Uncategorized

Szlak Chasydzki na Podkarpaciu już gotowy

Nadeslala Iza

reunion 69 .1

Szlak Chasydzki jest już gotowy. Uwzględniono w nim ok. 20 miejscowości z Podkarpacia.

Istotnym miejscem na Podkarpaciu jest synagoga w Łańcucie. Jest jedną z najlepiej zachowanych w Polsce.Istotnym miejscem na Podkarpaciu jest synagoga w Łańcucie. Jest jedną z najlepiej zachowanych w Polsce. (fot. Krzysztof Kapica)
 Szlak Chasydzki to trasa wiodąca śladami Żydów z południowo – wschodniej Polski. Prace nad nim trwały od 2006 roku. Szlak obejmuje w sumie 28 miejscowości z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Liczba może się jeszcze zmienić.
– Do szlaku przystępować mogą wszystkie miejscowości z Lubelszczyzny i Podkarpacia, w których przed wojną istniały liczące się społeczności żydowskie. Warunkiem przystąpienia do projektu jest nadesłanie do nagloszenia, podpisanego przez przedstawiciela władz miasta lub gminy – wyjaśnia Monika Krawczyk,dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.Najważniejszym punktem szlaku jest synagoga w Zamościu, w której znajduje się między innymi centrum informacyjne. Z kolei istotnym miejscem na Podkarpaciu jest synagoga w Łańcucie. Jest jedną z najlepiej  zachowanych w Polsce.

– Polska przez stulecia była domem wielu pokoleń Żydów. Na jej terenie miał miejsce bezprecedensowy rozkwit żydowskiej kultury. To właśnie tutaj w XVIII w. narodził się chasydyzm, jeden z najważniejszych nurtów judaizmu. Szczególnie wielu zwolenników zyskal  na wschodnich ziemiach, m.in. na terenach, przez które przebiega dziś szlak – tłumaczy dyrektor.

Dodaje jednocześnie, że miejscowości należące do szlaku były ważnymi ośrodkami chasydyzmu. Dwory cadyków znajdowały się w Cieszanowie, Debicy, Dynowie, Lesku, Leżajsku, Lublinie, Łańcucie, Przeworsku, Ropczycach, Rymanowie i Dzikowie. Najważniejszym niegdyś ośrodkiem chasydyzmu był Leżajsk, gdzie działał słynny cadyk Elimelech.

– Zabytki kultury żydowskiej są teraz dostępne dla zwiedzających, zarówno Żydów, jak i Polaków. W przypadki tych drugich dostrzegamy ogromne zainteresowanie. Przygotowanie szlaku ma m.in. ułatwić im zwiedzanie tych miejsc – podkreśla Monika Krawczyk.

W naszym regionie  Szlak Chasydzki obejmuje następujące miejscowości: Baligród, Cieszanów, Dębica, Dukla, Dynów, Jarosław, Kolbuszowa, Lesko, Leżajsk, Łańcut, Nowy Żmigród, Przemyśl, Radomyśl Wielki, Ropczyce, Rymanów, Rzeszów, Sanok, Tarnobrzeg, Ulanów, Ustrzyki Dolne, Wielkie Oczy.

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.