Uncategorized

Cud izraelski: o zdumiewających cyfrach

Nadeslala Olga Degani

reunion 69 .1

 

Z okazji Dnia Niepodległości – cud izraelski: o zdumiewających cyfrach w Izraelu i na świecie.

Mazal Tow. Izrael jest nie tylko w obozie państw zachodnio europejskich we wszystkim co tyczy krajowego produktu brutto na jednego mieszkańca, ale, począwszy od tego roku, nawet jest pomiędzy prowodyrami. Produkt na osobę w Izraelu podskoczyl dramatycznie i zbliża się do 40 000 dolarów na osobę rocznie. Dokładnie: 38 310 na osobę według danych podanych w renomowanym magazynie „The Economist”, ogłaszanych pod koniec każdego roku, a my, począwszy od 2007 roku, analizujemy i porównujemy wyniki ostatniego dziesięciolecia. Należy zrozumieć: zaledwie przed 10-ciu laty produkt wynosił 15 600 na jednego mieszkańca, daleko w tyle za rozwiniętymi państwami europejskimi, i mamy niespodziankę. Izrael oddaliła się od Bliskiego Wschodu i znajduje się pomiędzy przewodzącymi państwami europejskimi. „Produkt na osobę” jest wartością akcyjną państwa, jest ono według tego oceniane.Te dane są bardzo ważne dla inwestorów, szukających państw wysoko rozwiniętych i prędko rozwijających się. Innymi słowy: te pożyteczne dane jednocześnie odzwierciedlają tendencję i także ją pobudzają. Jest to proces normatywny, nie tylko deklaratywny.

Jak ten nasz produkt (PKG) na osobę tak wysoko podskoczył ? Jest kilka głównych przyczyn. Po pierwsze przemysł wysokiej technologii, jak zaznacza The Economist w rekomendacjach, jest silny i dynamiczny, drugi w ważności po USA; po drugie, gaz izraelski, który już przynosi dochody miesięczne w wysokości miliarda szekli naszemu rynkowi i te wkłady są już odczuwalne. Gaz dodaje jeden procent do rocznego wzrostu i od roku 2016, z rozpoczęciem eksportu, bedzie się to jeszcze bardziej odczuwać . Obecnie Chewrat ha’Haszmal (Korporacja Elektryczności ) uzywa izraelski gaz (ze złożyska „Tamar”), oszczędzając nabywanie drogiej energii z zagranicy; po trzecie, wysoka wartość szekla, co prawda wpływa na produkt na osobę, ale trzeba pamiętać, że wartość pieniądza jest wysoka bo system gospodarczy jest silny; i wreszcie , jak zaznacza sam The Economist, silny rynek eksportowy Izraela w dziedzinach przemysłu militarnego, wodnego , w przemysłach wysoko rozwiniętych, i to nie wszystko. Dane izraelskie odzwierciadlają w sposób pełny sytuacje Izraela wobec rynku światowego i w dziedzinie nauki po latach przedstawiania danych niepełnych.

Znaczeniem tego jest, że jeśli te parametry, które zobaczymy poniżej, będą kontynuowane, i nie ma powodu, dlaczego by nie, Izrael prześcignie

 te najbardziej rozwinięte państwa europejskie (link do art. po polsku),

i zbliży się do danych USA i wejdzie w grono państw z 50 000 dolarów (na osobę. O.D.).

To także znaczy, że Izrael już jest państwem bogatym i ekonomicznie silnym, w znaczeniu ogromnego zwycięstwa idei syjonistycznej. Wśród czytelników będą wątpiący co do słuszności rozdziału tych środków pomiędzy obywateli w państwie, na co moją odpowiedzią jest, że jest to kwestia polityki. Pieniądze są, każdy rząd decyduje inaczej jak je rozdzielić. Obecny rząd, słusznie, woli przeznaczać ogromne sumy na rozwój infrastruktury, przede wszystkim

komunikacji, ( link do filmu )

dróg, koleji, jeszcze jedno lotnisko, porty itp, aby umożliwić w przyszłości jeszcze większy skok gospodarczy.

Latami, pomiędzy 2007 do 2011, nie udawało się nam przekroczyć granicy 30 000 dolarów , obecny skok izraelski podnosi nas do następnej poprzeczki, 40 000 dolarów na osobę. Te dane powodują że szczęka opada, bo mowa o prawdziwym skoku.

