Uncategorized

Apel z okazji Wielkich Dni: Słowa, które mają znaczenie dla Izraela

Rabin Rosette Barron Haim


Rabin Rosette Barron Haim jest przewodniczącym Rabinicznej Rady Doradczej Israel Bonds. 

Teraz Israel Bonds zapewnia materiały multimedialne, które poszerzają możliwości łączenia się z Izraelem poza synagogą i w ich własnych domach.

Kiedy myślę o Wielkich Świętach, myślę o pokoleniach naszego narodu, które spotkały się, aby oddać cześć i ponownie połączyć się z tradycją.

Amerykańscy Żydzi świętują

Rosz ha-Szana, Jom Kipur i dni pomiędzy świętami stanowią idealny czas na wzmocnienie naszych więzi z Bogiem, Torą i Izraelem – naszym narodem i państwem Izrael. W tym roku, w czasie poważnych nieporozumień dotyczących Izraela, pytamy: Co możemy zrobić, aby zapewnić ciągłość emocjonalnego przywiązania do Izraela z pokolenia na pokolenie?

Widziałem, jak odpowiedź potężnie zamanifestowała się poprzez moją córkę. Otrzymała więzi z Izraelem, gdy była niemowlęciem. Dziś daje je swoim przyjaciołom, gdy rodzą im się dzieci. Postrzega ich jako możliwość zaangażowania się w społeczność żydowską, dokonania znaczącej inwestycji, zademonstrowania swojej miłości do Izraela i zapewnienia, że jej przyjaciele mogą pozostać związani z Izraelem.

Jej historia, podobnie jak wielu naszych pokoleń, odzwierciedla dokładnie to, dlaczego różne kongregacje i społeczności w całych Stanach Zjednoczonych czynią z Development Corporation for Israel/Israel Bonds centralny punkt swojego apelu z okazji Wielkich Świąt. Mniej więcej w tym czasie każda nowo nabyta więź z Izraelem buduje nową więź z Izraelem. Kultywowanie tych więzi jest ważniejsze niż kiedykolwiek w obecnym klimacie stosunków między Izraelem a diasporą. Organizacja i jej praca stanowią punkt kontaktowy do budowania, odnawiania i ożywiania relacji z Izraelem i jego mieszkańcami.

W społeczności żydowskiej – a zwłaszcza w społecznościach synagog – innym źródłem rozłączenia w ostatnich latach był COVID-19. Chociaż pandemia jest już w większości za nami, niektórzy uważają, że życie w synagodze może już nigdy nie być takie samo, a osobiste uczestnictwo w nabożeństwach nigdy nie osiągnie poziomu sprzed pandemii.

Program kampanii Israel Bonds na rzecz obchodów Wielkich Dni odpowiada na ten stale zmieniający się kontekst, spotykając się z wiernymi i społecznościami tam, gdzie się znajdują. Przez dziesięciolecia wierni na swoich miejscach znajdowali karteczki. Po kazaniu rabina lub uwagach innego przywódcy kongregacji, składali kartę na żądaną kwotę nabycia darowizn.

Obecnie Israel Bonds zapewnia dostęp do materiałów elektronicznych, które poszerzają możliwości łączenia się z Izraelem poza świątynią i we własnych domach. Każda synagoga i społeczność otrzymuje zalecenia dotyczące przeprowadzenia apelu; wzory listu do wiernych, artykułu w biuletynie e-mail i kazania; oraz punkty do dyskusji. Społeczności mogą dostosować materiały do swoich potrzeb przed przedstawieniem apelu swoim wiernym. Dzięki nowej ofercie wirtualnych stron z kartami w ostatnich latach, wierni, którzy przegapili kazanie w czasie rzeczywistym, mogą nadal uczestniczyć w apelu. Ułatwiamy liderom społeczności prowadzenie istotnych nabożeństw z udziałem Izraela w okresie Wielkich Świąt.

Jednak nawet przy dostępności tych nowych materiałów elektronicznych, rabini i inni przywódcy żydowscy wiedzą, że nadal odgrywają kluczową rolę w przybliżaniu Izraela swoimi słowami z mównicy podczas wygłaszania kazań na Rosz ha-Szana i Jom Kipur. Po prostu rabini doceniają fakt, że ich przesłanie nie będzie lekceważone i że mogą wykorzystać swój wpływ, aby skłonić swoją społeczność do działania.

W związku z tym rabini lub świeccy przywódcy, którzy przedstawiają swoim wiernym apel skoncentrowany na kampanii Israel Bonds, mają doskonałą okazję, aby przedstawić przekonujące i gorące argumenty na rzecz zacieśnienia naszych więzi z Izraelem, zwłaszcza w czasach, gdy odruch do wycofywania się z Izraela utrzymuje się w umysłach większej liczby wiernych niż w minionych latach. Przekonujące przesłania z bimy mogą również łączyć ludzi, pobudzając różne sektory naszego członkostwa wokół wspólnej sprawy ich miłości i wsparcia dla Izraela.

W ten sposób apele tego okresu Wielkich Świąt są bardzo emocjonalnymi, wpływowymi przesłaniami w najbardziej przejmujących momentach. W wielu przypadkach będą one budować i wzmacniać więzi z Izraelem, wywierając wpływ, który będzie odczuwalny dla przyszłych pokoleń.

Apel z okazji Wielkich Dni: Słowa, które mają znaczenie dla Izraela

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Rabin Rosette Barron Haim
    Teraz nie czas żeby wracać do Boga, kiedy
    właśnie religijni starają się zniszczyć
    Izrael.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.