Uncategorized

Hanna Krall honorową ambasadorką akcji “Żonkile” w rocznicę powstania w getcie.

Powstał animowany film na kanwie jej słynnego reportażu


Hanna Krall

Wybitna pisarka i reporterka Hanna Krall została honorową ambasadorką tegorocznej edycji akcji społeczno-edukacyjnej “Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Polin w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W środę, 19 kwietnia 2023 r., minie 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy żydowski zryw w czasie II wojny światowej, a zarazem pierwsze powstanie miejskie w okupowanej przez hitlerowskie Niemcy Europie. Tego dnia po raz 11. odbędzie się akcja społeczno-edukacyjna “Żonkile”, którą organizuje Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin”.

Na ulice Warszawy wyjdą wolontariusze, którzy będą informować przechodniów o wydarzeniach sprzed 80 lat i wręczać im papierowe przypinki w formie kwiatu żonkila. Takie żółte kwiaty co roku składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, a żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Marek Edelman podczas obchodów 65. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim w 2008 r.

Marek Edelman podczas obchodów 65. rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim w 2008 r. Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl

Rocznica powstania w getcie warszawskim. Marek Edelman w animowanym filmie, premiera 19 kwietnia

Marek Edelman jest bohaterem słynnego reportażu “Zdążyć przed Panem Bogiem”. Jego autorka – wybitna pisarka i reporterka Hanna Krall – została honorową ambasadorką tegorocznej edycji akcji “Żonkile”. Z tej okazji napisała: “Człowiek, który składał żółte kwiaty pod Pomnikiem Getta – powstaniec i lekarz – wiedział, jak trzeba ginąć i jak należy żyć. Niech nasze żółte żonkile będą symbolem życia”.

Reportaż “Zdążyć przed Panem Bogiem” stał się kanwą animowanego filmu wyprodukowanego przez Muzeum Polin i stworzonego przez studio Hi-Story. Narracja tego trwającego około 18 minut obrazu toczy się w trzech różnych okresach:

  • w czasie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana, gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim;
  • w latach 60. XX w., kiedy rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi;
  • wreszcie w latach 70. XX w., w czasie jego rozmów z Hanną Krall opisanych w reportażu.

Osią przewodnią, spajającą poszczególne wątki opowieści, jest poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze i ponadczasowe pytania stawiane zarówno przez Hannę Krall, jak i samego Marka Edelmana. Premiera filmu odbędzie się 19 kwietnia na kanale YouTube Muzeum Polin w języku polskim i angielskim oraz w wersji z audiodeskrypcją.

Kadr z filmu animowanego 'Zdążyć przed Panem Bogiem' wyprodukowanego przez Muzeum POLIN na 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Kadr z filmu animowanego ‘Zdążyć przed Panem Bogiem’ wyprodukowanego przez Muzeum POLIN na 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim fot. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Hanna Krall ambasadorką akcji “Żonkile” w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Animacji towarzyszyć będą scenariusze zajęć i karty pracy do wykorzystania na lekcjach w szkołach. Materiały te Muzeum Polin udostępni nieodpłatnie szkołom, bibliotekom i instytucjom kultury z całej Polski, które przystąpią do akcji “Żonkile”. Aby je otrzymać, wystarczy do 14 kwietnia wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.polin.pl.

Muzeum Polin wciąż jeszcze poszukuje wolontariuszy indywidualnych i szkolnych akcji “Żonkile”. Ich rekrutacja trwa do 13 lutego. Chętni do wzięcia udziału w akcji powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Polin.pl i wskazać w nim dogodną datę spotkania informacyjnego (zdalnego), podczas którego pracownicy muzeum opowiedzą o szczegółach wolontariatu. Dla uczestników muzeum przygotowało szkolenia, spotkania, spacery tematyczne, a także umowę i certyfikat wolontariusza.

W poprzednich edycjach akcji jednorazowo uczestniczyło między 2,5 a 3 tys. wolontariuszy. W tym roku papierowe żonkile pierwszy raz wręczane będą przechodniom także poza Warszawą: w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Białymstoku i Lublinie.

Do rozdania jest 450 tys. papierowych kwiatów. To symboliczna liczba Żydówek i Żydów, którzy byli zamknięci w getcie warszawskim tuż przed wielką akcją likwidacyjną w lipcu 1942 r.

Wolontariusze akcji Żonkile

Wolontariusze akcji Żonkile fot. Dorota Olszyńska / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Najbliższa edycja akcji “Żonkile” jest częścią całorocznego programu Muzeum Polin “Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.


Tomasz Urzykowski

Hanna Krall honorową ambasadorką akcji “Żonkile” w rocznicę powstania w getcie.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.