Do analizy Gplanet roku 2012 (link dla klubu Gplanet Prime – po hebrajsku )

W poprzednich latach porównywaliśmy Izrael z państwami arabskimi w okolicy, ale dzisiaj Izrael należy porównywać z państwami Europy i tak zrobimy. Przed nami wykres pierwszy (wszystkie wykresy w tym artykule są wykreślone wyłącznie przez Gplanet, według danych podanych w tego-rocznej broszurze tygodnika The Ekonomist,w tym miesiącu ). Spójrzcie na linię tyczącą Izraela, produktu na głowę podług lat i zwróćcie uwage na dwa łagodne spadki: pierwszy w roku 2009 – 2010 w rezultacie kryzysu światowego, a natomiast drugi, w roku 2012 -2013, był rezultatem „protestu społecznego”, który przede wszystkim zaszkodził. Ale moc naszej gospodarki jest tak stabilna, że ogólnie wykres właściwie ignoruje spadki. Natomiast linia wykresu tyczącego Brytanii nie zdołała się podnieść od czasów kryzysu ekonomicznego w roku 2008. Brytania dzisiaj jest cofnięta o osiem lat. Zwróćcie uwagę, że dzisiejszy produkt na mieszkańca w izraelu (38 310) przybliża się do brytyjskiego (39 600), kto by uwierzył. W 2008 roku byl dwa razy wyższy od izraelskiego.

Grecka linia wykresu to tragedia.

Grecja (link do art. po polsku),

która jeszcze kilka lat temu przewyższała Izrael w produkcji na osobę, zbliża się dzisiaj do połowy (20 240) w porownaniu z Izraelem. Ratunek z Europy powstrzymał roztrzaskanie się Grecji, ale w rzeczywistości tylko zwolnił ten proces. Z ogromnym bezrobociem, rozpaczą, emigracją, i brakiem sił napędowych do szybkiego wzrostu – co przyniesie przyszłość ?

Do analizy Gplanet roku 2011, ( link do artykułu po polsku tutaj.)

Obrazek

Przejdźmy do porównania Izraela do dwóch państw mniej rozwiniętych od Wielkiej Brytanii, Włochy z danymi (32 920 na osobę ) i

Hiszpania (28 410) link do (art. po hebrajsku)

i rezultaty odpowiednio do danych. Obydwa państwa stały o wiele wyżej w porównaniu z Izraelem i obydwa ciężko ugodzone w światowym kryzysie gospodarczym i niezupełnie się z tego podniosły – Izrael je bardzo prześcignął. Skończył się cud włoski i hiszpański. Ogromne bezrobocie w obydwu państwach, nie ma przemysłu nowych technologii i ogromne długi. Produkt na głowę jest obcięty mniej więcej o ćwierć. Te dane martwią w prognozie najbliższych lat. Czy mają powód do pozostawanie we wspólnocie europejskiej, narzucającej im dławiąca politykę? Wątpię.

Obrazek

Analiza Gplanet na rok 2010 (link tylko dla klubu Gplanet Prime, po hebrajsku)

Jaka jest w tym miesiącu

 krzywa zagrożeń bezpieczeństwa (tylko dla klubu Gplanet Prime, po hebrajsku)

Izraela w porównaniu z wykresami, które nakreślaliśmy w ciągu siedmiu lat? Jest to ważne narzędzie porównawcze aby zrozumieć, porównując, gdzie dzisiaj się znajdujemy.

A teraz przejdźmy do prowodyrów Europy: Niemiec i Francji. Gdzie wobec nich znajduje się nowy Izrael? W całkiem niezłym miejscu . Do roku 2005 mieliśmy mniej więcej połowę produktu na osobę w porównaniu do tych obydwu państw, ale światowy kryzys zrobił swoje, recesja i powolny wzrost wobec izraelskiego skoku. Te dwa państwa gwałtownie spadły po 2008 roku. Niemcom udała się poprawa do sumy 43 420 dolarów na osobę, ale Francji mniej, do 41 410. Niedaleko od danych izraelskich 38 310. Tyle trąbimy u nas o „Berlinie” bez zrozumienia, że mamy potencjał na prześcignięcie Niemiec w kilku najbliższych latach. Więcej: produkt na osobę obliczamy dzieląc produkt globalny na ilość mieszkańców, a ponieważ ilość mieszkańców rośnie w Izraelu w bardzo szybkim tempie, rezultat wobec tego jest obniżony – i dlatego w rzeczywistości rezultat już dawno jest taki jak w Niemczech i Francji, ale poczekajmy na najbliższe lata aby potwierdzić to formalnie.

