Uncategorized

Wzrost gospodarczy Izraela pomimo poważnych zakłóceń

yoram Ettinger
Yoram Ettinger

Według raportu Bloomberga z 17 lipca 2023 r., wiodący globalny bank inwestycyjny, Jefferies Financial Group, Inc. z siedzibą w Nowym Jorku, “spodziewa się dalszego rozwoju sektora technologicznego Izraela pomimo niepokojów politycznych związanych z rządowymi planami przeglądu sądownictwa….

“Chociaż istnieje znaczna niepewność, przewidujemy, że rozwój i wzrost izraelskiego ekosystemu technologicznego ktory będzie przyspieszał, tworząc dominującą i niezbędną okazję dla inwestorów….. W raporcie wyrażono przekonanie, że izraelski przemysł technologiczny pozostanie kluczowy w skali globalnej….

“Ilość i intensywność innowacji sprawiły, że Izrael stał się punktem docelowym dla wszystkich wiodących inwestorów i prawdopodobnie stworzy ogromną liczbę firm z różnych sektorów w nadchodzących latach….”.

Niezależnie od zamieszania politycznego związanego z kontrowersjami dotyczącymi sądownictwa, najnowsze dane wskazują na stały wzrost izraelskiego sektora zaawansowanych technologii, w tym gospodarki Izraela.

Według izraelskiego Centralnego Biura Statystycznego, przedstawionego 27 lipca 2023 r. przez Shlomo Maoza, czołowego izraelskiego ekonomistę:

*Niezależnie od dramatycznego spadku inwestycji zagranicznych w izraelskim sektorze zaawansowanych technologii, izraelski eksport zaawansowanych technologii wzrósł o 6,9% w ciągu pierwszych 5 miesięcy 2023 r., podczas gdy krajowa konsumpcja izraelskich produktów i usług zaawansowanych technologii spadła o 0,2% w tym samym okresie.

*Niedawna obniżka wartości izraelskiego szekla (w porównaniu z dolarem amerykańskim) przyniosła korzyści izraelskiemu eksportowi.

*Produkcja przemysłowa sektora zaawansowanych technologii wzrosła w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. o 5,6% więcej niż w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 r., co odzwierciedla 3% wzrost liczby pracowników sektora zaawansowanych technologii w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r. oraz 3,6% wzrost liczby godzin pracy w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 r.

*Eksport obronny Izraela wzrósł ze względu na wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej na zapotrzebowania na izraelskie zaawansowane systemy wojskowe.Ponadto istnieje rosnące chińskie zagrożenie dla Indii i krajów Oceanu Spokojnego, oraz utrzymujące się regionalne i globalne zagrożenie sunnickim (np. Bractwo Muzułmańskie) i szyickim terroryzmem islamskim (irańscy ajatollahowie).

*Oczekuje się, że Izrael podwoi produkcję gazu ziemnego do 40 miliardów metrów sześciennych w ciągu najbliższych kilku lat, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie Europy na alternatywne źródła gazu ziemnego, ponieważ stara się zmniejszyć zależność od rosyjskiej energii. W rezultacie wzrosło zainteresowanie międzynarodowych firm energetycznych inwestowaniem w poszukiwania gazu w Izraelu. Przykładowo, Chevron Corp. oraz izraelskie NewMed Energy i Ratio Energies – partnerzy w izraelskim projekcie podmorskiego wydobycia gazu, Leviathan – zainwestują 568 mln USD w budowę trzeciego gazociągu.

*Bezrobocie spadło do 3,5% (3% wśród kobiet). W rzeczywistości niedobór siły roboczej zgłaszają setki wykonawców i podwykonawców, zwłaszcza w firmach eksportowych i obronnych.

*PKB Izraela wzrósł o 3,2% w pierwszym kwartale 2023 r. w porównaniu z 3,1% w poprzednim kwartale, podczas gdy inwestycje przemysłowe wzrosły o 16,2% po spadku o 4,8% w ostatnim kwartale 2022 r.

Wzrost gospodarczy Izraela wbrew poważnym przeciwnościom losu

Kategorie: Uncategorized

7 odpowiedzi »

 1. @MEF
  ”Czym gorzej tym lepiej”.
  W.I.Lenin
  ”Lewica izraelska czerpie pełną garścią z mądrości rewolucjonistów. Ich teorii i ich praktyki.”

