Uncategorized

Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?

Przyslala Katharina Dr.Gasinska – Lepsien


Mieszkańcy Gazy wypowiadają się przeciwko Hamasowi w ramach serii filmów „Szepty z Gazy”.

(źródło: Center for Peace Communications)

Minęło ponad 15 lat, odkąd Hamas (grupa uznana za terrorystyczną przez USA i UE),  przejęła Strefę Gazy, zrzucając z dachów Palestyńczyków, z którymi się nie zgadzała.


Niektórzy na Zachodzie już wiedzą, że Hamas i jego przywódcy to islamistyczni terroryści, którzy dążą do zniszczenia wszystkiego, za czym stoi Zachód i Izrael: wartości demokratycznych, wolności słowa i prasy oraz, oczywiście, LGBTQ i praw kobiet. Niestety, zbyt mało ludzi na świecie zwraca uwagę na ciężki los Gazańczyków zgotowany im przez  Hamas.

Teraz, w bezprecedensowej serii świadectw wideo zatytułowanych „Szeptane w Gazie”, cały świat może usłyszeć głosy prawdziwych Gazańczyków mówiących o tym, jak wygląda życie pod dyktaturą terrorystów w Gazie.

Oparte na ucisku nad kobietami rządy Hamasu nie pozwalają dziewczętom ani kobietom z Gazy śpiewać ani tańczyć publicznie (Źródło: Center for Peace Communications)


Jako arabski Izraelczyk, który walczył przeciwko Hamasowi w Gazie, nie jest dla mnie niespodzianką, gdy słyszę te druzgocące świadectwa o tym, czego mieszkańcy Gazy doświadczają każdego dnia pod rządami Hamasu. Jednak od lat wielu ludzi spoza Izraela nie rozumie barbarzyństwa i okrucieństwa, z jakim spotykają się Palestyńczycy w Gazie – nie z rąk Izraela, ale z rąk ich własnych tyrańskich przywódców: Hamasu.


Trudno zignorować prawdę, gdy sami Gazańczycy wypowiadają się bez cenzury. W tych klipach można po raz pierwszy usłyszeć Palestyńczyków opowiadających o tym, jak Hamas kradnie pieniądze cywilów i prywatnych firm, jak miażdży i więzi każdą osobę lub grupę, która wzywa do zmiany polityki, i jak, podobnie jak w Islamskiej Republice Iranu, kobietom nie wolno śpiewać, tańczyć, a nawet trzymać się za ręce z mężczyznami w miejscach publicznych.


Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej wysłannicy, sprawozdawcy i śledczy rzadko (jeśli w ogóle) komentują sposób, w jaki Hamas wykorzystuje palestyńskich cywilów jako żywe tarcze w walce z Izraelskimi Siłami Obronnymi, ale teraz, kiedy palestyńscy cywile opowiadają o okropności życia pod rządami Hamasu, czy Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres rzeczywiście coś powie? Czy Specjalna Sprawozdawczyni ds. Terytoriów Palestyńskich, Francesca Albanese, potępi Hamas, czy też jej antyizraelska obsesja zaślepi ją na cierpienia Gazańczyków pod rządami islamistycznej grupy terrorystycznej?


A co z ministerstwami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i innych krajów europejskich? Czy znajdą czas, aby usłyszeć głosy mieszkańców Gazy i wysłuchać o trudnościach, jakie znoszą, żyjąc pod rządami Hamasu?


Te filmy ujawniają, z kim walczy Izrael – nie z narodem palestyńskim, ale raczej z grupą terrorystyczną, która nie tylko terroryzuje izraelskich cywilów rakietami, ale także terroryzuje własny naród poprzez codzienne prześladowanie kobiet, zabranianie wolności słowa i prawa do protestów i dręczeniem Gazy korupcją i wyzyskiem. Hamas kontroluje mieszkańców Gazy, pozbawiając ich podstawowych praw i wolności.


My, izraelscy cywile, tak, także arabscy Izraelczycy, postrzegamy to jako bezpośrednie zagrożenie dla nas. Terroryzm i ekstremizm, które Hamas i jego sojusznicy szerzą w świecie arabskim, szkodzą także nam jako Arabom. Kiedy z Gazy wylatują rakiety, nie rozróżniają Arabów od Żydów. W rzeczywistości prawie w każdej rundzie walk między Izraelem a Hamasem arabscy Izraelczycy byli mordowani przez Hamas w atakach terrorystycznych lub rakietowych. Terroryzm Hamasu szkodzi zarówno izraelskim Żydom, jak i Arabom, a ideologia Hamasu indoktrynuje przyszłe pokolenia Palestyńczyków w Gazie irracjonalną, niebezpieczną nienawiścią i żądzą przemocy.


Niestety, wielu Palestyńczyków jest uwięzionych pod brutalnymi rządami Hamasu, dlatego te świadectwa są tak potężne i ważne dla całego świata.


W Izraelu kobiety są wolne, setki tysięcy ludzi co tydzień pokojowo protestują przeciwko rządowi, członkowie społeczności LGBTQ są szanowani i cenieni, a media mogą krytykować lub wspierać politykę rządu. 


Ale te osobiste historie z Gazy pokazują, że w Gazie jest na odwrót. Palestyńczycy są zniewoleni przez Hamas dzień i noc i mówią o tym własnymi słowami.


Teraz pozostaje tylko pytanie, czy ktokolwiek w wolnym świecie rzeczywiście ich wysłucha? A może życie Palestyńczyków liczy się tylko wtedy, gdy można obwiniać Izrael?


Will the world listen to the plight of the Palestinians in Gaza?

Jerusalem Post, 5 lutego 2023

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

*Yoseph Haddad

Urodzony w Hajfie Haddad jest izraelskim Arabem. Od 3 roku życia wychowywał się  w Nazarecie. W wieku 18 lat zdecydował się zgłosić jako ochotnik do Sił Obronnych Izraela (IDF) i służył w Brygadzie Golani. Podczas bitwy z oddziałami Hezbollahu został ciężko ranny. Po długim procesie rehabilitacji Haddad postanowił poświęcić swoje życie ukazywaniu prawdy o Państwie Izrael za granicą i pracy na rzecz poprawy stosunków między Arabami i Żydami poprzez likwidowanie różnic społecznych w Izraelu. Obecnie jest znanym wykładowcą dla różnych społeczności, grup i studentów.

W 2018 roku, założył organizację Razem. Ta organizacja ma dziś setki wolontariuszy i tysiące sympatyków zwolenników w mediach społecznościowych. Jest także prelegentem TedX, współpracownikiem i24 News oraz stałym komentatorem w izraelskich sieciach telewizyjnych w języku angielskim, hebrajskim i arabskim.

Czy świat wysłucha opowieści o losie Palestyńczyków w Gazie?

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Watpię, świat jest przesiąknięty propagandą
  antysemicką, czy dzisiaj zwany
  antysyjonizm. Szczególnie czołowa rolę
  w tym międzynarodowym zjawisku odgrywają dziennikarze i samo przez się
  media, które przekazują jednostronne i anty
  Izraelskie wiadomości z rejonu

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.