Uncategorized

Poprawa stosunków saudyjsko-irańskich wywołuje w Izraelu niepokój – co do Iranu i Chin

Według źródeł rządowych, izraelskie Ministerstwo Obrony wstrzymało dużą sprzedaż broni do kraju z Bliskiego Wschodu, kiedy ogłoszono umowę saudyjsko-irańską.

TEL AVIV – Nowe porozumienie przywracające stosunki dyplomatyczne między Iranem a Arabią Saudyjską może nie jest regionalnym przełomem, jak twierdzą niektórzy. Ale już teraz ma wpływ na to, jak Izrael postrzega wdrażanie Porozumień Abrahama i jego wysiłki w celu nawiązania relacji z arabskimi sąsiadami.

Według źródeł rządowych, umowa już spowodowała wstrzymanie negocjacji w sprawie “zaawansowanego systemu obronnego”, który Izrael miał sprzedać krajowi arabskiemu, z potencjalną ceną 1 miliarda dolarów. Ministerstwo Obrony Izraela odmówiło komentarza, ale źródła powiedziały, że MoD poprosił o pauzę, aby ocenić ryzyko, że nowe porozumienie między Rijadem i Teheranem może ostatecznie doprowadzić do transferu izraelskiej technologii do Iranu.

“Porozumienie Iran-Saudi rzuca duży cień na inne podobne potencjalne umowy. Jerozolima będzie musiała teraz przemyśleć, co zrobić, gdy zobaczy, że irańskie muskuły napinają się wbrew niejasnej polityce USA w regionie” – powiedziało jedno ze źródeł.

Izrael zdaje sobie również sprawę, że musi poradzić sobie z wyraźnymi chińskimi wysiłkami, aby stać się głównym graczem w regionie Zatoki Perskiej i w Afryce, co jest kłopotliwą sytuacją, ponieważ Jerozolima, za namową Waszyngtonu, od kilku lat odcina się od stosunków z Pekinem. Jak donosi Breaking Defense, Izrael został ostrzeżony przez USA, aby podjął “potrzebne działania”, jednocześnie pozwalając chińskim firmom pracować nad głównymi programami w Izraelu, które mają jakiś związek z kwestiami obronnymi. Waszyngton wywarł również presję na Izrael w sprawie rozwoju chińskiego portu.

Izraelskie źródła podały, że w Teheranie panuje przekonanie, że zaangażowanie Chin w regionie uchroni je przed atakiem Izraela, jeśli Teheran będzie dążył do posiadania bomby atomowej.

“Chiny naciskają do przodu i osiągają znaczące cele. To podczas gdy USA traci swój status głównie w Arabii Saudyjskiej” – powiedział Breaking Defense Amos Yadlin, emerytowany gen. dywizji, który kierował izraelskim wywiadem. “Saudyjczycy chcą uzyskać coś od Waszyngtonu, zanim wykonają ruch normalizacyjny w kierunku Izraela – jak cywilny program nuklearny. Droga do Jerozolimy wiedzie przez Waszyngton”.

Przeciwko bliskim przeciwnikom, systemy bezzałogowe muszą zachować autonomię, nawet gdy są kwestionowane
Ciągła praca w polach RF – niezależnie od tego, czy jest to blokada GPS, czy zakłócenie komunikacji – jest prawdopodobnie wymogiem numer jeden dla przewagi w walce z near-peers.

W analizie, którą Yadlin napisał dla izraelskiej strony Mako, zauważa, że “Arabia Saudyjska i Iran pozostaną wrogami na poziomie religijnym, ideologicznym i strategicznym, i nie jest wcale jasne, że będą w stanie zniwelować nienawiść i różnice między nimi w ciągu dwóch miesięcy, jak przewiduje porozumienie. Na przykład wątpliwe jest, czy Iran będzie w stanie wypełnić swoje zobowiązanie i zmusić Houthis, którzy działają stosunkowo niezależnie, do całkowitego zaprzestania ataków na Arabię Saudyjską z terytorium Jemenu.”

Chińskie wysiłki w celu osiągnięcia głębszej infiltracji w państwach Afryki i Zatoki Perskiej osiągają nowy szczyt. Izraelskie źródła mówią, że Chiny zintensyfikowały swój program rakiet balistycznych z Arabią Saudyjską. W latach 80-tych Chiny sprzedały Arabii Saudyjskiej kilka rakiet balistycznych. Zostały one zmodernizowane, ale Riad chce nowych projektów i Chiny były gotowe pomóc w osiągnięciu tego celu.

Połączenie porozumienia Iranu z Saudami oraz problemów, jakie napotyka rosyjski przemysł obronny w związku z wojną na Ukrainie, wpłynie bezpośrednio na status Chin jako dostawcy broni do krajów Afryki. Zgodnie z ogłoszeniem z początku tego miesiąca, Arabia Saudyjska przeznaczyła 800 milionów dolarów na inicjatywy rozwojowe w Afryce i Azji, a źródła wskazują na przekonanie, że może to pomóc w otwarciu drzwi dla Chin jako dostawcy broni na kontynencie.

W pierwszym w historii ćwiczeniu na szczeblu wojskowym, nowa jednostka Piechoty Morskiej skupia się na roli w walce z Chinami
Gen. dyw. Jay Bargeron, dowódca 3 Dywizji Piechoty Morskiej, powiedział Breaking Defense, że ostatnie ćwiczenia były “punktem zwrotnym” dla jego dowództwa.

“Tak jak Chińczycy robią ze swoimi programami gospodarczymi w Afryce, tak zrobią teraz ze zwiększoną sprzedażą swojej broni państwom afrykańskim i to jeszcze bardziej zwiększy ich wpływ” – przewidziało izraelskie źródło dla Breaking Defense.

Według izraelskich źródeł, wojna na Ukrainie, która wyczerpała wiele z rosyjskiej broni, która pomagała ładować konflikty w Afryce. Chiny, mówią źródła, mają nadzieję na szybki ruch i wypełnienie tej luki.

Galia Lavi, starszy badacz w izraelskim instytucie studiów bezpieczeństwa narodowego (INSS), powiedział Breaking Defense Chińczycy, kiedy rozmawiają z narodami afrykańskimi, wskazują na to, jak Ameryka wycofała się z Bliskiego Wschodu. Wiadomość, powiedział, brzmi: “Amerykanie odeszli. My jesteśmy tutaj, aby dostarczyć pomoc gospodarczą, a teraz także wojskową”.

Uzi Rabi, ekspert do spraw Bliskiego Wschodu i Afryki z centrum Dayan w Izraelu powiedział Breaking Defense, że chińska przenikanie do Afryki powinno być jednym z głównych zmartwień USA. Wskazał na fakt, że Chiny w 2016 roku założyły bazę marynarki wojennej w Dżibuti. W tym rejonie, który kontroluje strategiczną cieśninę Bab el-Mandeb, bazy mają także Stany Zjednoczone, Francja, Indie i Japonia.

“Pekin bardzo szybko wykorzystał malejący status USA w regionie, a teraz przy problemach Rosji ich działania będą jeszcze łatwiejsze” – powiedział Rabi.

Arie   EGOZI

Poprawa stosunków saudyjsko-irańskich wywołuje w Izraelu niepokój – co do Iranu i Chin

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

 1. Dziśmis
  Zanim Izrael uporządkuje swoje sprawy, inne problemy są drugorzędne.
  Jeżeli Nataniahu nie wycofa się z próby
  zmiany systemu demokratycznego na
  dyktaturę, który doprowadzi do upadku
  państwa Izrael, żadne inne zmartwienia
  nie są istotne.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.