Uncategorized

„Skandaliści PRL”. Osiem niepokornych życiorysów

Skandaliści epoki PRL-u zdecydowanie odróżniali się od skandalistów dzisiejszych, byli to bowiem ludzie należący najczęściej do elity kulturalnej kraju. Nie mieli na celu wywoływania sensacji, stanowiły one raczej efekt uboczny ich działalności artystycznej. Zresztą czy dzisiejsi celebryci mogą się równać z Broniewskim, Hłaską lub Tyrmandem? A ekscesy obecnych bohaterów tabloidów – z fantazją Wojciecha Frykowskiego czy obsesyjną autodestrukcją Rafała Wojaczka?

Skandale towarzyskie i obyczajowe towarzyszyły ludzkości od zawsze, bez względu na epokę i panujący ustrój. Czasy PRL-u również nie były od nich wolne.

Mimo że nie znaliśmy wtedy internetu i tabloidów, informacje o kolejnych wybrykach ówczesnych celebrytów szeroko rozchodziły się po kraju i były żywo komentowane w biurach, kawiarniach, zakładach pracy.

– Kobiety, literatura i alkohol – Marek Hłasko
– Polak, katolik, komunista, alkoholik – Władysław Broniewski
– Jazz, sport i kolorowe skarpetki – Leopold Tyrmand
– Król życia – Wojciech Frykowski
– Zniszczyć samego siebie – Rafał Wojaczek
– Celebryci outsiderzy – Jan Himilsbach i Zdzisław Maklakiewicz
– Uwodziciel, złodziej i gwałciciel – Jerzy Kalibabka
– Najsłynniejszy rabuś i spryciarz PRL-u – Zdzisław Najmrodzki

Tekst stanowi fragment książki Sławomira Kopra pt. Skandaliści PR: (Wydawnictwo Fronda 2025).
Książka Sławomira Kopra pt. Skandaliści PRL (Wydawnictwo Fronda 2025) już w sprzedaży.

Osiem biografii kultowych postaci PRL-u, otoczonych nimbem towarzyskiej sławy za życia, i legendą – często narastającą jak kula śniegowa – po śmierci.

Część z nich umiejętnie kreowała swój wizerunek albo poprzez bohaterów swoich książek, którzy stanowili ich alter ego (Hłasko) albo bezpośrednio poprzez wspomnienia (Tyrmand). Swoją inność topili w alkoholu, pogrążali się w autodestrukcji, popadali w konflikty z prawem.

Kategorie: Uncategorized

Zostaw odpowiedź Czekam na Twoje przemyślenia! Napisz w komentarzu.

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.