Uncategorized

Wiersz na dzisiejszy wieczór – odc. 276

Jarek Kosiaty

–Wiersze, piosenki i opowiadania zbieram od czasów szkolnych. Wyszperane z najbardziej zapomnianych zakamarków opuszczonych strychów oraz zakurzonych bibliotecznych półek, znalezione przypadkowo w starych czasopismach i książkach… Wpisywane mozolnie do zeszytów aż do 1996 roku, kiedy to postanowiłem „wrzucić” je do Internetu. Tak powstała strona „Listów z krainy snów…” (www.wiersze.co). Niech ponownie ożyją i będą źródłem nadziei i siły dla innych

Artykuły

W najnowszym numerze newslettera „Strefa alergii” możemy przeczytać m.in. o najgorszym możliwym przypadku alergii u mężczyzn, a mianowicie o… alergii na alkohol. Autorem artykułu “Alergia na alkohole” jest prof. dr hab. n. med. Krzysztof Buczyłko: https://strefaalergii.pl/trendy/alergia-na-alkohole/

Przy okazji polecam inny artykuł o alergii na wszechobecny kobalt: TUTAJ

Gdzie możemy znaleźć kobalt?

• W pożywieniu. Zawierają go: czekolada, podroby, masło, owoce morza, lody, suszone owoce, orzechy, fasola, groch, kawa, herbata, kakao, ciastka i desery.

• W kosmetykach jako niebieski pigment. Znajduje się w składzie farb do włosów, cieni do powiek, antyperspirantów, barwnikach tatuaży.

• W wyrobach przemysłu metalurgicznego, ceramicznego, szklarskiego.

• Stosuje się go również w medycynie: w implantach stomatologicznych i ortopedycznych, rozrusznikach, metalowych częściach protez.

• W przedmiotach codziennego użytku: smartfonach, laptopach, myszkach komputerowych, samochodach elektrycznych, biżuterii, zegarkach, kluczach, metalowych guzikach, suwakach i innych zapięciach, środkach czystości, narzędziach metalowych.

Książki

Dziś chciałbym Wam polecić książkę “Przed Wielkim Wybuchem. O początkach Wszechświata i o tym, co jest poza nim”. To fascynująca, błyskotliwa i niezwykle przystępna opowieść o teoriach i hipotezach, które wywracają do góry nogami całą dotychczasową wiedzę większości z nas. A tyczy się ona rzeczy najbardziej fundamentalnych: skąd się wzięliśmy, skąd wziął się nasz Wszechświat i czy jest on jedyny?

„Laura Mersini-Houghton, kosmolog i fizyk, autorka książki “Przed wielkim wybuchem”, zaprasza nas do swojego niezwykłego świata. W sposób fascynujący opowiada o naukowych pasjach, a przy tym przytacza wydarzenia ze swego niezwykłego życia, dzięki czemu poznajemy lepiej jej postać. Laura Mersini-Houghton pochodzi z Albanii i jest obecnie profesorem na Uniwersytecie Północnej Karoliny. To zwolenniczka hipotezy wieloświata i autorka teorii sugerującej, że anomalie w strukturze naszego Wszechświata są związane z jego oddziaływaniem z innymi wszechświatami. W 2015 roku została nominowana do Nagrody Nobla.”

Filmy

„Status: Singiel” („Les dents, pipi et au lit”) to francuska komedia z 2018 roku w reżyserii Emmanuela Gilliberta. Antoine to imprezowicz i pies na baby. Kiedy jego współlokator wyjeżdża, właściciel znajduje mu zastępstwo w postaci pięknej Jeanne, pomijając jednak fakt, że nie wprowadzi się ona do wynajmowanego mieszkania sama.

Zwiastun filmu:

Biegi

To był ten dzień. Dokładnie pięć lat temu zdobyłem medal w najsłynniejszym biegu na świecie – maratonie w Nowym Jorku. Trasa trudna – sporo podbiegów głównie na mostach i wiaduktach, wiodła przez pięć dzielnic tego wielkiego (8,6 mln mieszkańców) miasta: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx, Manhattan. Ponad 52 tys. biegaczy z całego świata, a wzdłuż trasy 2,5 mln wspierających nas kibiców. Prosto z Nowego Jorku wyruszyliśmy z grupą przyjaciół na wyprawę do Brazylii. A w następnym roku był półmaraton w Londynie. Potem przyszedł lockdown i… odkryłem zdalne zdobywanie medali na bieżni w domu. Tyle się przez te pięć lat wydarzyło (pandemia, wojna na Wschodzie, poważne zmiany w życiu osobistym i zawodowym). Ale nie poddaję się…

Czy wiesz, że… (potwierdzone naukowo)

Utrata małżonka we wczesnym podeszłym wieku oznacza znaczący wzrost ryzyka własnej śmierci – przypominają naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego, szczególnie wtedy, gdy odchodzi żona. Wśród mężczyzn w wieku 60-69 lat, którzy stracili małżonkę, ryzyko zgonu w ciągu kolejnego roku rosło aż o 70 proc. W przypadku kobiet żegnających mężów wzrost ryzyka własnej śmierci był niższy, ale również wyraźny i osiągnął średnio 27 proc. Więcej informacji w czasopiśmie “Terapia”: https://terapia.com.pl/pl/node/4920 

Na zakończenie – dawnych wspomnień czar

Przypominam poniżej piosenkę Jacka Lecha i Czerwono Czarnych z 1966 roku.

Kategorie: Uncategorized

1 odpowiedź »

  1. Wielkie podziękowania oraz gratulacje z pozdrowieniami i niecierpliwie oczekuję następnych wspaniałości

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.