Uncategorized

Futbol za drutami smierci

Nadeslala

maryna bersz szturno over

 

Maryna Bersz Szturo Over

Rozgrywki w filiach Gross-Rosen

 

Z zachowanych relacji wynika, że mecze piłkarskie odbywały się również w co najmniej kilku filiach Gross Rosen. Znany jest przykład próby zorganizowania rozgrywek futbolowych m.in. w AL Halbau (Iłowa w dorzeczu dolnej Odry), która jednak nie spotkała się z zainteresowaniem osadzonych tam od połowy 1944 roku więźniów. Wiadomo za to, że w AL Kittlitzreben czyli Trzebieniu, grywali w piłkę jeńcy włoscy, zaś w Hirschbergu (Jelenia Góra) polscy i węgierscy Żydzi.

 

W jeleniogórskiej filii mecze miały jednak makabryczny i zwyrodniały charakter, gdyż wynędzniali więźniowie potykać się mieli na boisku z obozową załogą: „(…) na boisko wbiegły dwie drużyny. Więźniowie w pasiakach, (…) Esesmani – w białych podkoszulkach, zielonych bryczesach ze zwykłych mundurów. (…) na boisku trwała zacięta walka (…). Dla więźniów za sportowymi zmaganiami kryło się coś znacznie ważniejszego: (…) co pozwalało im za pośrednictwem swoich reprezentantów zakosztować iluzorycznej zemsty, odnieść złudny tryumf”. (Arnold Mostowicz „Wspomnienie z AL Hirschberg”).

 

To nie przeszkadzało im jednak stawić czoła swym prześladowcom, a to dlatego, że wśród Madziarów wielu było zawodowych graczy. „Ci zagłodzeni, wymęczeni, bici i niewyspani więźniowie, którym największy optymista nie przepowiedziałby więcej jak kilka miesięcy zycia, wręcz żwawo poruszali się po boisku. Rzucało się w oczy, że wielu z nich to piłkarze doświadczeni, którzy wiedzieli co to jest piłka nożna. Nie tylko grali ofiarnie, ale rozporządzali nienajgorszą techniką.

 Caly artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.