Futbol za drutami smierci

Nadeslala

maryna bersz szturno over

 

Maryna Bersz Szturo Over

Rozgrywki w filiach Gross-Rosen

 

Z zachowanych relacji wynika, że mecze piłkarskie odbywały się również w co najmniej kilku filiach Gross Rosen. Znany jest przykład próby zorganizowania rozgrywek futbolowych m.in. w AL Halbau (Iłowa w dorzeczu dolnej Odry), która jednak nie spotkała się z zainteresowaniem osadzonych tam od połowy 1944 roku więźniów. Wiadomo za to, że w AL Kittlitzreben czyli Trzebieniu, grywali w piłkę jeńcy włoscy, zaś w Hirschbergu (Jelenia Góra) polscy i węgierscy Żydzi.

 

W jeleniogórskiej filii mecze miały jednak makabryczny i zwyrodniały charakter, gdyż wynędzniali więźniowie potykać się mieli na boisku z obozową załogą: „(…) na boisko wbiegły dwie drużyny. Więźniowie w pasiakach, (…) Esesmani – w białych podkoszulkach, zielonych bryczesach ze zwykłych mundurów. (…) na boisku trwała zacięta walka (…). Dla więźniów za sportowymi zmaganiami kryło się coś znacznie ważniejszego: (…) co pozwalało im za pośrednictwem swoich reprezentantów zakosztować iluzorycznej zemsty, odnieść złudny tryumf”. (Arnold Mostowicz „Wspomnienie z AL Hirschberg”).

 

To nie przeszkadzało im jednak stawić czoła swym prześladowcom, a to dlatego, że wśród Madziarów wielu było zawodowych graczy. „Ci zagłodzeni, wymęczeni, bici i niewyspani więźniowie, którym największy optymista nie przepowiedziałby więcej jak kilka miesięcy zycia, wręcz żwawo poruszali się po boisku. Rzucało się w oczy, że wielu z nich to piłkarze doświadczeni, którzy wiedzieli co to jest piłka nożna. Nie tylko grali ofiarnie, ale rozporządzali nienajgorszą techniką.

 Caly artykul znajdziesz jak

KLIKNIESZ TUTAJ

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: