Uncategorized

Krotko i zwięzle : wiadomości z Izraela dzien po dniu 20.2 – 21.2


Prokuratorzy skierowali w niedzielę akt oskarżenia przeciwko bratu terrorysty, który w ubiegłym miesiącu zastrzelił i ciężko ranił w Jerozolimie izraelskiego ojca i syna.


Premier Benjamin Netanjahu ogłosił w niedzielę, że mianował ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira, który ma stanąć na czele grupy roboczej do walki z palestyńskimi podżegaczami.


Pod naciskiem USA Autonomia Palestyńska zrezygnowała z przyszłej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ potępiającej izraelskie plany mieszkaniowe w Judei i Samarii.


Stowarzyszenie Brygady Givati, które honoruje dziedzictwo i wspiera żołnierzy jednostki IDF, uczciło 40. rocznicę utworzenia brygady mega-celebracją w International Convention Center (ICC) w Jerozolimie.


Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wykryli w ubiegłym tygodniu w Iranie uran wzbogacony do 84 proc. czystości, nieco poniżej poziomu 90 proc. potrzebnego do produkcji broni jądrowej – podał Bloomberg.


Premier Benjamin Netanjahu mówił o Iranie, Porozumieniach Abrahama i reformie sądownictwa w przemówieniu do amerykańskich liderów żydowskich w Jerozolimie


Minister finansów Bezalel Smotrich ogłosił w niedzielę, że w marcu wyjedzie z wizytą do USA, aby wziąć udział w corocznej konferencji organizowanej przez Israel Bonds, firmę zajmującą się zbieraniem funduszy dla Izraela, która znajduje się w Waszyngtonie.


Minister finansów Bezalel Smotrich stwierdził podczas spotkania swojej partii Religijny Syjonista, że lider opozycji Yair Lapid chce doprowadzić Izrael do “wojny domowej”. “Yair Lapid sabotuje każdą szansę na dialog. Chce zasiać chaos w naszym społeczeństwie i gospodarce. Nie może pogodzić się z przegraną podczas wyborów”


Prezydent Isaac Herzog oświadczył, że wierzy, iż kompromisowe porozumienie w sprawie reformy sądownictwa, oparte na propozycjach, które przedstawił w ostatnią niedzielę, może zostać osiągnięte w ciągu kilku dni, po rozmowach, które odbył z liderami koalicji i opozycji w zeszłym tygodniu.


Czterech mieszkańców osiedla Yitzhar zostało aresztowanych w nocy w związku z podejrzeniem o udział w przemocy wobec żołnierzy IDF. 30-letni mężczyźni najwyraźniej popychali żołnierzy i próbowali włamać się do pojazdu IDF, po tym jak oddziały zostały wezwane na miejsce z powodu podpalenia przez nich palestyńskiego samochodu.


Izraelskie wojsko (IDF) ogłosiło w poniedziałek zamiar wyburzenia domu terrorysty, który w listopadzie ubiegłego roku przeprowadził dwa zamachy bombowe w Jerozolimie i próbował dokonać trzeciego


Szef działu obrony Boeinga przebywał w Izraelu w niedzielę i poniedziałek, aby przyspieszyć dostawy nowych, długo oczekiwanych samolotów do tankowania i myśliwców dla izraelskich sił powietrznych, które chcą zwiększyć swoje możliwości uderzenia na Iran.


Protestujący zablokowali domy kilku członków Knesetu wcześnie w poniedziałek przed dniem zbiorowych protestów przeciwko rządowym planom dotyczącym zmiany systemu sądownictwa w kraju.


Operacje poszukiwania ocalałych dwa tygodnie po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8 zostały zamknięte we wszystkich prowincjach oprócz dwóch; liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 44 377


Netanyahu popiera zmiany w sądownictwie mimo protestów


Izrael przez kilka najbliższych miesięcy nie posunie naprzód planów legalizacji osiedli w Judei i Samarii – zapowiedział w poniedziałek premier Benjamin Netanjahu, nie określając dokładnych ram czasowych.


Ministerstwo obrony Izraela otworzylo swój pierwszy w historii pawilon narodowy na Międzynarodowej Wystawie i Konferencji Obronnej (IDEX) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.


Rada Bezpieczeństwa ONZ wydała niewiążące oświadczeniepotępiające izraelskie plany mieszkaniowe w Judei i Samarii.


Hezbollah nie pozwoli Izraelowi na dalsze pompowanie gazu ze złoża Karish “jeśli nastąpi zwlekanie w sprawie wierceń w poszukiwaniu ropy i gazu na wodach libańskich” – powiedział sekretarz generalny Hezbollahu Hassan Nasrallah


March of Living zbiera 500 000 dolarów na konserwację 8000 butów dzieci w muzeum Auschwitz


Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.