Izrael, Francja, Niemcy:

wykres

 

 

Zwycięstwo Hannibala: Wspólnota Europejska likwiduje Europę. (link do art. po polsku)

Warto zrozumieć to

tempo wzrostu ludności w Izraelu ( link do art. po polsku)

– (8.2 milionów ludności w roku 2014 podług danych z The Ekonomist, czyli 10 milionów więcej w następnych 14-tu latach) Spójrzmy na poniższy wykres analizujący ostatnie dziesięciolecie. Przedstawia wzrost ludności dwóch państw: północnej Szwecji i południowej Grecji, wobec wzrostu ludności w Izraelu. Grecja pogrążona w depresji, w rzeczywistości jej ludność nie rośnie, w Szwecji diagram troszkę rośnie, nie dramatycznie. Natomiast wyraźnie znaczne jest tempo wzrostu ludności w Izraelu . To znaczy, że w ciągu około pięciu lat Izrael przybliży się do danych tych dwóch państw.

Szwecja, Izrael, Grecja

wykres 2

 

Izrael jest państwem z popytem korcącym przemysły obce, a potencjał wzrasta ilościowo. W roku 1973, w czasie wojny Yom Kipur było w Izraelu 2.7 milion ludności, włącznie z Arabami izraelskimi, dzisiaj jest 8.2. To znacząca różnica, gdy zawiera 6.7 ludności żydowskiej. Ilość Zydów w Izraelu przybliża się do 7 milionów, i to już niedługo, w obecnym tempie wzrostu trojga dzieci na rodzinę żydowską. Uwaga, ludność Niemiec maleje: 82 miliony w roku 2002 wobec 81.9 dzisiaj. To samo w Rosji: 144.4 w roku 2001, wobec 142.2 dzisiaj.

???????????????

Ten artykul, podany na forum klubu GPlanet Prime dnia 20.11.2013, otworzony został dla szerokiej publicznosci z okazji Dnia Niepodległości (5.5.2014).

„Działam podług tego co widzę” – powiedziała Medea do Jazona, pomagając mu zdobyć złote runo (wielki rzymski poeta Owidiusz, 43 pne – 17 ne „Przemiany, Księga VII, 90 ) a Rzymianie dodali: factis ut credam facis ( czynom wierzę ) czyli: czyny, nie słowa. I rzeczywiscie, siła naszych poczynań: rozwój gospodarczy, wynalazczość, handel, eksport i przemysł, wszystko to jest silniejsze od wszelkich dyskusji prowadzonych na świecie.

Czyny o wiele bardziej przekonują od słów: otworzyły w tym roku nowe rynki na świecie, nowe horyzonty, nowe do wykonania pomysły, wynalazki, unowocześnienia, inicjatywy nowoczesnego przemysłu, zarzuciły sieci powiększenia sukcesu gospodarczego, także nasza międzynarodowa pozycja odpowiednio do tego wyraźnie się jeszcze bardziej poprawi. Nasz produkt globalny na osobę jest wskaźnikiem nie tylko pewności siebie ale także stabilności na przyszłość; gwarancją naszego sukcesu i zabezpieczenia przyszłych pokoleń.

A teraz, jednak, porównanie do siąsiednich państw arabskich. W tym roku, także z powodu znanego wam

