Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 268

Jarek Kosiaty

.Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych


Sir Anthony Hopkins to walijski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także kompozytor iartysta malarz, mający podwójne obywatelstwo: amerykańskie i brytyjskie. Przyszedł naświat 31 grudnia 1937 roku w Port Talbot w Walii (W. Brytania). Uważany jest za jednego znajwybitniejszych aktorów współczesnych, potrafiącego zagrać role w szerokim spektrumgatunków filmowych i teatralnych. Dwukrotny laureat Oscara dla najlepszego aktorapierwszoplanowego (1992, 2021), trzech nagród BAFTA, dwóch nagród Emmy i Nagrody im.Cecila B. DeMille’a. 1 stycznia 1993 roku został uhonorowany Odznaką Rycerza Kawaleraprzez królową brytyjską Elżbietę II. W 2003 roku otrzymał gwiazdę na Alei Gwiazd w LosAngeles.

Warto przypomnieć 10 najlepszych ról filmowych Anthonego Hopkinsa:

Autorstwo poniższego tekstu jest właśnie przypisywane osobie tego znanego na całym świecie aktora.

“Zapytałem przyjaciela, który przekroczył 70-tkę i zbliża się do 80-tki, jakie zmiany odczuwa w sobie. Przysłał mi następujące informacje:

 1. Po pokochaniu moich rodziców, rodzeństwa, żony, dzieci i przyjaciół, teraz zacząłem kochać siebie.
 2. Uświadomiłem sobie, że nie jestem Atlasem. Świat nie spoczywa na moich barkach.
 3. Przestałem targować się ze sprzedawcami owoców i warzyw.  Parę centów więcej mnie nie złamie, ale może pomóc biedakowi zaoszczędzić na czesne dla córki.
 4. Zostawiam mojej kelnerce duży napiwek. Te dodatkowe pieniądze mogą wywołać uśmiech na jej twarzy. Ona pracuje na swoje utrzymanie znacznie ciężej niż ja.
 5. Przestałem mówić starszym ludziom, że już wiele razy opowiadali tę historię. Ta historia sprawia, że idą w dół alei pamięci i ponownie przeżywają swoją przeszłość.
 6. Nauczyłem się nie poprawiać ludzi, nawet jeśli wiem, że się mylą. Ciężar uczynienia wszystkich doskonałymi nie spoczywa na mnie. Świat jest bardziej wartościowy niż doskonałość.
 7. Obdarzam komplementami swobodnie i hojnie. Komplementy podnoszą nastrój nie tylko odbiorcy, ale i mnie. I mała rada dla odbiorcy komplementu – nigdy, nigdy nie odmawiaj, po prostu powiedz: “Dziękuję”.
 8. Nauczyłem się ignorować zagniecenie lub plamę na koszuli. Osobowość przemawia głośniej niż wygląd.
 9. Odchodzę od ludzi, którzy mnie nie cenią. Oni mogą nie znać mojej wartości, ale ja ją znam.
 10. Zachowuję zimną krew, gdy ktoś gra nieczysto, aby pokonać mnie w wyścigu szczurów. Nie jestem szczurem i nie należę do żadnej rasy.
 11. Uczę się nie wstydzić swoich emocji.  Moje emocje czynią mnie człowiekiem.
 12. Nauczyłem się, że lepiej jest porzucić Ego niż zerwać związek. Moje ego będzie mnie oddalać, natomiast w związku nigdy nie będę sam.
 13. Nauczyłem się żyć każdym dniem tak, jakby był moim ostatnim. Ponieważ może być ostatnim.
 14. Robię to, co czyni mnie szczęśliwym. Jestem odpowiedzialny za swoje szczęście i jestem je sobie winien.

Szczęście to wybór.  Możesz być szczęśliwy w każdej chwili, po prostu wybierz, że chcesz być!

Sir Anthony Hopkins (1937- )

 

Miłych, dobrych snów…
Jarek Kosiaty
Listy z krainy snów – http://www.wiersze.co

Wszyskie wpisy Jarka TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.