Nadeslala Maria Ciesielska
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata – tytuł przyznany:
7 marca 1978
- Ewa Rajewska
Ukrywający się:
Maria Wilk-Wilczyńska z d. Goldman żona
Seweryn Stefan Wilk-Wilczyński mąż
Ludwik Aleksander Wilk-Wilczyński syn
Historia pomocy
wrzesień 2014, dr Maria Ciesielska / red. Klara Jackl
W chwili wybuchu wojny dr Ewa Rajewska pracowała jako lekarz Ubezpieczalni Społecznejoraz w ambulatorium na oddziale chorób wewnętrznych Szpitala Św. Rocha w Warszawie.Mieszkała ze swoją matką Marią Trocką przy ul. Nowolipie. W lutym 1943 r. do dr Rajewskiejzatelefonowała jej szkolna koleżanka dr Maria Wilk-Wilczyńska, która wraz z rodzinąprzebywała w getcie. Maria powiedziała dr Rajewskiej o planowanej ucieczce z getta. EwaRajewska bez zastanowienia zaproponowała Marii pobyt w swoim mieszkaniu. W nocy9 lutego 1943 r. trzyosobowa rodzina Wilk-Wilczyńskich przedostała się na „stronę aryjską”i zjawiła w domu przy ul. Nowolipie.
Dr Rajewska wraz z matką działały w organizacji podziemnej, dzięki czemu skontaktowały dr.Seweryna Wilk-Wilczyńskiego, męża Marii, z majorem Stanisławem Steczkowskim – członkiem Armii Krajowej. Steczkowski zdobył dla całej rodziny fałszywe dokumenty , a Sewerynowi załatwił pracę w charakterze urzędnika, przedstawiając go jako ukrywającegosię oficera polskiego. Dzięki tej pracy rodzina otrzymała mieszkanie. Od tego czasu obajmężczyźni byli w stałym kontakcie ilekroć była taka potrzeba.
Seweryn Wilk-Wilczyński został zaprzysiężony do Armii Krajowej i po wybuchu powstaniawarszawskiego stawił się jako lekarz w punkcie sanitarnym Zgrupowania Gurt przy ul. Złotej58, który później został przekształcony w szpital. Po upadku powstania obaj znaleźli sięw różnych obozach jenieckich na terenie Niemiec. Spotkali się ponownie w Warszawiew 1945 roku.
Rodzina Wilk-Wilczyńskich utrzymywała po wojnie bliski kontakt ze StanisławemSteczkowskim, dr Ewa Rajewską i jej matka Marią, które po wojnie wyemigrowały do Anglii. W 1970 r. rodzina Wilk-Wilczyńskich wyjechała do Szwecji. „Major Stanisław Steczkowski,nasz wyjątkowy przyjaciel, był na tyle miły, że przyszedł się z nami pożegnać”, napisał drWilk-Wilczyński w swoim świadectwie dla Yad Vashem.
BIBLIOGRAFIA
- Archiwum Uniwersytetu Warszawskiego, WL/RP 7777
- Archiwum Yad Vashem, 1313
- Rocznik Lekarski, 1938,
Rocznik Lekarski na rok 1938 podaje Ewę Rajewską urodzoną w 1901 roku, dyplom w 1928 roku, jako lekarza chorób wewnętrznych w Warszawie.
- Dział Zbiorów Specjalnych Głównej Biblioteki Lekarskiej, Akta Izby Lekarskiej Warszawsko-Białostockiej, teczka osobowa Ewy Rajewskiej, 3118
- Dr Seweryn Stefan Wilk-Wilczyński (26 VI 1896-16 IX 1978 ), Polski Przegląd Chirurgiczny 51(12), 1979
Kategorie: Uncategorized