Uncategorized

Nazistowscy zbrodniarze, którzy uniknęli trybunału w Norymberdze

Przyslala Rimme Kaul

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze (1945-1946) został powołany, by osądzić głównych zbrodniarzy nazistowskich Niemiec. W kolejnych latach odbyły się także kolejne procesy, w których skazywano zbrodniarzy. Jednak części z nich udało się uciec od sprawiedliwości.

Heinz Reinefarth (1903-1979). Kat Warszawy

Heinz Reinefarth

Heinz Reinefarth

Heinz Reinefarth brał udział w niemieckiej inwazji na Polskę, a rok później brał udział w kampanii francuskiej. Po jej zakończeniu odszedł do rezerwy, ale już w 1941 r. powrócił do służby i walczył na froncie wschodnim. Do SS wstąpił już w 1932 r., ale jego kariera w tej organizacji nabrała tempa po powrocie z rezerwy. W 1942 r. awansował na stopień SS-Brigadeführera (odpowiednik stopnia generalmajora w Wehrmachcie). Od stycznia 1944 r. był członkiem sztabu wyższego dowódcy SS i Policji w Kraju Warty (region administracyjny utworzony przez Niemcy podczas II wojny światowej na okupowanym terytorium Polski).

W trakcie powstania warszawskiego Reinefarth sformował zgrupowanie bojowe złożone z 16 kompanii policji, które wysłano do Warszawy. Za tą nominacją stał szef SS Heinrich Himmler. Oddziały dowodzone przez Reinefartha brały udział w rzezi Woli, gdy Niemcy wymordowali ok. 50 tys. cywilnych mieszkańców Warszawy. W trakcie tej masakry Reinefarth raportował, że jego żołnierzom zabrakło amunicji do rozstrzeliwania Polaków. “Co mam robić z cywilami? Mam mniej amunicji niż jeńców”.

W kolejnych tygodniach jego oddziały brały udział w walkach na Starym Mieście, Powiślu i Czerniakowie. Za swoje zbrodnie został nagrodzony. Pod koniec 1944 r. został dowódcą XVIII Korpusu Armijnego SS, który walczył z Armią Czerwoną w rejonie środkowej Odry i bronił twierdzy Kostrzyn.

Po zakończeniu II wojny światowej Polacy żądali wydania zbrodniarza. Przeciwni temu byli Brytyjczycy i Amerykanie, uznając, że Reinefarth może być użytecznym świadkiem podczas procesu norymberskiego. W 1951 r. został burmistrzem miasta Westerland na wyspie Sylt. W 1958 r. został wybrany do landtagu w Szlezwiku-Holsztynie. Mimo wielokrotnych wniosków ze strony Polski RFN odmówiła ekstradycji Reinefartha, co więcej otrzymał on także rentę generalską. Zmarł w 1979 r. nigdy nieosądzony za swoje zbrodnie.

Otto Wächter (1901-1949)

Otto Wächter

Otto Wächter do SS przystąpił w 1932 r. Dwa lata później kierował spiskiem mającym obalić austriackiego kanclerza Engelberta Dollfussa. Po inwazji Niemiec na Polskę, jeszcze we wrześniu 1939 r., został gubernatorem dystryktu krakowskiego w Generalniej Gubernii.

Od lewej: Ernst Kundt, Ludwig Fischer, Hans Frank, Otto Wächter, Ernst Zörner i Richard Wendler

Był także zaangażowany w grabież polskich dóbr kultury. Niemcy zorganizowali specjalną grupę do oceny dzieł sztuki znajdujących się w polskich muzeach, zamkach, pałacach, bibliotekach i kościołach. Akcję koordynowali Arthur Seyss-Inquart wraz z Otto Wächterem.

Po klęsce Niemiec uciekł do Włoch pod zmienionym nazwiskiem Otto Reinhardt. W kwietniu przybył do Rzymu, gdzie za pośrednictwem pronazistowskiego biskupa Aloisa Hudala, znalazł schronienie na południowych obrzeżach miasta pod nazwiskiem Alfredo Reinhardt. Na skutek codziennych porannych kąpieli w zanieczyszczonym Tybrze doznał zakażenia, które spowodowało żółtaczkę. Wächter, po uprzednim otrzymaniu ostatniego namaszczenia przez Hudala, zmarł 14 lipca 1949 r. w Rzymie. Za swoją działalność nigdy nie został osądzony.

Josef Mengele (1911-1979). “Anioł Śmierci”

Josef Mengele

Josef Mengele

W 1940 r. Josef Mengele został oficerem medycznym w jednostce wojskowej w Kassel. Latem został wcielony do Waffen-SS i wysłany na front wschodni. Następnie w okupowanej Polsce został urzędnikiem Urzędu Genealogicznego do spraw Rasy i Osadnictwa. W styczniu 1942 r. ponownie został wysłany na front wschodni. Pod koniec 1942 r. po raz kolejny został oddelegowany do Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, ale tym razem w Berlinie.

Mengele z powodu choroby jednego z lekarzy w Auschwitz w maju 1943 r. został przeniesiony do obozu, by go zastąpić. Początkowo pracował jako lekarz obozu kobiecego w Birkenau. Jedną z jego pierwszych decyzji było wysłanie do komór gazowych ponad 1 tys. Romów chorych na tyfus, gdyż jego zdaniem lepiej było ich zabić niż leczyć. Uczestniczył w kilkudziesięciu selekcjach osób przybywających do obozu. Decydował o ich życiu lub śmierci. Podobne selekcje wykonywał w szpitalu, gdzie podejmował decyzję o zabiciu pacjentów. Szybko zyskał wśród więźniów miano “Anioła Śmierci”.