 efektu tulipanu (link do art. po polsku),

Izrael odciął się od Bliskiego Wschodu. Dane izraelskie są całkiem europejskie i nie ma już żadnych powiązań pomiędzy danymi izraelskimi a danymi jej sąsiadów, bo nie są w stanie dorównać. Co prawda państwa arabskie, jak widzicie, podwoiły produkt na osobę, ale to było w latach przed „wiosną arabską” i teraz wszystko zastopowało. Husni Mubarakowi, na przykład, udalo się podnieść trzykrotnie produkt na osobę w Egipcie, od 1000 dolarów do 3000, wówczas odsunięto go od władzy i to powstrzymało wszystko. Sąsiedniepaństwa arabskie nie posiadają dźwigni rozwojowych, z wyjątkiem Libanu, jeśli znajdzie gaz w swoim morzu, ale to jest na razie jeszcze w bardzo pierwotnym stadium, dochody ze swojego gazu Liban zobaczy, może, za pięć lat . Na razie w Libanie nie ma rządu (jest wieczny rząd tymczasowy) jego parlament nie działa, nie ma systemu politycznego. Wątpliwe czy jest tam ktokolwiek kto podpisałby umowy ze światowymi inwestorami wydobycia gazu. Wojna domowa w Syrii promieniuje na Liban, przyjeżdża mniej turystów, widzieliście wczoraj podwójny napad na ambasadę irańską w Bejrucie, sytuacja tam jest niepokojąca. Egipt jest pogrążony w ciągnącej się wciąż wojnie domowej, tak samo obszary północnej Afryki.

Obrazek

 

Do analizy na rok 2008. (link art. po hebrajsku)

 

Teraz rozumiemy do jakiego stopnia złudne są relacje pomiędzy Izraelem a „państwem” palestyńskim. Są to powiązania pomiędzy mniej więcej czterdziestoma tysiącami dolarów a czymś w rodzaju 2 000 dolarow rocznie na osobę (Władze Palestyńskie i Gaza razem). The Ekonomist nic nie podaje na temat tych Władz, bo one nie interesują inwestorów na świecie, ale wielkość jest mniej więcej tego rzędu. Dlatego mowa o Jerozolimie jako o wspólnej stolicy, to po prostu żarty, bo to jest gospodarka pierwszego świata, w każdym tego rozumieniu, a to świata trzeciego i nie można postawić znaku równości między nimi dwiema.

Syria po raz pierwszy znalazła się w analizie The Ekonomist, z mizernym rezultatem 1500 dolarów na osobę (wobec prawie 40 000 w Izraelu), ale to państwo pogrążone jest w ciężkiej wojnie domowej. Jeszcze kilka danych: W Saudii produkt globalny na osobę doszedł już do 24 530, ale to państwo pomimo wszystkich pieniędzy z nafty znajduje się w ujemnym bilansie płatniczym. Przyczyną jest wysoka dzietność, która dopiero w ostatnich latach zaczęła spadać (w Saudii jest dzisiaj 30.7 milionów obywateli). Pomimo sankcji, gospodarka irańska nawet się rozwija, choć w powolnym tempie, jeden procent na rok, a produkt globalny na osobę wynosi tam 4850 dolarów; w Turcji dochodzi do 10 830 dolarów na osobę. Pomiędzy państwami muzułmańskimi, kto ma nafte, ładnie się rozwija, na przykład Irak, z 7 410 dolarów na osobę, ale kto nie ma nafty, po prostu więdnie. Systemy petro-dolarowe są gospodarkami jednego wielkiego tricku i tam, gdzie się nafta kończy, np. w Bahreinie, nie ma innych torów rozwoju.

Do analizy Gplanet roku 2007. (link do art. po hebrajsku)

Ekonomia w Izraelu jest doskonała, ale na razie jest jeszcze zależna ot tego co się wokoło niego dzieje, w szczególności w Syrii, Egipcie i w Iranie. Stabilność bezpieczeństwa pomiędzy nami może nam zapewnić jesczcze jeden dobry rok ekonomiczny, jak ten co przeszedł. Nie ma miejsca na przygody wojenne,

 ani na wtrącanie sie do okolicznych wojen domowych (link do art. po hebrajsku).

W kwestii produktu globalnego na osobę, czy w przyszłym roku przejdziemy granicę 40 000 dolarów? To zależy od nas: niech każdy w swej dziedzinie postara się jeszcze trochę, mamy przecież narodowy cel do osięgnięcia.

Rezultaty zobaczymy za rok, razem, tutaj.

5.5.2014
Obrazek
Dr Guy Bechor

tłumaczyła z hebrajskiego  ( link ) Olga Degani

http://fzp.net.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=9574

 

Wszystkie artykuly

KLIKNIJ TUTAJ

 

 

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.