Uncategorized

Elie Wiesel doktorem honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Nadeslal Michael Szporer

michael szporer

To wydarzenie bez precedensu. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podjął decyzję o wyróżnieniu doktoratem honoris causa człowieka, który do słownictwa światowego wprowadził pojęcie Holokaustu, więźnia KL Auschwitz, laureata Pokojowej Nagrody Nobla – profesora Elie Wiesela.

eli i kardynal

 Profesor Elie Wiesel wita kardynała Stanisława Dziwisza w siedzibie swej fundacji na Manhattanie (fot. Waldemar Piasecki
 eli
Profesor Elie Wiesel krótko po wręczeniu dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (fot. Waldemar Piasecki)

– Nie ukrywam satysfakcji. To bardzo ważny fakt dla dialogu katolicko-żydowskiego i polsko-żydowskiego, a także głos, że zbrodnia we wszystkich religiach wyznających tego samego Boga pozostaje zbrodnią… – powiedział biskup profesor Tadeusz Pieronek, promotor doktoratu.

Biskupa Pieronka łączy z Profesorem Wieselem długoletnia serdeczna znajomość oraz swego rodzaju… więź okupacyjna. Pozostawali w odległości kilkunastu kilometrów od siebie, tyle że po różnych stronach obozowych drutów. Tadeusz Pieronek u swego wuja księdza, Elie Wiesel w KL Auschwitz.

Obaj są laureatami Nagrody Orła Jana Karskiego, patrona której szczerze podziwiali. Teraz obaj, jako członkowie Kapituły Nagrody współdecydują, kto jest nią honorowany. Spotykali się przy wielu okazjach nie szczędząc sobie gestów szacunku i przyjaźni. Biskup profesor był recenzentem dwóch doktoratów honorowych na polskich uczelniach – Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Gdańskim.

Z kolei na Uniwersytecie Papieskim, dorobek Elie Wiesela w rozmaitych obszarach, od teologii, poprzez prawo, literaturę i działalność na rzecz praw człowieka recenzowali profesor Andrzej Zoll i ksiądz profesor Rafał Kamykowski.

 

 

Przypomnijmy, że wielkim zwolennikiem doktoratu dla ikony Holokaustu, jak powszechnie nazywany jest Elie Wiesel, był także metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz, wielki kanclerz Uniwersytetu Papieskiego. Był on gościem Elie Wiesela w Nowym Jorku, co odbiło się szerokim echem w świecie i uznane zostało jako zdecydowany krok dialogowy w duchu Jana Pawła II.

 eli 2
Moment wręczania dyplomu doktoratu Uniwersytetu Gdańskiego (fot. Waldemar Piasecki)

Obecnie pozostaje do ustalenia termin i miejsce wręczenia akademickich honorów. Nie jest tajemnicą, że 86-letni Elie Wiesel maksymalnie ogranicza podróże z zaleceń zdrowotnych. Doktorat Uniwersytetu Gdańskiego przyjmował w ONZ w Nowym Jorku, a Uniwersytetu Warszawskiego – w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

– To znakomita wiadomość, za którą pragnę podziękować kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi, z którym łączą mnie długoletnie więzi. Jest on laureatem naszej Nagrody im. Kardynała Bea, za dzieła dialogu judeochrześcijańskiego. Serdecznie wspominam gościnę przy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Pamiętamy też, że kardynał Dziwisz, jako pierwszy polski metropolita poprowadził w Jerozolimie pielgrzymkę swoich wiernych do Yad Vashem, Instytutu Pamięci Holokaustu. Gdzie by doktorat memu przyjacielowi Elie Wieselowi nie był wręczany, na pewne mnie tam nie zabraknie – powiedział Abraham Foxman, dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu.

Pro domo sua, krakowski doktorat, podobnie jak dwa pozostałe promowane i wspierane były przez Towarzystwo Jana Karskiego, którego patrona Elie Wiesel był wielkim przyjacielem.

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20141217%2FKRAJSWIAT%2F141219647

Kategorie: Uncategorized

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.