Uncategorized

Izrael rozważa pomysł budowy nuklearnej Arabii Saudyjskiej – jeśli oznacza to normalizację


Netanjahu polecił urzędnikom współpracę ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie saudyjskiego wniosku o wzbogacenie uranu i znalezienie kompromisu, zgodnie z “wieloma środkami bezpieczeństwa” w ramach negocjacji, donosi WSJ; W tym momencie Biden nie jest do końca zadowolony.

Za zamkniętymi drzwiami izraelscy urzędnicy są zaangażowani w dyskretną współpracę z administracją Bidena w celu realizacji kontrowersyjnego planu, donosi Wall Street Journal, powołując się na amerykańskich i izraelskich urzędników. Propozycja ta obejmuje utworzenie obsługiwanego przez USA zakładu wzbogacania uranu w Arabii Saudyjskiej, stanowiącego kluczowy element złożonego trójstronnego porozumienia mającego na celu sformalizowanie stosunków dyplomatycznych między dwoma narodami na Bliskim Wschodzie.

Wysocy rangą przedstawiciele Izraela, w tym premier Benjamin Netanjahu, poinstruowali czołowych ekspertów ds. nuklearnych i bezpieczeństwa z Izraela, aby wykorzystali swoją wiedzę i współpracowali z amerykańskimi negocjatorami. Celem jest znalezienie kompromisu, który pozwoliłby Arabii Saudyjskiej otwarcie zaangażować się we wzbogacanie uranu, co uczyniłoby ją drugim krajem w regionie, po Iranie, który robi to otwarcie.

Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska prowadzą przełomowe rozmowy mające na celu wypracowanie kompleksowej umowy normalizacyjnej. Umowa ta obejmowałaby uznanie i nawiązanie przez Saudyjczyków stosunków dyplomatycznych z Izraelem, a także wiązałaby się ze znacznymi ustępstwami, w tym pomocą w dążeniu królestwa do realizacji cywilnego programu jądrowego z możliwością wzbogacania uranu w jego granicach. Ponadto oczekuje się, że ta rozwijająca się umowa będzie zawierać postanowienia dotyczące Palestyńczyków, a także zapewni gwarancje bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych.


Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Izrael nie osiągnęły jeszcze konsensusu w sprawie propozycji, która pozwoliłaby na wzbogacanie uranu w Arabii Saudyjskiej. Jeśli jednak takie porozumienie miałoby się zmaterializować, oznaczałoby to znaczące odejście od długotrwałej polityki obu krajów. Przez dziesięciolecia przywódcy z różnych środowisk politycznych w Stanach Zjednoczonych i Izraelu pilnie starali się utrudniać rozwój możliwości wzbogacania uranu w krajach Bliskiego Wschodu.


Mark Dubowitz, dyrektor generalny waszyngtońskiego think tanku, który nie jest zachwycony tym wydarzeniem, powiedział: “Izraelskie wsparcie dla saudyjskiego wzbogacania uranu stanowiłoby radykalną zmianę polityki dla kraju, który od samego początku sprzeciwiał się rozprzestrzenianiu broni jądrowej na Bliskim Wschodzie, a także dla premiera, który poświęcił swoją karierę na sprzeciwianie się irańskiemu wzbogacaniu uranu”.

.

Izraelski potencjał nuklearny jest prawdopodobnie najbardziej strzeżoną tajemnicą w geopolityce, co czyni go jedynym krajem w regionie posiadającym takie możliwości. Nic dziwnego, że Izrael jest zdecydowanie przeciwny perspektywie wejścia wrogich krajów do tego ekskluzywnego klubu. Chociaż szczegóły pozostają utajnione, powszechnie uważa się, że Izrael opiera swój arsenał nuklearny na plutonie.


