Uncategorized

‘Żydowski smakosz”


Nowa seria wideo z izraelskim aktorem i komikiem Ori Laizerouvich kultywuje więzi między Izraelczykami a amerykańskimi Żydami poprzez fascynującą podróż kulinarną po amerykańskich społecznościach żydowskich.

'Jewish foodie': exploring American Jewish communities through food

“Jedzenie jest jednym z najpotężniejszych łączników między ludźmi, dlatego jest idealnym nośnikiem dla inicjatywy, która tworzy cieplejsze więzi między Izraelczykami i amerykańskimi Żydami” – powiedział Jay Ruderman, prezes Ruderman Family Foundation. “Czy to poprzez historię, kulturę, różnorodność i odkrycie unikalnej natury każdej społeczności, nasza nowa seria wideo obiecuje zabrać widzów w niezapomnianą podróż, która jednocześnie zbliża do siebie dwa największe na świecie skupiska ludności żydowskiej.”

Seria rozpoczyna się od Laizerouvicha w Nowym Jorku, gdzie dokonuje on przystanków w ikonicznych restauracjach, takich jak Katz’s Delicatessen, Russ & Daughters i Yonah Schimmel’s Knish. Po odcinkach północno-wschodnich następuje region południowo-wschodni, gdzie koszerny posiłek BBQ, jak również sesja muzyczno-gastronomiczna, łączy ortodoksyjnych Żydów i Afroamerykanów poprzez przesłanie jedności w Memphis, Tenn. Laizerouvich doświadcza tam również zaskakującego odkrycia izraelskich bułeczek w piekarni w głównie konserwatywnym chrześcijańskim mieście Hot Springs, Ark.

Południowo-zachodni odcinek ma miejsce w Teksasie, gdzie gospodarz delektuje się żydowskimi tacos w stylu delikatesowym z “kowbojem rabinem” z Austin i spędza czas z żydowskim jeźdźcem na byku na jego ranczu, delektując się huevos rancheros w stylu shakshuka. Seria kończy się na Środkowym Zachodzie, gdzie mieszka mała żydowska wspólnota w Jackson Hole, Wyo., pokazuje Laizerouvichowi lokalną kuchnię składającą się z burgerów z bizona, kukurydzianej wołowiny i pastrami, a także piękne tereny narciarskie. W Wyoming filmowanie rozpoczyna się od “HavdaChallah” (mash-up ceremonii zakończenia Szabatu i chałki) z udziałem około 30 członków społeczności.

Co tydzień dwa odcinki z każdego regionu będą publikowane na stronach Fundacji na Facebooku i YouTube. Firmą produkcyjną, która pracowała nad serialem jest Nawipro. Został on wyreżyserowany przez Or Sitt, a stworzony i wyprodukowany przez Ruderman Family Foundation.

Od ponad dwóch dekad Fundacja Rodziny Rudermanów podejmuje wieloaspektowe działania mające na celu umocnienie relacji Izraela z amerykańskimi Żydami, a tradycje kulinarne są najnowszym elementem tej misji. Działania te obejmują Knesset Caucus for Israel-American Jewry Relations, którego celem jest podniesienie rangi problemów amerykańskich Żydów w obradach izraelskiej Legislatury; Ruderman Program for American Jewish Studies na Uniwersytecie w Hajfie, studia magisterskie obejmujące szeroki zakres zagadnień dotyczących życia amerykańskich Żydów i amerykańskiego społeczeństwa; konferencje, takie jak coroczne Sympozjum dla Wspólnoty Zawodowej w Izraelu; oraz badania, które dostarczają liderom opinii i podejmującym decyzje dane potrzebne do właściwego zrozumienia obecnych nurtów w relacjach Izrael-Amerykańscy Żydzi.

Ponadto, seria wideo na temat amerykańskiej żydowskiej sceny kulinarnej opiera się na dynamice wygenerowanej w czerwcu przez fundację wraz z uruchomieniem serii internetowej Third Generation, która przedstawia szczere rozmowy amerykańskich i izraelskich dziadków z ich wnukami, ukazując różnice pokoleniowe i punkty widzenia na życie żydowskie i Izrael. Teraz, nowo uruchomiona seria wideo o jedzeniu rozszerza podróż widzów do różnorodności i wyjątkowości amerykańskich Żydów poprzez historie związane z jedzeniem.

Żydowski smakosz’

Przetlumaczyl Sir Google Translate

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.