Uncategorized

Krotko i zwiezle; wiadomosci z Izraela dzien po dniu 30.6 – 1.7


Ceremonia ukończenia 186. kursu pilotów odbyła się w bazie sił powietrznych Hatzerim. Podczas ceremonii przyznano insygnia pilota 33 nowym pilotom IAF


Dan Shapiro mianowany wysłannikiem USA do rozszerzenia Porozumień Abrahamowych


Sędziowie w procesie Netanjahu zalecają wycofanie oskarżenia o przekupstwo


Ponad 2000 osób doznało udaru słonecznego podczas pielgrzymki hadżdż, poinformowali w czwartek saudyjscy urzędnicy, po tym jak temperatura wzrosła do 48 stopni Celsjusza


Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zakazuje akcji afirmatywnej na rzecz mniejszości w rekrutacji na studia


Przywódcy społeczności druzyjskiej na Wzgórzach Golan wysłali w czwartek list do premiera Benjamina Netanjahu z prośbą o wstrzymanie kontrowersyjnego planu budowy dziesiątek turbin wiatrowych na polach uprawnych w tym regionie.


Około 2700 palestyńskich pacjentów jest co roku przewożonych do izraelskich szpitali przez członków grupy „Droga do wyzdrowienia”, przełamując bariery fizyczne i językowe


Izraelskie linie lotnicze El Al i amerykańskie Delta Air Lines podpisały porozumienie o rozpoczęciu strategicznej współpracy, która obejmie współdzielenie kodów dla lotów między Izraelem a Stanami Zjednoczonymi, a także możliwość dalszych lotów obu firm do i z USA.


W 2015 r. dwóch izraelskich przyjaciół Ari i Gal, otworzyło w Kijowie szkołę Krav Maga oraz taktyczny klub strzelecki. Obaj byli spadochroniarzami Sił Obronnych Izraela i posiadali duże doświadczenie wojskowe. Gdy w 2022 r. rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, obaj zgłosili się jako zagraniczni ochotnicy do ukraińskiej armii. W ten sposób powstał oddział izraelskich ochotników “Mevet”


Arabska gazeta Al-Arabi Al-Jadid napisała, że w ostatnich tygodniach Izrael i Egipt przeprowadziły rozmowy w sprawie bezpieczeństwa granicy na Synaju. Izrael zaoferował Egiptowi zaawansowany technologicznie system ostrzegawczy do wykrywania prób przekroczenia granicy, co umożliwi zmniejszenie liczby żołnierzy wzdłuż granicy.


Kanada, Wielka Brytania, Szwecja i Ukraina pozwą Iran do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie zestrzelenia samolotu pasażerskiego w 2020 roku.


Trump: „Czas, aby USA pośredniczyły w pokoju między Rosją a Ukrainą”


Minister spraw zagranicznych: Spotkam się z przedstawicielami krajów, z którymi nie utrzymujemy stosunków Minister Eli Cohen szacuje, że do końca 2023 r. w Jerozolimie zostanie otwartych kilka nowych ambasad innych krajów.


Oskarżenia AP: „Sądy w Izraelu są częścią mechanizmu okupacji”


Izraelska agencja wywiadowcza Mossad przeprowadzila tajną operację w Iranie, która udaremniła zamach na Izraelczyków na Cyprze.Szef oddziału bojowego, którego agenci schwytali w Iranie, dostarczył informacji, które doprowadziły cypryjskie służby wywiadowcze do udaremnienia ataku, który irański Korpus Strażników Rewolucji (IRGC) zamierzał przeprowadzić na życie Izraelczyków.


Nowy sondaż pokazuje, że Jedność Narodowa i Likud prawie łeb w łeb


Biuro ONZ ds. praw człowieka poinformowało że zaktualizowało swoją listę firm prowadzących interesy ze społecznościami izraelskimi w Judei i Samarii, usuwając z bazy danych 15 firm


Rada zarządzająca UNESCO przegłosowała 132 głosami za ponownym przyjęciem Stanów Zjednoczonych, po tym jak Trump wycofał się z agencji z powodu antyizraelskich uprzedzeń.
Rosja, Korea Północna i Autonomia Palestyńska głosowały przeciwko ponownemu przyjęciu USA, wraz z Białorusią, Chinami, Erytreą, Indonezją, Iranem, Nikaraguą i Syrią.


Prezydent USA zamierza zaprosić Netanjahu do Waszyngtonu do końca roku, ale domaga się jednomyślnego zatwierdzenia reformy sądownictwa.IDF udaremnia próbę przemytu narkotyków na granicy z Egiptem

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.