Uncategorized

Hugo Boss i naziści


Hugo Boss rozpoczął swoją karierę jako krawiec. W 1923 roku założył własną firmę odzieżową w Metzingen w Niemczech, gdzie nadal działa. W 1924 roku założył fabrykę wraz z dwoma partnerami. Firma produkowała koszule, kurtki, odzież roboczą, sportową i przeciwdeszczową. Ze względu na ówczesny klimat gospodarczy Niemiec, Boss został zmuszony do bankructwa. W 1931 roku osiągnął porozumienie z wierzycielami, pozostawiając mu sześć maszyn do szycia, aby mógł zacząć od nowa.
W tym samym roku Boss wstąpił do partii nazistowskiej. Choć w reklamie z lat 1934-35 twierdził, że był “dostawcą mundurów narodowosocjalistycznych od 1924 roku”, prawdopodobne jest, że zaczął je dostarczać najwcześniej w 1928 roku. W tym roku stał się licencjonowanym dostawcą mundurów dla Sturmabteilung (SA), Schutzstaffel (SS), Hitler Youth, National Socialist Motor Corps i innych organizacji partyjnych. Do 1938 roku firma skupiła się na produkcji mundurów Wehrmachtu, a później mundurów dla Waffen-SS. Kultowe, całkowicie czarne mundury SS produkowane przez Boss nie zostały zaprojektowane przez firmę. Oprócz mundurów, Boss produkował również odzież roboczą.

Podczas II wojny światowej Hugo Boss zatrudniał 140 robotników przymusowych, z których większość stanowiły kobiety. Oprócz tych pracowników, w okresie od października 1940 r. do kwietnia 1941 r. dla firmy pracowało również 40 francuskich jeńców wojennych.

“Poziom higieny i dostawy żywności były czasami bardzo niepewne”, twierdzi Roman Köster, który został zatrudniony przez firmę do zbadania nazistowskiej przeszłości założyciela. W 1944 roku “Boss złożył wniosek, aby jego pracownicy byli karmieni w jego stołówce, a nie we wschodnim obozie robotniczym, gdzie musieli mieszkać od 1943 roku”. Köster odkrył również przypadki nadużyć. “Robotnikom grożono obozem koncentracyjnym i tak dalej”, powiedział. “Te przypadki stawiają firmę w niezbyt pozytywnym świetle”. Mimo to, powiedział, mieszanka troski o dobro pracowników i ich surowe traktowanie sprawiają, że “uproszczona charakterystyka jest niemożliwa”.

Köster powiedział, że firma była stosunkowo niewielkim dostawcą odzieży dla reżimu. Firma, jak powiedział, “czerpała ewidentne zyski z narodowego socjalizmu; nagle mieli 300 pracowników, ale w branży mundurowej to wciąż nie jest duża liczba”.

Według Gabe Paoletti, do 1940 roku firma zarobiła 1 000 000 marek Rzeszy, w porównaniu do 200 000 marek Rzeszy w 1936 roku.

“Fakt, że był członkiem partii w 1931 roku z pewnością mu nie zaszkodził, ale jeśli spojrzy się na resztę kariery Bossa, to jasne jest, że nie wstąpił do partii tylko z powodu kalkulacji ekonomicznej” – powiedział Köster dla Deutsche Welle. “Zamiast tego widać wyraźnie, że był przekonanym nazistą”.

Według niemieckiego historyka Henninga Kobera, menedżerowie firmy byli zagorzałymi narodowymi socjalistami, którzy byli wielkimi wielbicielami Adolfa Hitlera. W 1945 r. Hugo Boss miał w swoim mieszkaniu zdjęcie z Hitlerem, zrobione w Berghof, miejscu schronienia Hitlera w Obersalzbergu.

W 1946 roku, podczas niemieckiego procesu denazyfikacji, Boss został uznany za “aktywistę, zwolennika i beneficjenta” narodowego socjalizmu. Ukarano go wysoką grzywną, pozbawiono praw wyborczych i zakazano prowadzenia działalności gospodarczej. Wyrok został jednak zaskarżony, a Boss został ponownie oznaczony jako “zwolennik”, kategoria o łagodniejszej karze.

Zmarł w 1948 roku, ale jego firma przetrwała.

Firma nie dowiedziała się o nazistowskiej przeszłości założyciela aż do 1997 roku, kiedy nazwisko Hugo Bossa pojawiło się na liście nieaktywnych kont ujawnionych przez szwajcarskich bankierów. “W tej chwili staramy się opanować sytuację” – powiedziała wówczas rzeczniczka Bossa. “To dla nas bardzo nowy temat. Nie mamy nic w naszych archiwach”.

“Oczywiście, że mój ojciec należał do partii nazistowskiej”, przyznał 83-letni Siegfried Boss. “Ale kto wtedy nie należał? Cały przemysł pracował dla nazistowskiej armii”.

W 1999 r. amerykańscy prawnicy działający w imieniu ocalałych z Holokaustu rozpoczęli postępowanie sądowe przeciwko firmie Hugo Boss w związku z wykorzystywaniem niewolniczej pracy podczas wojny. Firma zgodziła się wesprzeć fundusz, który wypłaca odszkodowania byłym robotnikom przymusowym.

W 2011 roku firma opublikowała raport Köstera i wydała oświadczenie o “głębokim żalu wobec tych, którzy doznali krzywdy lub trudności w fabryce prowadzonej przez Hugo Bossa pod rządami narodowego socjalizmu”.

Obecna firma, która zleciła badanie swojej przeszłości, nie ma już żadnych powiązań z rodziną Bossów.

Hugo Boss i naziści

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.