Uncategorized

IZRAEL, KTOREGO NIE ZNACIE. CZESC 1

Zosia Braun

ORGANIZACJA CHASDEI NAOMI

חסדי נעמי (ע"ר)- IsraelGives.org - Donate to any Charity in Israel

Wiec dla rownowagi psychicznej i moralnej chce powiadomic czytelnikow o mnie znanej stronie a bardzo waznej dzialalnosci ortodoksyjnych Zydow w Izraelu.

Izrael zajmuje pierwsze miejsce na sweci jesli chodzi o woluntaryjne organizacje obywateli …okolo 4000 zarejestrowanych organizcji.

Zaczne od tych najbardziej znanych i rozpowszechnionych po caalym kraju. Wszyscy maja jedna nazwe „GMACH” (skrot gmilut chasadim – ogolnie – robic dobre uczynki) z cytatutu OLAM CHESED IBANE …ten swiat bedzie zbydowany z dobrych uczynkow. 

 Zaczne od prostego opowiadania o organizacji CHASEDJ NAOMI i o jego zalozycielu Rabin Josef Kahan. Oczywiscie, wszystkie te organizcje maja jedno podobienstwo, powstaja z osobistych potrzeb jego zalazyciela, a potem doawiaduja sie, ze takich ludzi i takich potrzeb jest tysiace. 

Rabin Josef Kahan, urodzony w Beer Jakov przed 77 lata w bardzo biednej rodzinie, wychodzcow z Turcji. Jak wiekszosc tych Zydow pochodzenia tureckiego/greckiego pracowali wowczas jako tragarze przy porcie w tel avivie i Jafo. Mieszkali siedem osob w jednym pokoje. 

(my juz tego nie poznalismy), bez lazienki i musieli uzywac publiczne miejsca a woda ogrzewana na prymusie. Straszna bieda w domu, brak normalnego jedzenia i kanapki do szkoly spowodowaly, ze maly Josi „opracowal” rozne metody zdobywania kawalka czokoldki, ktora bardzo lubil, ale za to musial odprowadzic do domu mlodszego kolege. 

Ta stala bieda i nieustanne uczucie glodu w dzicinstwie pokierowaly jego zyciem i wyborem zajec. Wazne jest podkreslic, ze rodzina Josi to nie byl wyjatek a raczej obraz zycia codziennego wiekszosci rodzin w Izraelu w tym okresie. Zycie bylo „przezyciem – survival”. W pozniejszym okresie, kiedy zalazyl juz swoaja rodzine zalaczal pracowac jako kierowca do przewozow uczni do szkoly. Wlasnie wtedy zuwazyl jak wielu z nich nie maja   ze seba „kanapki” w ogole zadnego jedzenia, lub strasznie zniszczone ubranka. „Kazdy jest bardziej uczulony na potrzeby i brak tego co sam doznal”, mowi Rav Josi. 

Ta tradycja rodzinna, „zrozum blizniego swego” przeszla rowniez na jego corki, ktore wraz z kolezenkami ze szkoly byly pierwszymi pomocniczkami w zdobywaniu i podzielaniu zywnosci dla rodzin potrzbujacych. 

Dzisiaj organizacja pomaga dla prawie astronicznej liczbie rodzin poslugujac sie pomoca 20.000 woluntariuszy i  otrzymuje zywnosc od „Chasdej Naomi” w roznych mastach Izraela. 

W ten sposob Izrael i Zydzi stanowia przeslanie „ Ohr Le Goim” w tlumaczeniu „A light to the Nations”

P.S. Dodam tylko, ze Rabin Kohen przchodzi co tydzien zabieg dializy i oczekuje transplantacji nerki. 

Pozdrawiam noworocznie. Szana Tova u Metuka. Briut u Bsorot tovot.

