Uncategorized

Krotko i zwiezle ; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 8.3 – 9.3


Izrael pracuje nad rozszerzeniem porozumień Abrahama z czterema innymi narodami.Minister spraw zagranicznych Eli Cohen pracuje nad normalizacją stosunków z Mauretanią, Somalią, Nigrem i Indonezją powiedziały źródła. Minister spraw zagranicznych Eli Cohen pracuje nad normalizacją stosunków z Mauretanią, Somalią, Nigrem i Indonezją.


Palestyńscy terroryści w Strefie Gazy wystrzelili w nocy z wtorku na środę rakietę w kierunku Izraela, kilka godzin po tym, jak siły izraelskie zabiły poszukiwanego terrorystę podczas dziennego rajdu w Dżeninie.


Prezydent USA Joe Biden podziękował we wtorek sułtanowi Omanu Haithamowi bin Tariqowi Al Saidowi za otwarcie przestrzeni powietrznej jego kraju dla izraelskich lotów cywilnych.


Stany Zjednoczone wyraziły we wtorek poparcie dla przeprowadzonej wcześniej w ciągu dnia izraelskiej operacji antyterrorystycznej w Jeninie. Podczas ataku w ciągu dnia siły izraelskie wyeliminowały terrorystę odpowiedzialnego za zabójstwo dwóch Izraelczyków 26 lutego, jak podały Siły Obronne Izraela.


Czołgi Sił Obronnych Izraela uderzyły w środę w posterunek Hamasu w południowej części Strefy Gazy, po tym jak terroryści zdetonowali ładunek wybuchowy w pobliżu oddziałów działających wzdłuż granicy.


Rogówki dwóch izraelskich braci zabitych w Samarii tydzień temu w niedzielę zostały w środę przeszczepione do oczu czterech Izraelczyków w Beilinson Medical Center w Petach Tikvah.


MK Likud Tsega Melaku odniósł się do zapowiedzi rezerwistów IDF o odmowie przyszłej służby, gdyby reforma sądownictwa przeszła Nieudani liderzy opozycji zakochali się w protestach i działają niedemokratycznie, bo nie mogą zaakceptować wyników wyborów.”


W związku z masowymi protestami przeciwko reformie sądownictwa, które odbędą się w całym kraju, zaplanowana wizyta sekretarza obrony USA, Lloyda Austina, zostanie nieco opóźniona.


Rząd wstępnie przyjmuje kompromis w sprawie kontroli sądowej, opozycja nie jest zainteresowana
Propozycje byłego ministra sprawiedliwości Friedmanna i innych osób łagodzą plany przejęcia kontroli nad nominacjami sędziowskimi i drastycznego ograniczenia kontroli sądowej przez Sąd Najwyższy


Minister ds. diaspory: Protestujący rezerwiści to “prezent dla Hamasu, Iranu i Hezbollahu”.


Demokratyczny Komitet Sterujący i Polityczny Izby mianował 7 marca Rep. Brada Schneidera (D-Ill.) do Komisji Spraw Zagranicznych Izby. Schneider, który jest Żydem i kiedyś pracował w kibucu w fabryce przewodów, jest jedynym Demokratą, który został przyjęty do komisji, gdzie służył przez trzy poprzednie kadencje.


Siły izraelskie zabiły trzech palestyńskich terrorystów podczas operacji w wiosce Jaba’, położonej na południe od Dżeninu w Samarii.


Minister finansów Izraela Bezalel Smotrich przeprosił w obszernym wpisie na Facebooku za swoje wcześniejsze komentarze, że palestyńska wioska Huwara “musi zostać wymazana”.


Izraelski aktor Chaim Topol, który zdobył międzynarodową sławę dzięki roli Tewje w scenicznej i kinowej wersji “Skrzypka na dachu”, zmarł w czwartek w Tel Awiwie po długiej walce z chorobą Alzheimera.


Izrael potępił jako “haniebną” decyzję parlamentu RPA o obniżeniu rangi ambasady Jerozolimy w Pretorii do biura łącznikowego.


Premier Izraela Benjamin Netanjahu podczas trzydniowej wizyty w Rzymie w ten weekend poprosi swojego włoskiego odpowiednika o uznanie Jerozolimy za stolicę państwa żydowskiego.


Przewodniczący Jedności Narodowej Benny Gantz, który jest wśród osób biorących udział w masowych protestach w Tel Awiwie przeciwko reformie sądownictwa, powiedział: “Nie będzie kompromisu w sprawie demokratycznej struktury i tożsamości Izraela. Nie ma przyznania politycznej kontroli nad sądownictwem. Musimy utrzymać silne i niezależne sądownictwo”.


Protestujący przeciwko reformie sądownictwa zalewają autostradę Ayalon w Tel Awiwie, policja próbowała ich ewakuować, aby umożliwić wznowienie ruchu. Odnotowano drobne starcia,


Irlandia wycofa swoje siły z sił pokojowych ONZ, działających między Izraelem a Syrią na Wzgórzach Golan – poinformowali irlandzcy urzędnicy.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.