W obozie przeprowadzał także pseudomedyczne eksperymenty w ścisłej współpracy z Instytutem Cesarza Wilhelma do Spraw Antropologii, Nauki o Dziedziczeniu i Eugeniki w Berlinie-Dahlem. Chciał znaleźć sposób na genetyczne warunkowanie cech aryjskich u dzieci i zwiększenie liczby ciąż mnogich. Z tego powodu w Auschwitz-Birkenau zbrodniczym testom poddał ok. 1,5 tys. bliźniąt. Przeprowadzał także eksperymenty związane z fizjologią i patologią skarlenia. W trakcie eksperymentów bez znieczulenia wykonywano amputacje i punkcje. Mengele także celowo zarażał osoby poddawane eksperymentom bakteriami tyfusu.

Po ucieczce z obozu Mengele przybrał mundur zwykłego żołnierza Wehrmachtu. Jako jeden z nielicznych członków SS i Waffen-SS nie posiadał tatuażu, który identyfikował go jako członka tych organizacji. Dlatego mimo dostania się do amerykańskiej niewoli udało mu się nie trafić przed sąd za zbrodnie. Mimo że poszukiwano go w całej Europie to przy pomocy pronazistowskiego biskupa Aloisa Hudala wyjechał do Argentyny. Został wytropiony przez Mosad, ale władze Izraela uznały, że ważniejszym celem jest Adolf Eichmann. Mengele zmarł w 1979 r. niedaleko Santosu w Brazylii. Nigdy nie został osądzony za swoje zbrodnie.

Walter Rauff (1906-1984)

Walter Rauff

Walter Rauff w 1924 r. wstąpił do Marynarki Wojennej Republiki Weimarskiej, z której odszedł w 1937 r. na skutek skandalu seksualnego. Był przyjacielem Reinharda Heydricha, który również służył w marynarce wojennej w latach 20. Heydrich został szefem kontrwywiadu SS, więc kiedy Rauff zrezygnował z marynarki w 1937 r., Heydrich ściągnął Rauffa do SS.

Wziął udział w niemieckiej agresji na Polskę. Był odpowiedzialny za techniczne wyposażenie i przygotowanie jej grup operacyjnych. W 1940 r. został kierownikiem Grupy Urzędowej I G w Głównym Urzędzie Bezpieczeństwa Rzeszy. W 1941 i 1942 r. Rauff był zaangażowany w rozwój furgonetek gazowych i ruchomych komór gazowych, służących do zabijania przez zatrucie lub uduszenie osób uznanych za wrogów państwa niemieckiego.

Po wojnie wyjechał do Syrii, gdzie był jednym z liderów grupy niemieckich ekspertów doradzających syryjskim władzom w kwestiach wojskowych. Po zamachu stanu w Syrii w 1949 r. musiał opuścić Syrię, gdyż nowy rząd nie był zainteresowany niemieckimi doradcami. Dzięki pomocy kleru katolickiego pod fałszywym nazwiskiem wyjechał do Ekwadoru, a potem do Chile. W 1962 r. został aresztowany, ale chilijski sąd nie zgodził się na jego ekstradycję. Po puczu w Chile w 1973 r. został jednym z doradców tajnej policji DINA. Chilijski dyktator i generał, przywódca junty wojskowej Augusto Pinochet także odmawiał jego wydania do Izraela. Rauff zmarł w 1984 r. na raka płuc. Nigdy nie odpowiedział za swoje zbrodnie.

Klaus Barbie (1913-1991). Rzeźnik z Lyonu

Klaus Barbie

Klaus Barbie zaraz po ukończeniu studiów w Instytucie im. Fryderyka Wilhelma w Bonn wstąpił do SS. W trakcie kampanii francuskiej w 1940 r. był członkiem wywiadu. Brał udział w przygotowywaniu planów ataku na Wielką Brytanię. W getcie w Amsterdamie był dowódcą plutonu egzekucyjnego. Po rozpoczęciu niemieckiej okupacji Francji został szefem Gestapo w regionie Rodan-Alpy. Ze względu na swoje zaangażowanie w eksterminację żydowskiej ludności Lyonu, otrzymał przydomek “Kata Lyonu” lub “Rzeźnika z Lyonu”. Popełnił liczne zbrodnie, w tym odpowiadał za deportację tysięcy Żydów do obozów zagłady oraz za masowe egzekucje ludności cywilnej.

Dokonał aresztowania Jeana Moulina, najwyższego z członków Ruchu Oporu, jakiego udało się złapać Niemcom. Barbie nadzorował śledztwo i tortury Moulina, który ostatecznie został skatowany w pociągu przewożącym go do Niemiec.

Po zakończeniu wojny nie został aresztowany, gdyż Amerykanie i Brytyjczycy korzystali z jego wiedzy wywiadowczej. Jednak w 1955 r., gdy nie był już potrzebny, dzięki pomocy biskupa Aloisa Hudala uciekł do Argentyny. Następnie wyjechał do Boliwii, gdzie zajął się handlem narkotykami. Został nawet szefem jednej z grup zajmujących się wytwarzaniem i przemytem narkotyków. W 1971 r. został wytropiony przez poszukiwaczy nazistów. Boliwia deportowała go w 1983 r. Wtedy dopiero stał się możliwy jego proces. Ten rozpoczął się w 1987 r. Barbiego skazano na dożywocie. Zmarł w więzieniu w 1991 r. Był jednym z nielicznych niemieckich zbrodniarzy, którym bezpośrednio po wojnie udało się uciec od sprawiedliwości, ale z czasem zostali złapani i osądzeni.

Wojtek Duch

Nazistowscy zbrodniarze, którzy uniknęli trybunału w Norymberdze

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.