Zosia Braun. Tel Aviv

Wszystkie wpisy Zosi TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

15 odpowiedzi »

 1. Pisze Jozek Geberd
  @Izhak Walfish, dumny Amerykaninie. Urabiają Cię (i innych) zadymy oszołomów, mających za złe Izraelczykom to, że nie wybrali ich w wyborach demokratycznych. Ich postawa dziś świadczy jednoznacznie o tym, że naród postąpił słusznie. Wszak posuwają się nawet do zdrady państwa – “jak nie my, to do diabła z państwem”. Nawołują do przemocy (Ehud Barak jawnie nawołuje do wojny domowej i mówi bez ogródek o trupach w rzece Jarkon. Szatański mózg operacji na miarę wojny strategicznej). Godzą w dobre imię państwa poza granicami, głoszą tam kłamliwe opinie zbieżne z propagandą BDS, podburzają tych, którzy z zasady nienawidzą (bo frustracja odbiera im rozum), do działań przeciw swemu państwu. To nie wydumane, to fakt.

  Mamy zadymy zahipnotyzowanych przez media (finansowane przez Twoją Amerykę – Obama, Klinton, Biden), niezdolnych do refleksji. A propos, na to idą miliardy dolarów z obcych państw i z kieszeni globalistycznych oligarchów izraelskich. Przypomina się Targowica… Jak urabiać opinię publiczną, te “obiektywne” media dobrze wiedzą (patrzą na NYT jak na wyrocznię). Jej kuzynek “HaArec”, kłamstwami i manipulacjami, odwala swą brudną robotę – przez antysemitów na świecie traktowany jest jako czołowy przedstawiciel izraelskich mediów. Może i słusznie, boć robi to za obce pieniądze antysemitów (w szczególności Niemcy), a czytany jest przez garstkę (z obowiązku dziennikarze i nienawidzący napaleńcy). W Polsce cytowany jest tylko HaArec. Nic dziwnego, że…

  Chcesz znać prawdę? Przyjedź do Kraju i uzbroj się w odrobinę krytycznego myślenia. A przede wszystkim wyzbądź się nienawiści, nienawiści do współlemieńców.

  Zamiast argumentów ci “demonstranci”mają do dyspozycji wyłącznie insynuacje, oszczerstwa w stosunku do konkretnych ludzi (w szczególności premiera), chyba nie głupszych od nich. Żadnego racjonalnego argumentu, żadnej konkretnej propozycji dla znalezienia rozwiązania licznych kwestii. Jedyną ich odpowiedzią na zaproszenia do dialogu jest słowo: NIE!

  I Ty i Tobie podobni stosują wyłącznie “argumenty” w postaci ataków personalnych – bez ideologii, bez konkretnego programu, bez dbałości o ten jedyny nasz kraj, o państwo, które nie dopuści do tego, co stało się przed 78 laty.

  A dziś nasz Kraj… oby nie churban szliszi… Dokładnie po 75 latach…

 2. Sprostowanie.
  Mój ostatni post odnosi się do Marka Pelc
  a nie do MEF-a.

 3. MEF
  Cytuję: „ Odmawianie komuś racjonalizmu
  tylko dlatego, że określa się jako
  konserwatysta jest mówiąc oględnie
  niezrozumiałe”
  Skąd się bierze to zdanie?. Jakie zdanie aż
  tak Cię
  obraziło ze postanowiłeś w ten sposób zareagować?. Jesteś pewien że przeczytałeś mój post?. Nie wiem też co jest niezrozumiałe ale wiem że dla mie jest
  to niezrozumiałe o wiele bardziej niż
  oględnie.