Jednak ujawnienie tych tajnych szczegółów miało swoją cenę. Mordechaj Vanunu, izraelski technik nuklearny, zapłacił wysoką cenę za swoje ujawnienie w latach 80-tych. Spędził 18 lat za kratkami po ujawnieniu informacji o tajnym izraelskim programie zbrojeniowym, który obejmował istnienie tajnego zakładu wzbogacania uranu.
Dążenie Arabii Saudyjskiej do wzbogacenia uranu stało się bardzo trudną przeszkodą dla przywódców Stanów Zjednoczonych i Izraela, którzy starają się wypracować przełomowe porozumienie, które mogłoby zmienić dynamikę Bliskiego Wschodu.


Po niecierpliwie oczekiwanym spotkaniu Biden-Netanyahu w Nowym Jorku, izraelski urzędnik dodał, że jakakolwiek umowa obejmująca Arabię Saudyjską rozwijającą własne zdolności nuklearne, musiałaby obejmować wiele środków bezpieczeństwa, dodając w wywiadzie dla Wall Street Journal: “Od samego początku widzieliśmy się w kwestii nuklearnej – czego nie możemy zrobić, a co prawdopodobnie możemy”.


Warto zauważyć, że saudyjski książę Mohammed bin Salman podkreślił wagę trwających negocjacji w sprawie normalizacji stosunków z Izraelem. Wyraził optymizm, że porozumienie zbliża się z każdym dniem. Książę podkreślił jednak kluczowy warunek: jeśli Iran zdobędzie broń jądrową, Arabia Saudyjska będzie zmuszona podążać tą samą drogą. To zastrzeżenie dodaje warstwę złożoności do delikatnych negocjacji.

Pomimo saudyjskich nalegań, by Iran nie był jedynym krajem muzułmańskim posiadającym energię jądrową, królestwo zgodziło się, przynajmniej co do zasady, na porozumienie, które przewiduje, że każdy saudyjski obiekt jądrowy będzie zarządzany przez amerykański personel.

Saudyjski książę koronny wyraził swój optymizm co do trwających wysiłków na rzecz normalizacji w wywiadzie dla Fox News w środę, odrzucając pogłoski, że negocjacje zostały wstrzymane. Potwierdził, że poczyniono postępy, zapewniając, że “każdego dnia zbliżamy się” do ostatecznego rozwiązania.
Ponadto książę koronny wyraził entuzjazm dla potencjalnego porozumienia, odnosząc się do niego jako kamienia milowego porównywalnego z ważnymi wydarzeniami, które miały miejsce od zakończenia zimnej wojny. Zauważył jednak, że negocjacje z Izraelem są uzależnione od postępów w kwestii palestyńskiej.
“Jeśli mamy przełom w osiągnięciu porozumienia, które zapewni Palestyńczykom ich potrzeby i sprawi, że region będzie spokojny, będziemy współpracować z kimkolwiek, kto tam jest” – stwierdził MbS w wywiadzie.

Izrael rozważa pomysł budowy nuklearnej Arabii Saudyjskiej – jeśli oznacza to normalizację

Kategorie: Uncategorized

2 odpowiedzi »

  1. Oslo 2 w drodze. Tym razem to może być kres państwa żydowskiego. Jeśli Netanyahu przyjmie warunki amerykańskie.

    1. Program nuklearny Saudi nie zależy od zgody Izraela, nawet nie od zgody USA. Ale jeśli USA zgadza się na saudyjską bombę atomową, nie musi żądać aby Izrael im tą bombę zbudował. To żądanie jest czystym sadyzmem które też jest odbiciem pogardy saudyjskiej do słabości polityków izraelskich.

    2. Zgoda izraelska, milcząca czy bezpośrednia, na powstanie państwa arabskiego w Judei i Samarii, doprowadzi do upadku państwa żydowskiego w jednym lub dwóch pokoleniach.
    3. Izrael cieszył się pokojem z Saudią przez 70 lat. Manipulacje administracji Bidena i głupota przywódców narodu żydowskiego mogą doprowadzić do jego przedwczesnej terminacji.
    To punkt zwrotny z maksimum szkody dla Żydów, jak Umowy Oslo 1.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.