Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 2.5 – 3.5


Izraelczyk został lekko ranny we wtorek rano, gdy palestyński terrorysta otworzył ogień do pojazdów w pobliżu gminy Avnei Hefetz, położonej na południowy wschód od Tulkarem, w Samarii.


MK Yuli Edelstein, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu, spotkał się w poniedziałek ze swoimi odpowiednikami z parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. Podjęli decyzję o utworzeniu wspólnego forum, które będzie miało na celu zwiększenie współpracy wojskowej i wywiadowczej.


Jak podały syryjskie media państwowe, jeden syryjski żołnierz został zabity w wyniku izraelskich ataków lotniczych na międzynarodowe lotnisko w Aleppo w północnej Syrii.


Minister spraw zagranicznych Izraela Eli Cohen odwiedzi w tym miesiącu Indie, gdzie kraje świętują 30-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych.


Prawie trzy miesiące po aresztowaniu przez siły izraelskie Khadera Adnana, starszy palestyński działacz Islamskiego Dżihadu zmarł w więzieniu po 87-dniowym strajku głodowym.


Król Karol zostanie namaszczony olejem z Góry Oliwnej “W judaizmie namaszczenie olejem oznacza obdarzenie nowego króla boską mocą, autorytetem i błogosławieństwem” – pisze rabin Nechemia Coopersmith, redaktor naczelny Aish.com.


Siły izraelskie aresztowały 13 podejrzanych o terroryzm Palestyńczyków w Judei, Samarii i Dolinie Jordanu


Nowe dokumenty ujawniają, że czołowe osobistości kontynuowały współpracę z menedżerem funduszu inwestycyjnego Jeffreyem Epsteinem wiele lat po tym, jak został on skazany za przestępstwa seksualne.


Prezydent Izraela Isaac Herzog będzie reprezentował państwo żydowskie na sobotniej koronacji brytyjskiego monarchy Karola III w Londynie.


W przemówieniu w Knesecie w Jerozolimie Kevin McCarthy, przewodniczący Izby Reprezentantów USA, potwierdził zobowiązanie Ameryki, że “Iran nigdy nie zdobędzie broni jądrowej”.


Trzech pracowników zostało rannych przez ostrzał rakietowy w Strefie Gazy Ofiary pracowały na placu budowy w mieście Sderot.


Żona starszego przywódcy Islamskiego Dżihadu Khadera Adnana, który zmarł po 86-dniowym strajku głodowym w izraelskim więzieniu, powiedziała, że członkowie jego rodziny “nie chcą, aby polała się krew, nie chcą, aby wystrzelono rakiety i nie chcą, aby ci, którzy nie pomogli szejkowi, przyszli teraz pomścić jego śmierć”. (


Minister spraw zagranicznych Eli Cohen i szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell spotkali się we wtorek w Brukseli, ponieważ rząd premiera Benjamina Netanjahu stara się zakonczyc okres napiętych stosunków z UE.


Administracja prezydenta USA Joe Bidena stanowczo zaprzeczyła twierdzeniom ministra sprawiedliwości Yariva Levina, jakoby współpracowała z siłami opozycyjnymi w Izraelu w celu zablokowania rządowych wysiłków zmierzających do zreformowania sądownictwa.


Ambasada Chin w Izraelu potępiła marszałka Izby Reprezentantów USA Kevina McCarthy’ego, oskarżając go o próbę “zasiania niezgody” między Jerozolimą a Pekinem poprzez skrytykowanie Chin za ich politykę handlową i łamanie praw człowieka w przemówieniu w Knesecie.


Terroryści wystrzelili ze Strefy Gazy salwę 22 rakiet, z których 4 zostały zestrzelone przez system obrony Iron Dome, 16 spadło w otwartym terenie, a 2 spadły na miasto Sderot. Jedna rakieta spadła na plac budowy, a druga na ulicę w mieście


Izrael i Chiny uczestniczyły w pierwszych od listopada 2019 rokubezpośrednich rozmowach na rzecz porozumienia o wolnym handlu


Podczas briefingu prasowego w Departamencie Stanu rzecznik uniknął pytania dziennikarza o to, czy sekretarz stanu Antony Blinken spotka się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, jeśli ten przyjedzie do Waszyngtonu.


Izrael i palestyńskie grupy terrorystyczne w Strefie Gazy osiągnęły porozumienie o zawieszeniu broni we wczesnych godzinach rannych w środę, po wielkiej eskalacji, w której w ciągu 24 godzin wystrzelono ponad 100 rakiet w kierunku państwa żydowskiego.


Siły izraelskie zburzyły dom Mohammeda Soufa z Haris, wioski położonej na południowy zachód od Nablusu, który zabił trzech Izraelczyków w ataku terrorystycznym w Samarii w listopadzie 2022 roku.


Aksamitnie żółta roślina pochodząca z Afryki Południowej może otworzyć nowe możliwości rozwoju leków, które obecnie wymagają użycia konopi, odkryli izraelscy naukowcy.


Iran Raisi: “Pierwszy głupi krok Izraela będzie jego ostatnim”. “Syjonistyczny rząd dobrze wie, że nigdy nie będzie w stanie stawić czoła Iranowi” – mówi prezydent Iranu Ebrahim Raisi przed wizytą w Syrii.


Izrael jest jednym z czołowych producentów i przetwórców diamentów na świecie. W przemyśle diamentowym w Izraelu zatrudnionych jest około 20 000 osób, a wartość eksportu diamentów z Izraela wynosi około 7 miliardów dolarów rocznie. Izrael jest znany z wysokiej jakości diamentów szlachetnych, a jego centrum diamentowe znajduje się w mieście Ramat Gan, niedaleko Tel Awiwu. Izraelskie firmy diamentowe zajmują się zarówno obróbką, jak i handlem diamentami, a wśród nich znajdują się takie znane nazwy jak Lev Leviev, A.A. Rachminov Diamonds czy Niru Diamonds. W przemyśle diamentowym w Izraelu stosowane są również zaawansowane technologie, w tym specjalne oprogramowanie do projektowania i wirtualnej obróbki diamentów, co pozwala na osiąganie jeszcze wyższej precyzji i jakości.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.