  Specjalisci ktorzy przekonali izraelczykow ze:
  ””Czym gorzej tym lepiej”. W.I.Lenin Lewica izraelska czerpie pełną garścią z mądrości rewolucjonistów. Ich teorii i ich praktyki.”
  warci sa kazdego szekla jaki im zaplacono!

  Izraelscy zolnierze odmawiajacy robienia miluim NA OCHOTNIKA, ekonomiczni specjalisci, nawet tacy wybierani przez Bibiego, inwestorzy w High Tech czy zwykli Izraelczycy ktorzy obawiaja sie ze rewolucja prawna Bibiego uderza w bezpieczenstwo i ekonomie Izraela, to Lewica dla ktorej ”Czym gorzej tym lepiej”.
  Zas poslowie glosujacy za ustawami ktore wedlug ministra obrony uderza w bezpieczenstwo Izraela a wedlug ekonomicznych specjalistow zaszkodza ekonomii Izraela mysla… naprawde nie wiem, moze Pan MEF wie?
  Jedno jest pewne – propagandzisci koalicji sa na pewno najlepszymi propagandzistami na swiecie!

 2. ”Czym gorzej tym lepiej”.
  W.I.Lenin
  Lewica izraelska czerpie pełną garścią z mądrości rewolucjonistów. Ich teorii i ich praktyki.

 3. Oskarzajac Nataniahu o zniszczenie i,raelskiej gospodarki, demonstranci nieczekali nawet do konca dnia. Rezerwy Banku Centralnwgo pedza w gore jak szalone. 207 miliardow$.25% w dwa lata!! Hi Tach u iekl z TA do Nazaretu, bo w TA niema gdzie budowac. Izraelski komunizm nadal zyje i klamie.

 4. @MEF
  ”Ludzie są racjonalni, statystycznie. Pod warunkiem że ich stado jest prowadzone przez grupę racjonalną. Nie tak dzisiaj w Izraelu.”

  Zgadzam sie ze w Izraelu stado jest prowadzone przez nieracjonalna grupe. Bibi najpierw racjonalnie twierdzi ze premier przeciw ktoremu jest prowadzone sledztwo nie moze byc glowa panstwa, ale nieracjonalnie postepuje wbrew swoim racjonalnym tezom, minister obrony twierdzi ze zniesienie ‘ilat hadvirut’ obniza bezpieczenstwo Izraela, ale nieracjonalnie glosuje za zniesieniem, Smotritz twierdzi ze wojsko powinno zniszczyc arabska wioske, Ben Gvir trzymal w domu portret masowego mordercy, inny czlonek grupy chce wprowadzic prawo ze modly sa tak samo wazne jak sluzba w wojsku I modlacy musza miec takie same benefits jak zolnierze I mozna wyliczac wiecej.

 5. Ludzie są racjonalni, statystycznie. Pod warunkiem że ich stado jest prowadzone przez grupę racjonalną. Nie tak dzisiaj w Izraelu. Dlatego jestem w prognozach ostrożny. To rzadka zgoda z YhaY.

 6. @MEF
  ”Mimo tytanicznych wysiłków oligarchów post syjonistycznych. Ale poczekajmy na podsumowanie 2023 w grudniu – styczniu aby powiedzieć spokojnie że Bloomberg ma rację ( Bloomberg nie jest przyjacielem Izraela, tak że ta prognoza zaskakuje) ). Wiele może zmienić się przez te kilka miesięcy.”

  Tez tak mysle. Economia to nauka ktora probuje przewidziec zachowanie ludzi, a poniewaz ludzie sa nieracjonalni, trudno zgadnac co sie stanie.
  Moja wrozba ekonomiczna:
  Ekonomia Izraela sie poprawi, a jesli nie, Bibi przekona duza czesc spolecznstwa ze winni sa ‘oligarchowie post sjonistyczni’, protestanci l Izraelczycy ktorzy odmawiaja na ochotnika sluzyc wiecej dni w miluim niz przewiduje prawo.

 7. Mimo tytanicznych wysiłków oligarchów post syjonistycznych. Ale poczekajmy na podsumowanie 2023 w grudniu – styczniu aby powiedzieć spokojnie że Bloomberg ma rację ( Bloomberg nie jest przyjacielem Izraela, tak że ta prognoza zaskakuje) ). Wiele może zmienić się przez te kilka miesięcy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.