Uncategorized

Co Izrael osiągnął w operacji w Jenin?

Elizeusz Ben-Kimon

Obóz dla uchodźców w Jenin w środę, po wycofaniu wojsk izraelskich


Opinia: Intensywna 48-godzinna ofensywa kończy się bez niewinnych ofiar cywilnych; siły izraelskie z powodzeniem wycofują się, aresztując 30 terrorystów i neutralizując przyszłe zagrożenia poprzez konfiskatę materiałów wybuchowych i broni, osiągając cel przywrócenia odstraszania.

Po intensywnej 48-godzinnej operacji, sytuacja w obozie dla uchodźców w Jenin zbliża się do końca. Po wielomiesięcznych przygotowaniach siły specjalne IDF z powodzeniem wycofały się z obozu dla uchodźców po zakończeniu ofensywy antyterrorystycznej.

IDF uderza na Strefę Gazy po wystrzeleniu rakiet na południowy Izrael
5 osób nadal hospitalizowanych w ciężkim stanie po ataku terrorystycznym w TLV
Pomimo zaangażowania znacznych sił, należy zauważyć, że podczas operacji nie ucierpiała żadna niewinna ludność cywilna. Wśród ofiar operacji znalazło się 18 Palestyńczyków, którzy zostali uznani za terrorystów i prowadzili wrogi ogień przeciwko siłom izraelskim.

Bojownik IDF zginął wczoraj wieczorem podczas intensywnej wymiany ognia w obozie dla uchodźców. Pomimo natychmiastowej pomocy medycznej na miejscu zdarzenia i przetransportowania go do Centrum Medycznego HaEmek w Afuli, zmarł on w wyniku odniesionych obrażeń. Rodzina bojownika została powiadomiona i trwa szczegółowe dochodzenie w sprawie incydentu.

Podczas gdy operacja doprowadziła do aresztowania 30 terrorystów, Szin Bet ma na celu zatrzymanie kolejnych celów. Cele, które skłoniły IDF do zainicjowania operacji, zostaną teraz dokładnie ocenione: przywrócenie odstraszania w Jenin i innych obozach dla uchodźców na Zachodnim Brzegu oraz zapewnienie niezakłóconej zdolności operacyjnej w regionie.
IDF i Shin Bet wyraziły chęć dokonania dodatkowych aresztowań podczas trwającej operacji, w szczególności skierowanych przeciwko znanym terrorystom, którzy od pewnego czasu są poszukiwani przez siły bezpieczeństwa. Obecnie Szin Bet z powodzeniem zatrzymał 30 aktywistów, którzy znajdowali się na ich celowniku, choć liczba ta nie spełnia ich oczekiwań.
Terroryści odpowiedzialni za przeprowadzanie ataków i szukający schronienia w Jenin nie zostali zatrzymani, w tym osoby zamieszane w zabójstwo Meira Tamariego ponad miesiąc temu. Trudnym czynnikiem przyczyniającym się do tego jest ucieczka uzbrojonych osób z ich kryjówek w obozie dla uchodźców, a niektórzy nawet wykorzystują karetki pogotowia jako przykrywkę, aby uciec do obozowego szpitala w celu ukrycia się.

Jednym z głównych celów operacji było przywrócenie odstraszania, szczególnie w obozie dla uchodźców w Jenin, a także w innych obszarach. W ostatnich miesiącach Jenin stał się schronieniem dla terrorystów, a jego bojownicy działali jako obrońcy osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie ataków na Zachodnim Brzegu i w Izraelu.

Centralne Dowództwo IDF sporadycznie wkraczało do obozu w oparciu o informacje wywiadowcze i z powodzeniem zatrzymywało podejrzanych. Jednak każda operacja wymagała znacznych sił, szeroko zakrojonych przygotowań i użycia siły, co czasami powodowało niezamierzone szkody dla osób nie biorących udziału w walce i generowało międzynarodową krytykę działań IDF na tych terytoriach. Wojsko ma nadzieję, że przywrócenie efektu odstraszającego w Jenin będzie miało również wpływ na inne obszary na Zachodnim Brzegu, takie jak Tulkarem, gdzie terroryści zaczęli stosować podobną taktykę i gdzie potencjalnie może rozwinąć się podobne centrum terroru.
IDF i administracja cywilna poczyniły znaczne wysiłki, aby zapewnić, że niezaangażowana ludność palestyńska zrozumie, że operacja była wymierzona wyłącznie w terrorystów obecnych w obozie dla uchodźców. Aby podkreślić tę kwestię, ustalono, że wszystkie przejścia graniczne na Zachodnim Brzegu pozostaną otwarte dla pracowników w Izraelu przez cały czas trwania operacji, w tym te w pobliżu Jenin. Ponadto prowadzono bezpośredni dialog między siłami bezpieczeństwa a mieszkańcami obozu dla uchodźców, wzywając ich do nieuczestniczenia w walkach i ostrzegając przed potencjalnymi atakami. Środki te miały na celu poinformowanie o ograniczonym zakresie operacji i zminimalizowanie niezamierzonego wpływu na ludność cywilną.
Walka ogniowa między IDF a bojownikami w Jenin

Uderzające obrazy palestyńskich rodzin opuszczających swoje domy w poszukiwaniu bezpieczeństwa wyraźnie pokazują różnicę, którą podkreślały IDF. Prawdziwym sprawdzianem sukcesu operacji będą przyszłe działania wojskowe w Jenin, w szczególności pod względem poziomu napotkanego oporu i zakresu, w jakim aresztowania mogą być przeprowadzane wewnątrz obozu dla uchodźców przy zmniejszonych siłach.

Ponadto IDF informuje, że operacja osiągnęła swoje cele. Po pierwsze, odkryto znaczną ilość broni i materiałów wybuchowych, co znacznie zmniejszyło arsenał dostępny dla terrorystów. Po drugie, jednostki inżynieryjne, pod kierownictwem Shin Bet, z powodzeniem ujawniły i zneutralizowały podłożone ładunki wybuchowe, eliminując jedno z głównych zagrożeń stwarzanych dla żołnierzy przez terrorystów w Jenin.

Co Izrael osiągnął w operacji w Jenin?

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.