Uncategorized

Antysemityzm w obronie Jana Pawła II. Za pieniądze spółek skarbu państwa


Naczelny rabin Israel Lau (z lewej) i papież Jan Paweł II podczas międzywyznaniowego spotkania w katedrze Notre Dame w Jerozolimie, 23 marca 2000 r.

Naczelny rabin Israel Lau (z lewej) i papież Jan Paweł II podczas międzywyznaniowego spotkania w katedrze Notre Dame w Jerozolimie, 23 marca 2000 r. (Fot. GABRIEL BOUYS / AFP)

“Judenrat Gazety Wyborczej”, “TVN, czyli żydowska telewizja dla Polaków” – takie słowa padły w materiale opublikowanym przez portal tygodnika “Do Rzeczy”. W obronie papieża rządowe media sięgają po antysemickie argumenty.

To było historyczne wydarzenie. 13 kwietnia 1986 r. Jan Paweł II przekroczył próg rzymskiej Synagogi Większej. Był pierwszym papieżem, który odwiedził żydowski dom modlitwy. Przemawiając do zgromadzonych, nazwał Żydów braćmi. Żaden papież się na to nie zdobył. Zdecydowanie potępił antysemityzm. To była chwalebna, historyczna chwila pontyfikatu polskiego papieża.

Michalkiewicz w “Do Rzeczy”: papieża atakują Żydzi 

35 lat później, gdy w Polsce trwa dyskusja o tym, czy Karol Wojtyła jako arcybiskup krakowski brał udział w tuszowaniu pedofilii, prorządowy tygodnik „Do Rzeczy” ściągnął do obrony czci papieża Polaka znanego z antysemickich poglądów publicystę Stanisława Michalkiewicza. No i wylał się ściek. Z opublikowanego na portalu tygodnika tekstu dowiedzieliśmy się, że dyskusja w sprawie odpowiedzialności papieża za tuszowanie pedofilii “to jest kampania, którą rozpętały w Polsce dwa ośrodki. Pierwszym jest judenrad [pisownia oryginalna, chodzi o Judenrat, radę żydowską] ‘Gazety Wyborczej’, a drugim ośrodkiem jest TVN, czyli żydowska telewizja dla Polaków”. Ergo, papieża Polaka atakują Żydzi…

W obronie świętości Jana Pawła II stają politycy PiS i Solidarnej Polski, którzy od lat poważnie rozmijają się z nauczaniem Kościoła. Sieją nienawiść. Od lat prowadzą nagonki na uchodźców i mniejszości, chichoczą, komentując informacje o brutalności Straży Granicznej, wzruszają ramionami na wieść o kolejnych ciałach cudzoziemców odkrytych przy granicy z Białorusią. Wysyłają policję z gazem i teleskopowymi pałkami na protestujące kobiety, telewizyjny aparat szczucia przyczynił się do śmierci co najmniej dwóch osób.  

Wokół dyskusji o odpowiedzialności papieża organizują kampanię wyborczą, tak jakby Jan Paweł II był członkiem PiS. Tych, którzy ośmielają się głośno mówić o winie papieża, wyzywają od zdrajców, wrogów Polski. Teraz do tej listy epitetów trzeba dopisać antysemickie ataki.

Antysemityzm sponsorowany przez państwo

Bluzgów o „judenracie” i „żydowskiej telewizji” nie można zapisać jedynie na konto redakcji „Do Rzeczy”. Tygodnik hojnie utrzymują kontrolowane przez PiS państwowe spółki. Tylko w 2021 r. z Orlenu i innych spółek skarbu państwa do tygodnika popłynęło prawie 10 mln złotych. Była to aż jedna piąta przychodów. PiS, utrzymując tę redakcję, bierze odpowiedzialność za jej haniebne działanie.

Ciekaw jestem, czy na te bluzgi zareaguje Episkopat. Jan Paweł II w 1991 r. podczas spotkania z węgierskimi Żydami publicznie uznał antysemityzm za „grzech przeciwko Bogu i ludzkości”. Redakcja „Do Rzeczy”, broniąc papieża, sięgnęła po retorykę godną nazistowskiego „Der Stürmer”, antysemickiego tygodnika propagandowego, którego mottem było hasło „Żydzi są naszym nieszczęściem”. Jeśli to nie jest obrazą Jana Pawła II, to co nią jest?

Bartosz T. Wieliński

Antysemityzm w obronie Jana Pawła II. Za pieniądze spółek skarbu państwa

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.