzwaniom stojącym przed państwem żydowskim i narodem żydowskim.

Sterowana historią tożsamość, wizja i poczucie przeznaczenia to stałe i trwałe składniki bezpieczeństwa narodowego. Z drugiej strony, polityczne porozumienia są zmiennymi i niepewnymi składnikami bezpieczeństwa narodowego w środowisku systematycznie zmieniającego się regionalnego i globalnego przywództwa, polityki i stosunków.

Im silniejsza jest determinacja i niezłomność Izraela, tym bardziej przekonujący jest jego wkład – jako siły i wzmacniacza dolarów – w amerykańską gospodarkę i obronę, a także tym bardziej produktywna jest obustronnie korzystna dwukierunkowa droga USA-Izrael. Wzmocnione interesy USA są wspierane przez wzmocnioną żydowską/syjonistyczną tożsamość, wizję i przeznaczenie, które inspirowały Ojców Założycieli USA.

W dążeniu do wzmocnienia żydowskiej/syjonistycznej tożsamości, wizji i przeznaczenia, współcześni przywódcy państwa żydowskiego powinni trzymać się dziedzictwa Dawida Ben-Guriona, ojca założyciela Izraela:

“Nasze przywiązanie do naszej historii jest warunkiem wstępnym politycznej i wojskowej niezłomności Izraela w obliczu naszych ciągłych zmagań militarnych…. Niemożliwe jest zrozumienie żydowskiej historii i zmagań, jeśli nie jest się świadomym unikalnej żydowskiej wizji…. Edukacja żydowska/hebrajska jest warunkiem wstępnym dla żydowskiej jedności i przywiązania do Ziemi Izraela….

“Naród żydowski nie jest jedynie podmiotem narodowym i politycznym. Od swego powstania posiadał historyczną wizję [Zbieranie Żydów do Ojczyzny]…. Bardzo mały naród żydowski był w stanie przeciwstawić się wielkim potęgom dzięki swojej zdecydowanej duchowej i moralnej wyjątkowości…. Podczas gdy etniczne, kulturowe i polityczne środowisko Bliskiego Wschodu zmieniło się dramatycznie w ciągu ostatnich 4 000 lat – od zarania narodu żydowskiego – naród żydowski zachował swój język i kulturę, nie zważając na 2 000 lat wygnania….

“Zachowanie unikalnego żydowskiego charakteru narodowego służyło jako magiczna witamina, podtrzymująca żydowskie przetrwanie i niezależność oraz siłę do wytrzymania zagrożeń, wyzwań i pokus…. Ustanowienie państwa Izrael nie zakończyło walki o żydowską wyjątkowość i przeznaczenie jest naszym centralnym przedsięwzięciem; jest warunkiem wstępnym naszej niezależności….

“Historia żydowska nie zaczęła się w momencie powstania Izraela w 1948 roku, ani w momencie I Kongresu Syjonistycznego w 1897 roku. Historia żydowska to 4000-letnie bogactwo wartości, kultury i heroicznych wydarzeń, których podstawą jest Biblia i Ziemia Izraela. Należy się nim dzielić z żydowską młodzieżą” – Ben Gurion, “Uniqueness and Destiny”, 1951.

Yoram Ettinger jest byłym ambasadorem i szefem organizacji Second Thought: A U.S.-Israel Initiative.

Kluczowe wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego Izraela w 2023 r.

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Dlatego tez Izrael nie powinien byl wysylac ostatnio delagacji do Polski zeby wysluchac zadan falszowania wlasnej historii i zaprzestania uczenia mlodziezy o powszechnej kolaboracji Polakow w mordowaniu Zydow

  2. Bardzo madry, wazny i aktualny artykuł.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.