Uncategorized

Czołowy ekspert ds. Holokaustu oskarża Netanjahu o “zdradę sześciu milionów

Prof. Jan Grabowski opisał nowe porozumienie zawarte między Izraelem a Polską jako “kolejne zwycięstwo” dla tych, którzy nie mogą zaakceptować, że ich kraj brał udział w zbrodniach.

Ben Cohen

Jeden z czołowych historyków Holokaustu w Polsce ostro potępił ostatnie porozumienie między rządami Izraela i Polski, które po trwającym trzy lata dwustronnym sporze przywróciło wycieczki dla izraelskiej młodzieży do miejsc obozów koncentracyjnych i miejsc związanych z II wojną światową w Polsce.

Jan Grabowski, specjalista w dziedzinie stosunków polsko-żydowskich podczas okupacji hitlerowskiej, wykładający na Uniwersytecie w Ottawie w Kanadzie, określił porozumienie zawarte 30 marca jako “kolejne zwycięstwo zaprzeczających – tych, którzy nie są w stanie zrozumieć, że w pewnym stopniu ich własny naród brał udział w ludobójstwie zaprojektowanym i przeprowadzonym przez Niemców”.

Obawy Grabowskiego zostały powtórzone w oświadczeniu Yad Vashem, izraelskiego narodowego miejsca pamięci o Holokauście w Jerozolimie. Odnotowując swoje obawy, że dokładność historyczna wycieczek mogłaby zostać naruszona przez zapisany w prawie polskim nacisk na to, że współpraca nazistowskich okupantów z nieżydowskimi Polakami w zagładzie trzech milionów Żydów w tym kraju nie miała miejsca, Yad Vashem zapewnił, że “niedawna zgoda na wznowienie wizyt edukacyjnych w Polsce nie wydaje się dyktować ani ograniczać ich działania w tym zakresie”.

W oświadczeniu zauważono, że “załącznik do umowy zawiera listę miejsc, opracowaną bez udziału Yad Vashem, która zawiera miejsca problematyczne, których nie należy odwiedzać w kontekście edukacyjnym”. Na koniec ostrzeżono, że “Yad Vashem nie będzie brał udziału w wizytach grupowych w miejscach, co do których istnieje podejrzenie, że wypaczają wydarzenia związane z Holokaustem lub przedstawiają niedokładną narrację historyczną”.

Kilka z “problematycznych miejsc” wymienionych przez Yad Vashem zostało przytoczonych przez Grabowskiego w jego artykule. Należy do nich “Muzeum Żołnierzy Wyklętych” w Warszawie, które oddaje hołd antykomunistycznym przywódcom wojskowym walczącym z rosyjską okupacją po II wojnie światowej, wśród nich Józefowi Kurasiowi, znanemu pod pseudonimem “Ogień”, który został oskarżony o mordowanie Żydów na Podhalu. W zeszłym miesiącu Kuraś został pośmiertnie uhonorowany specjalną monetą pamiątkową wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski.

“Pytanie brzmi, czy izraelska młodzież będzie musiała oddać hołd Józefowi Kurasiowi, okrutnemu mordercy Żydów i innych ‘wyklętych’, który z równą ochotą zabijał komunistów, jak i bezbronne żydowskie dzieci?” napisał Grabowski.

Historyk zwrócił również uwagę na umieszczenie na liście “Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej”, które znajduje się w pobliżu obozu koncentracyjnego Auschwitz i które – jak podkreślił Grabowski – było kiedyś przedstawiane przez byłą premier Beatę Szydło jako “przeciwwaga” dla muzeum Auschwitz.

Grabowski ostro potępił izraelski rząd premiera Benjamina Netanjahu za podpisanie umowy.

Lider izraelskiej opozycji Yair Lapid – który był zarówno ministrem spraw zagranicznych, jak i premierem w okresie, gdy stosunki izraelsko-polskie były na dnie – potępił umowę jako “narodową hańbę”.

“Polacy przez lata próbowali wszelkimi sposobami ukryć i zaprzeczyć udziałowi wielu Polaków w eksterminacji [Żydów w Holokauście] – obok tych Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy ratowali Żydów” – napisał Lapid na Twitterze. “Niedopuszczalne jest, by wycieczki młodzieżowe, które mają dowiedzieć się o Holokauście, uczyły się polskiej narracji”.

