Nadeslala Anna Stepien
Kliknij na zdjecie a otworzysie w pelnym rozmiarze
1.Ulica Józefa Lewartowskiego biegnie częściowo śladem przedwojennej ul. Wołyńskiej, która zaczynała się przy widocznej w głębi kadru ul. Dzikiej. Aż do 1943 r. dominowała tu drewniana zabudowa z drugiej połowy XIX w., typowa dla najbardziej zaniedbanych uliczek dzielnicy nalewkowskiej.
Na zdjęciu z 1930 r. widać samochód ekipy filmowej, który akurat zatrzymał się w tej okolicy i stał się wielką atrakcją.
2.Pozdrowienia z zatłoczonej Warszawy
3.Mamy dętkę, patyk i kawałek sznurka… w co się dzisiaj pobawimy?
4.W ostatnich latach przed wybuchem wojny w Warszawie już stosunkowo rzadko na ulicach można było spotkać brodatych Żydów w tradycyjnych chałatach. Byli to głównie ludzie starsi i religijnie ortodoksyjni,
cała zaś reszta społeczności nosiła się coraz bardziej z europejska. Ciekawe, o czym tak zażarcie dyskutują panowie ze zdjęcia…
5.Plakat teatru „Scala”, jednej z najbardziej znanych przedwojennych scen żydowskich.
6.Wiele religijnych świąt żydowskich obchodzi się nie tylko
w synagogach i domach. Rosz ha-Szana, czyli początek roku, to święto przypadające na pierwszy i drugi dzień miesiąca tiszri – na przełomie września i października. Nad Wisłą Żydzi dęli w szofar (róg), stąd też wzięła się niezbyt ścisła nazwa „Święto Trąbek”. Fotografię wykonano w roku 1930 u stóp Nowego Miasta.
Kategorie: Uncategorized