Uncategorized

Wieden Hitlera

Nadeslal

p_jedrzejewski

Pawel Jedrzejewski

Wydawnictwo Rebis (Poznań) opublikowało właśnie “Wiedeń Hitlera” Brigitte Hamann. Jest to – jak czytamy na okładce – “pierwsze kompletne, uzupełnione i poprawione wydanie książki, która stała się sensacją na rynku czytelniczym”.

Jest to zarazem już klasyczna pozycja – biografia opisująca młode lata Hitlera w Wiedniu (1905-1913). Były to lata, w których kształtował się światopogląd przyszłego przywódcy partii nazistowskiej, kanclerza III Rzeszy i człowieka, którego poglądy i wynikające z nich decyzje spowodowały śmierć milionów,w tym Zagładę.

wieden_hitlera_IMAGE1_283020_1

Jest to rozległa i szczegółowa panorama wielkiego miasta, które Hitler podziwiał i którego nienawidził: politycznego i kulturowego krajobrazu, który odcisnął na nim trwałe piętno.

Wśród wielu tematów związanych z latami wiedeńskimi Hitlera, autorka stara się odnaleźć także tropy, które prowadziłyby do wyjaśnienia przyczyn antysemityzmu Hitlera. Zbiera na ten temat rozległy i wnikliwy materiał. Przyzwyczailiśmy się – i słusznie – do obrazu Hitlera-ucieleśnienia antysemity. Jednak wizerunek przedstawiony w książce Hamann jest bardziej skomplikowany, bo autorka stawia podstawowe pytania o antysemityzm Hitlera: jak i kiedy?

Reszte tej recenzji znajdziesz jak

KLIKNINIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.