 4. Ad Walfish
  Odmawianie komuś racjonalizmu tylko dlatego, że określa się jako konserwatysta jest mówiąc oglednie niezrozumiałe. Tak się dzieje gdy polemista chce koniecznie złapać rozmówcę do klatki…

 5. MEF
  W pewnym sensie ja też mogę określić
  siebie konserwatystą. Od czasu gdy otrzymałem obywatelstwo USA, głosuję
  wyłącznie na Republikanów a już napewno
  nie na antysemicką partię Demokratów.
  To nie znaczy że będę na ślepo popierał
  każdą konserwatywną partię na globie.
  Wróćmy do głównego tematu naszej
  dyskusji, Izrael,czy może raczej Nataniahu.
  Piszesz: „ Jestem konserwatystą, bo to
  najlepsza metoda na zachowanie rozsądku
  i na przetrwanie grupy do której należę,
  racjonalistą bo wolę fakty od spekulacji i
  syjonistą, bo to najlepsza metoda
  pozostania Żydem nie odwiedzając
  Synagogę”.
  Ciekawe, ale mało konsekwentne.
  Konserwatyzm to ideologia broniąca
  tradycję i nie ma nic wspólnego z rozsądkiem czy racjonalizmem. Religia,
  każda religia, „nawet Żydowska”nie jest
  racjonalna i nie żąda tego od nikogo.
  Wierzy się albo nie, to wszystko.
  Piszesz następnie: „Uznaję wiarę innych w
  Boga żydowskiego bo to symbol
  nacjonalizmu żydowskiego, części mojego
  światopoglądu”. Nie za bardzo zrozumiałe, może miałeś na myśli, innych Żydów, ale
  nieważne. Chodzi o to że w Bibli nie
  istnieje takie pojęcie Boga żydowskiego.
  Oczywiście, Biblia twierdzi że jesteśmy
  „Wybranym Narodym״, może wybranym
  żeby cierpieć ale Bóg jest jedynym dla
  wszystkich narodów. Tak jet napisane,
  To fakt.
  Wypowiadasz się że Nataniahu nigdy nie
  będzie Twoim Bogiem,OK to może zmniejszę rangę i określę go, Duche, Wódz
  lub nawet tego co nie chce wymienić jego
  tytuł.
  Biorąc po uwagę twoje zeznanie że jesteś
  rozsądny i racjonalny, wytłumacz mi jak pasują te dwa określenia do polityki i
  zachowania Nataniahu. W jaki sposób
  „zmiany” jakie On wprowadza (już nie
  proponuje) wzmocnią międzynarodową
  sytuację Izraela i wzmocni demokrację (którą nie wspomniałeś ) w państwie.
  Może demokracja nie jest w Twoim repertuarze ale pamiętaj że w ten repertuar
  jest bardzo skromny:albo demokracja albo
  dyktatura. Nie ma innej opcji, a wiedząc już że miałeś „zaszczyt” żyć w Dyktaturze
  Proletariatu watpię czy chciałbyś wrócić do podobnej dyktatury “Dyktatury Religii
  Żydowskiej”. Bardzo obawiam się że
  istnienie państwa Izrael będzie zagrożone.
  Mam nadzieję że podzielasz moje obawy.

 6. @MEF
  ”Jestem konserwatystą, bo to najlepsza metoda na zachowanie rozsądku i na przetrwanie grupy ludzi do której należę, racjonalistą bo wolę fakty od spekulacji”

  Jestes racjonalista? Jesli tak, to czy popierasz prawna reforme/rewolucje? Jesli tak, to zdajesz sobie sprawe ze ta reforma obali wszystkie ”checks and balances” I da prawo koalicji ustanowic KAZDE prawo, nawet ze 2 + 2 = 5 I ze nastepne wybory moga wygladac tak:
  https://fb.watch/mPB7IzNz5j/

