Uncategorized

Pogrom Kielecki

Nadeslal Adam Konski

adam Konski

reunion 69 .1

NOWY I WAZNY FILM O POGROMIE KIELECKIM. Ponizej apel od Piotra Pęzińskiego, historyka, dziennikarza.

Drodzy,
od kilku lat dwoch filmowcow Michal Jaskulski i Larry Loewinger pracuja nad filmem dokumentalnym poswieconym pogromowi kieleckiemu w 1946. Jak tragiczne i jak istotne bylo wydarzenie dla zycia zydowskiego w Polsce po Shoah – wiadomo. Wiemy rowniez, ze to wciaz nierozliczony i bolesny dla Zydow i czesci Polakow temat. Autorzy dotarli do ostatnich zyjacych swiadkow i ofiar, odkryli wiele nowych faktow. Pokazali postac kieleckiego dziennikarza Bogdana Bialka stawiajacego czola temu tabu. Projekt filmu funkcjonowal poczatkowo pod tytulem “Nie dla umarłych”, teraz bedzie nosil tytuł “Bogdan’s journey”. Dwa lata pisalem o tym filmie w Slowie Zydowskim i na forum emigranatow marcowych Plotkies. Jestem w stalym kontakcie z rezyserem i operatorem Michalem Jaskulskim i kompozytorem Bartkiem Gliniakiem.
Tworcy wlozyli w ten projekt mnostwo pracy i wlasnych srodkow. Film jest w 90% gotowy. Aby go zakonczyc brakuje “jedynie” 40 tys. dolarow, ktore trzeba zebrac do 19 pazdziernika tego roku. Potrzebna jest pomoc. Liczy sie kazdy datek.

Wejdzcie prosze na strone do kampani na kickstarterze, zobaczcie, o co chodzi., zobaczcie zwiastun itp.. Jesli uwazacie, ze to wazne dzielo, krok w dobrym kierunku i warto ich wesprzec – zrobcie to prosze. Jesli mozecie to przeslijcie tego maila dalej:

https://www.kickstarter.com/projects/744921467/bogdans-journey

Ponizej zamieszczam fragment maila, ktory otrzymalem od Michala Jaskulskiego, wyjasniajacego ich obecna sytuacje, zamierzenia i potrzeby:

Jesteśmy już na ostatniej prostej. Pożegnaliśmy tytuł roboczy “Nie dla umarłych”. Film funkcjonuje teraz pod tytułem “Bogdan’s journey”, czy też w wersji polskiej: “Podróż Bogdana” lub po prostu “Bogdan” (jeszcze do ustalenia).

Ten rok to ogromny krok do przodu. Najpierw otrzymaliśmy $30 000 grantu od Claims Conference w Nowym Jorku, a następnie Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał nam 150 000PLN.
W ciągu miesiąca zaczynamy postprodukcję filmu.
Ostatnim etapem zbierania funduszy jest zbiórka za pomocą Kickstartera.
Z $40 000 do dnia dzisiajszego, w ciągu pierwszych 11 dni, wsparło nas w internecie blisko 40 osób i jak dotąd udało się zebrać ponad $13 000.
Sęk w tym, że zasady Kickstartera są nieubłagane. Jeżeli w ciągu kolejnych 22 dni nie uda nam się zebrać całej sumy, wszystkie zebrane fundusze wrócą do ofiarodawców, a film nie uzyska ani dolara w budżecie.

Jeżeli miałbyś jakieś kontakty z portalami o tematyce żydowskiej, na których jak najszybciej mogłaby znaleść się informacja, czy zachęta do wsparcia naszego filmu, byłbym bardzo wdzięczny. Napisałem do pana Pawła Jędrzejewskiego, który pisał wcześniej o filmie na stronie FŻP, ale mail mi wrócił. Zobaczymy czy odezwie się przez facebook.

Każdy może wesprzeć film niezależnie od tego, w jakim kraju mieszka.
W zależności od tego jak dużą kwotą każdy z darczyńców zdecyduje się wesprzeć film, czekają na nich nagrody:
– przy wsparciu już $20 – ok 70 zł – darczyńca otrzyma cyfrową kopię ukończonego filmu
– przy kwocie $50 – ok 170 zł – otrzyma kopię cyfrową filmu, a jego nazwisko zostanie umieszczone w napisach filmu.
– przy kwocie $75 – ok 255zł – darczyńca będzie miał wgląd w powstawanie filmu – na etapie pierwszych przedpremierowcyh pokazów plus nagrodę $50 (po ukończeniu filmu)
– przy kwocie $100 – ok 335zł – darczyńca otrzyma bilet na wybrany pokaz filmu w USA, Izraelu lub Polsce (dojazd nie wliczony)
– wsparcie na poziomie $500 – to 4 bilety na pokaz ukończonego filmu + spotkanie z twórcami filmu lub 4 godzinne warsztaty realizacji dźwięku filmowego ze zdobywcą nagrody Emmy Larry Loewingerem (Nowy Jork), lub 4 godzinne warsztaty operatorskie z Michałem jaskulskim – autorem zdjęć do filmu (Warszawa) – dojazd, zakwaterowanie, nie wliczone
– wsparcie rzędu $1000 – 3350zł – to zaproszenie na premierę filmu w Nowym Jorku i obiad z twórcami filmu oraz (jeżeli będzie to możliwe) z głównym bohaterem filmu.
– $2500 – ok 8375zł – to umieszczenie nazwiska darczyńcy w czołówce, cyfrowa kopia filmu, wgląd w prace nad powstawanie filmu, 4 zaproszenia na wybraną premierę filmu i osobiste spotkanie z twórcami.
– $10 000 – to umieszczenie logo darczyńcy w czołówce filmu, cyfrowa kopia filmu, 4 zaproszenia na wybraną premierę, wgląd w proces tworzenia filmu, obiad z twórcami (dojazd nie wliczony).
Czasu nie jest dużo. Jeżeli akcja ma się udać, musimy zebrać $40 000 do 19 Pażdziernika 2014 do godziny 19.00 czasu nowojorskiego.

Dziekuje, ze znalezliscie czas aby przeczytac tego maila i wejsc na strone filmu. Pozdrawiam serdecznie,

Piotr Pezinski

https://www.kickstarter.com/projects/744921467/bogdans-journey/widget/video.html

,
Bogdan’s Journey
KICKSTARTER.COM

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.