Lapid dodał, że jako syn ocalałego z Holokaustu “wstydzę się za rząd Izraela, że zrezygnował ze swojej moralności i zasad”.

Odpowiadając Lapidowi, izraelski minister edukacji Yoav Kisch – którego resort jest wspólnie z polskim ministerstwem edukacji odpowiedzialny za wycieczki – oskarżył lidera opozycji o to, że jest “odpowiedzialny za zniszczenie stosunków z Polską”.

Kisch powiedział, że “nie było żadnych zmian w wyjazdach. Wszystko inne to fake news”.

W ciągu ostatnich pięciu lat prawicowy nacjonalistyczny rząd Polski często ścierał się z Izraelem i międzynarodowymi organizacjami żydowskimi, a także z uznanymi naukowcami zajmującymi się Holokaustem, w związku z próbą przedstawienia Holokaustu jako wspólnej polsko-żydowskiej tragedii oraz poparciem dla uchwalonego w 2018 roku prawa, które umożliwia cywilne ściganie historyków badających współpracę obywateli polskich z władzami nazistowskimi podczas niemieckiej okupacji.

W 2021 roku kolejne przepisy skutecznie zamknęły możliwość dochodzenia roszczeń restytucyjnych przez ofiary Holokaustu i ich rodziny. W rezultacie stosunki między Warszawą a Jerozolimą uległy pogorszeniu.

Czołowy ekspert ds. Holokaustu oskarża Netanjahu o “zdradę sześciu milionów

Kategorie: Uncategorized

3 odpowiedzi »

 1. Mam zagadkę; dlaczego tak mało Polaków zostało uhonorowanych przez YAD VASHEM medalem Sprawiedliwego? Mam 80 lat i znam realia. Polska na ponad 20 lat zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Polacy korespondujący z Izraelczykami byli przesłuchiwani na UB. W tym czasie to jest między 1968 i 1989 większość Polaków ratujących Żydów i świadków tego ratowania zmarła.
  Ale to jeszcze nic: Teraz YAD VASHEM odrzuca większość wniosków o nadanie medalu. Doświadczyłem tego na własnym przykładzie. Jedyna krewna, mieszkająca w Izraelu, kuzynka mojego ojca, która mogłaby być świadkiem nie została przesłuchana przez YAD VASHEM. Żaden pracownik YAD VASHEM nie pojechał z Jerozolimy do Hajfy by odebrać jej zeznanie.

 2. Tak samo jak historie Izraela mozna podzielic na okres przed powstaniem Izraela i po powstaniu Izraela, nowoczesna historie Izraela nalezy podzielic na okres zanim oskarzono Netaniahu o korupcje i okres po oskarzaniu Bibiego o korupcje.
  Przed oskarzeniem Bibiego o korupcje kazdy Izraelski Prawdziwy Patriota powinien popierac takie poglady:
  https://youtu.be/2mjG71Zb22o
  https://youtu.be/MNKVu2GbssM
  https://youtu.be/gtWVp1rmeR8
  Po oskarzeniu Bibiego o korupcje kazdy Izraelski Prawdziwy Patriota powinien popierac takie poglady:
  https://youtu.be/BUb1DOeNtUY
  https://youtu.be/ATmxctCXWJg
  Ale w zadnym wypadku Izraelski Prawdziwy Patriota nie powinien sluchac:
  https://www.facebook.com/reel/1978403825871440?sfnsn=mo&s=F5x8gs&fs=e&mibextid=6AJuK9

 3. Czemu nie. Ma w tym wprawę, według źródeł zbliżonych do opozycji, jak;
  Netanyahu już zdradził deklaracje niepodległości izraelskiej i amerykańskiej, zdeptał brutalnie konstytucję francuską, przed śniadaniem gwałci prawa Arabów, po południu prawa kobiet a wieczorem publicznie pali flagę gejowską. Nawet nocą nie spoczywa i razem z synem szukają sędziego do znieważenia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.