 7. IW:
  Spekulacje.
  Jestem konserwatystą, bo to najlepsza metoda na zachowanie rozsądku i na przetrwanie grupy ludzi do której należę, racjonalistą bo wolę fakty od spekulacji i syjonistą, bo to najlepsza metoda pozostania Żydem nie odwiedzając synagogi.
  Uznaję wiarę innych w boga żydowskiego, bo to symbol nacjonalizmu żydowskiego, części mojego światopoglądu. Poza tym nie uznaję innych bogów a na pewno nie Netanyahu. Nigdy nie myślałem że może być bogiem.
  A co do boga Stalina, to mam jasne wspomnienie że tego morderczego gnojka kochali polscy komuniści i bundyści, a konserwatyści nienawidzili. Pamiętam też że się do niego modlili. Już jako dziecko zastanawiałem się jaka jest różnica pomiędzy modlitwą katolików a hasłami na masówkach ”robotniczych”. Zresztą podobne masowe modlitwy widać i słychać dzisiaj na uniwersytetach Zachodu. Nie ma jeszcze przywódców rozmiarów boga, ale mesjasze, święci i męczennicy już są. Lewica nie wymyśliła niczego nowego. Te same narzędzia indoktrynacji jak w ”normalnych” religiach.
  Nie masz żadnego dowodu że konserwatyści modlili się kiedykolwiek do do Stalina, tak że widzę w Twojej uwadze mierny dowcip.

 8. @Dana Rothschild
  “likud ma sie swietnie i nie ma zadnego procesu destrukcji… ”

  100% racji, a poziom intellectually czlonkow likudu tylko rosnie:
  https://fb.watch/n0C_jJKqZB/?mibextid=2Rb1fB
  Likud galopuje na prawo w takim tempie, ze za 5-10 lat Dana wyrzuci Bibiego z Prawicy i wsadzi do tego samego worka co Sharona I Olmerta.

 9. MEF
  Kiedy byłeś piękny i młody, uczono Ciebie i
  nas wszystkich w szkole, co powiedział
  „Wielikij Diadia Stalin,” cytuję: Nie ma
  niezastąpionych ludzi.
  Stalin, miał na myśli wszystkich łącznie z
  Twoim „Bogiem” Nataniahu, który na pewno nie jest ani Bogiem ani wielkim.

 10. Na razie tylko poziom argumentacji zszedł na psy…

 11. Nie ma lepszych teoretyków Likudu i prawicy od bezrobotnych wyznawców Marksa. Tylko postawić ich na czele koalicji i zrobią lepiej.

 12. Klocek
  Brawo,podoba mi się Twoja odpowiedź.
  Ofir Akunis, jeszcze jeden oddany Bibiemu
  faszysta- aszkenazi, jak wszyscy inni
  czlonkowie bandy Nataniahu w Knesset.
  Mam też pytanie w związku z postmen:
  Organizacji Chasdei Neomi. Skąd te
  filantropijne organizacje mają fundusze
  na pomaganie biednym?. Znowu Nataniahu
  okrada kasę państwową, trochę daje im,
  a resztę, czyli większość bierze dla siebie.
  Kiedyś się mówiło: gdzie dwóch się bije tam
  trzeci korzysta. O rządzie Nataniahu można
  powiedzieć inaczej: gdzie dwóch się bije tam trzeci traci.
  „Biedni” aszkienazim kradną a „bogaci”
  sfaradim płaczą i nadal głosują żeby ich
  okradać.

 13. panie klocek… tymczasem likud ma sie swietnie i nie ma zadnego procesu destrukcji… jak jest pan zainteresowany destrukcja jakiejs partii politycznej, to niech sie pan zajmie meretz i partia pracy…

 14. Ofir Akunis, o którym piszesz, że ma zaszczyt być twoim sąsiadem, jest produktem procesu destrukcji partii Likud przez Netanjahu. W ramach czystki usunięci zostali z czołówki partii długoletni członkowie, którzy stanowili jej bazę ideologiczną i zastąpieni zostali przez półgłówków i karierowiczów, którzy wywindowani na dobrze płatne stanowiska z dożywotnimi emeryturami odpłacają się wodzowi psią wiernością. Bibi nie musi obawiać się konkurencji. Akunis jest jednym z nich.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.