Uncategorized

“Pomoc zagraniczna dla Izraela to premia dla USA


Y.Ettinger

Stany Zjednoczone nie udzielają pomocy zagranicznej Izraelowi – Stany Zjednoczone co roku inwestują w Izrael, dając amerykańskim podatnikom kilkaset procent zwrotu.

Izrael jest wdzięcznym odbiorcą amerykańskich systemów wojskowych, ale służy również jako sprawdzone w boju, opłacalne laboratorium dla amerykańskiego przemysłu obronnego i lotniczego (zatrudniającego 3,5 miliona Amerykanów). Dzięki temu Stany Zjednoczone osiągają lepsze wyniki na polu walki, a także poprawiają swoją gospodarkę, bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne.

Oto kilka przykładów.

W obronie:
Izraelskie Siły Powietrzne latają na samolotach bojowych F-16 i F-35 amerykańskiego koncernu Lockheed-Martin, dostarczając zarówno Lockheed-Martin, jak i Siłom Powietrznym USA bezcennych informacji na temat eksploatacji, konserwacji i napraw, które są następnie wykorzystywane do produkcji wielu ulepszeń dla samolotów nowej generacji. Nawet model F-16 został ulepszony dzięki kilkuset ulepszeniom wprowadzonym przez Izrael, co pozwoliło firmie Lockheed-Martin zaoszczędzić 10-20 lat badań i rozwoju, co przekłada się na miliardy dolarów.

Izrael jest sklepem Triple-A dla Lockheed-Martin, Boeinga, Raytheona, G.D., Northrop Grumman i wielu innych amerykańskich firm z branży obronnej i lotniczej. Poprawia to wizerunek tych firm za granicą i zwiększa ich rynki eksportowe, ponieważ inne kraje zakładają, że skoro Izrael – ze swoimi wyjątkowymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa narodowego – używa produktów tych firm, to muszą one być wysokiej jakości.

USA są również szkolone przez izraelskich ekspertów w zakresie neutralizacji bomb samochodowych, zamachów samobójczych i IED, a amerykańscy piloci bojowi odnoszą duże korzyści ze wspólnych manewrów z ich wysoce doświadczonymi izraelskimi kolegami.

W wywiadzie:
Według byłego szefa wywiadu Sił Powietrznych USA, gen. George’a Keegana, Stany Zjednoczone musiałyby stworzyć pięć CIA, żeby zdobyć informacje wywiadowcze dostarczane przez Izrael (roczny budżet CIA wynosi około 15 miliardów dolarów).

Według nieżyjącego już senatora Daniela Inouye (przewodniczącego senackich komisji ds. środków finansowych i wywiadu), zakres izraelskich danych wywiadowczych udostępnianych USA przekraczał zakres danych dostarczanych przez wszystkie kraje NATO razem wzięte. Wywiad izraelski pomógł udaremnić groźne spiski przeciwko USA, zabezpieczył samoloty i lotniska oraz dostarczył istotnych danych na temat zaawansowanych radzieckich/rosyjskich systemów wojskowych.

Izrael jest dla USA wyjątkowym pomnażaczem siły, pomagającym zwiększyć strategiczny zasięg Ameryki, dzięki czemu może ona zabezpieczyć wrażliwe, popierające USA arabskie reżimy produkujące ropę naftową oraz powstrzymać wojny i terroryzm. Z pomocą Izraela Stany Zjednoczone mogą to robić bez rozmieszczania dodatkowych wojsk, czego nie można powiedzieć o takich krajach jak Japonia czy Korea Południowa, oprócz 100 000 żołnierzy amerykańskich w Europie.

Gen. Alexander Haig, który pełnił funkcję Naczelnego Dowódcy NATO i Sekretarza Stanu USA, oraz adm. Elmo Zumwalt ocenili, że “Izrael jest największym amerykańskim lotniskowcem, który nie wymaga amerykańskich żołnierzy na pokładzie, nie może zostać zatopiony i jest rozmieszczony w najbardziej krytycznym regionie – między Europą, Azją i Afryką – oszczędzając USA konieczności wyprodukowania, rozmieszczenia i utrzymania kilku prawdziwych lotniskowców i dodatkowych dywizji naziemnych, co kosztowałoby amerykańskiego podatnika około 15 miliardów dolarów rocznie”.

W technice:
Ponad 200 czołowych amerykańskich firm z branży high-tech – takich jak Intel, Microsoft, Cisco, IBM, Apple, Johnson & Johnson, Google i Facebook – założyło w Izraelu centra badawczo-rozwojowe. Wykorzystują one izraelską siłę roboczą do zwiększenia produkcji, eksportu i zatrudnienia. Zdają sobie sprawę, że Izrael jest kluczowym partnerem w utrzymaniu ich przewagi nad Chinami, Rosją, Europą i Japonią w zakresie rozwoju i produkcji technologii.

Strategiczne relacje USA-Izrael stanowią klasyczny przykład obustronnie korzystnej drogi, która wzmacnia gospodarkę i obronność obu krajów oraz przynosi korzyści zarówno izraelskim, jak i amerykańskim podatnikom.

“Pomoc zagraniczna dla Izraela to premia dla USA

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.